Všechny rostliny a květiny potřebují slunce, ale jen málokteré snesou jeho sílu během neúprosných letních veder. Existují však i takové balkonovky a letničky, kterým tyto podmínky naopak vyhovují a snesou jak přímé slunce, tak dokonce i dočasný přísušek. Pokud tedy přemýšlíte, čím osadit vaše truhlíky na jižní nebo západní straně, kam téměř po celý den svítí přímé slunce, přinášíme Vám pár osvědčených tipů. Letničky a balkonovky na přímé slunce patří na zahradě v záhonu i v truhlíku na balkoně k těm nejvděčnějším květinám vůbec.

Gazánie

Mezi milovníky slunce patří gazánie, které svými květy připomínají kopretiny. Mohou být růžové, žluté, červené, bílé, ale i dvoubarevné. Zajímavostí těchto rostlin je citlivost na slunce – jejich květy se otevírají až v dopoledních hodinách a opět se zavírají již v podvečer. Pokud se slunce neukáže během dne vůbec, jejich květy se neotevřou. I přesto se jedná o nádhernou balkonovku, která kvete neúnavně celé léto.

Muškáty

Kdo by neznal muškáty, neboli pelargonie!? Jsou to jedny z nejpěstovanějších balkonovek vůbec, a to zejména díky své nenáročnosti a spolehlivému a dlouhému kvetení. Muškáty velmi dobře snáší celodenní úpal, jsou vysoce odolné vůči škůdcům i chorobám a navíc odpuzují nepříjemný hmyz. Díky jejich oblibě bylo vyšlechtěno tisíce krásných druhů, nabídka je tedy opravdu široká. Vybírat můžete z převislých, vzpřímených, polopřevislých, které jsou kombinací prvních dvou, a velkokvětých (také označované jako anglické nebo královské).

Reklama

Begónie

Při výběru begónií pro slunečné stanoviště zvolíme begónie stálokvěté (Begonia semperflorens) nebo převislé bolivijské begonie (Begonia boliviensis), které na rozdíl od jiných druhů begónií dobře snáší přímé slunce. Begónie stálokvěté tvoří kompaktní trs s voskově lesklými listy. Kvete neúnavně od května až do prvních mrazů. Oproti tomu převislé bolivijské begonie mají zelené špičaté podlouhlé listy a zvonkové květy, které se objevují od června do října.

Aksamitníky

Aksamitníky, známější spíše jako afrikány, je rod jednoletých i víceletých rostlin, který zahrnuje 52 druhů aksamitníků lišící se velikostí, barvou i tvarem květů. Ty jsou nejčastěji oranžové a žluté, existují však i afrikány bílé, červené nebo dvoubarevné. Jsou oblíbené díky nenáročnému pěstování a dlouhé době kvetení od června až do podzimních měsíců. Jsou velmi pěkné v truhlících, i na záhonu v zahradě.

Petúnie, surfínie a minipetúnie

Petúnie a surfínie (tedy převislé petúnie) patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější letničky, které zdobí okenní parapety, terasy a balkony mnoha českých domácností. Jsou velmi vděčné a nenáročné, obsypané nádhernými květy, které postupně nakvétají celou sezónu, jen je nutné chránit je před silným deštěm a větrem, který by mohl křehké květy poničit. Vyžadují pravidelnou  a vydatnou zálivku, proto je vhodné je vysadit do samozavlažovacích truhlíků.
Stále oblíbenější jsou minipetúnie, neboli Million Bells, menší příbuzné petúnií. Ty vynikají ranějším kvetením již od května, samočistící schopností, takže odkvetlé květy není nutné odstraňovat a odolností vůči větru, dešti a houbovým chorobám.

Verbeny

Verbena, česky nazývaná sporýš, zahrnuje více druhů, a to jednoletých i víceletých. Jako letnička do truhlíků na přímé slunce se nejčastěji pěstuje Verbena hybrida (Sporýš zahradní, také označovaný jako zkřížený). Plné slunce doslova miluje a od května do konce září bude vaše truhlíky zdobit drobnými, avšak bohatými květy. Je zcela nenáročná, jen je třeba dávat pozor na přelití – je velmi citlivá na promočení listů, květů i kořenů. Odkvetlé květy je vhodné pravidelně odstraňovat.

Vějířovky

Pokud hledáte krásnou převislou letničku, zkuste vějířovku nezlomnou. Její název je opravdu trefný – má květy ve tvaru vějíře a vyniká vysokou odolností. Kvete od května do července exoticky působícími květy, které kvetou i za nepříznivého počasí. Vynikne jako solitéra i ve společnosti jiných balkonovek, nejlépe vysazená do závěsné nádoby. Obdobně jako minipetúnie, i vějířovky mají samočistící funkci, odkvetlé květy tedy není nutné odstraňovat.

Trvalky do truhlíků na přímé slunce

Do truhlíků a jiných nádob nemusíte vysazovat pouze klasické balkonovky a letničky, ale i teplomilné trvalky, kterým bude přímé slunce svědčit. Co víc, nebudete muset každý rok kupovat nové rostliny. Volit budeme spíše nižší kultivary trvalek, které budou vypadat skvěle s okrasnými travinami jako je např. ostřice nebo kostřava. Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Reklama

Comments are closed.