Jarní cibuloviny jako jsou tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty a mnoho dalších jsou ideální pro výsadbu do nádob a truhlíků na balkoně, terase nebo třeba okenním parapetu. Vysaďte si jarní cibuloviny do květináčů nyní na podzim a na jaře se budete moct těšit z jejich nádherných barevných květů. Jarní cibuloviny představují malý zázrak přírody, je radost pozorovat, jak přichází z klidného zimního spánku do plného rozkvětu brzy na jaře, kdy se ještě většina ostatních kvetoucích rostlin připravuje na novou sezónu. Jsou symbolem obnovy a nových začátků, což z nich činí perfektní volbu pro každého, kdo chce oslavit krásu přírody na svém vlastním balkoně nebo terase. 

Jaké cibuloviny sázet do květináčů

Pro výsadbu do květináčů jsou vhodné v podstatě všechny druhy jarních cibulovin, pro exponovaná místa se silným větrem však raději zvolte nižší druhy a kultivary jako např. krokusy, nízké narcisy, ladoňky, nebo modřence. Mezi nejoblíbenější jarní cibuloviny, které jsou vhodné pro výsadbu do květináčů patří tulipány, které nabízejí širokou paletu barev i tvarů, narcisy s jejich rozmanitými žlutými nebo bílými květy, raně kvetoucí krokusy, hyacinty známé svou intenzivní vůní, modřence které vytváří krásný kontrast s ostatními cibulovinami a něžné sněženky. Jak vidíte, možností je opravdu mnoho, a tak si vyberte cibuloviny podle vašeho vkusu a preferencí. 

Kdy se sází jarní cibuloviny do květináčů

Ideální doba pro výsadbu jarních cibulovin do květináčů je na podzim, obvykle během října až listopadu. Vše však závisí na aktuálním počasí. Obecně platí, že vhodná teplota půdy pro výsadbu jarních cibulovin je přibližně mezi 10 a 15 °C, proto se díky klimatickým změnám výsadba cibulovin posunula ze září, jak jsme byli zvyklí, až do pozdějšího podzimu.

Reklama

Jak sázet jarní cibuloviny do květináčů

Pro výsadbu jarních cibulovin je důležité zvolit správnou nádobu, jak bylo popsáno výše. Květináče by měly být dostatečně hluboké (hloubka by měla být minimálně šestinásobně větší, než je výška cibulky)  a jejich dno by mělo mít otvory pro odtok přebytečné vody. Pro výsadbu cibulovin jsou ideální především terakotové květináče, jejichž hlavní výhodou je to, že dýchají, stěny odvádí přebytečnou vlhkost z půdy a zabraňují tak přemokření a případné hnilobě cibulek.

Postup výsadby jarních cibulovin krok za krokem

  1. Na dně nádoby vytvořte drenážní vrstvu pomocí stěrku, keramzitu, kamínků nebo starých střepů z květináčů.
  2.  Na drenážní vrstvu nasypte první vrstvu kvalitního zahradního substrátu. Počítejte s tím, že cibulky se vysazují do hloubky, která se rovná zhruba dvoj až trojnásobku velikosti cibule. Půda pro výsadbu cibulovin by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.
  3. Cibulky umístěte na vrstvu substrátu kořínky dolů, tzn. špičkou nahoru a lehce je vtlačte . Vzdálenost mezi nimi by však měla být menší, než při výsadbě na záhonu. Vhodné je, pokud se cibulky téměř dotýkají.
  4. Na cibulky nasypte finální vrstvu zeminy a lehce ji upěchujte a důkladně zalijte.
  5. Květináč umístěte na chráněné místo, např. ke zdi domu, v případě silných mrazů květináč obalte jutou, bublinkovou fólií nebo kartonem, eventuálně můžete květináč dočasně přenést do chladného zahradního domku, garáže nebo kůlny.
  6. Osázené nádoby s cibulovinami pravidelně ale mírně zalévejte. Půda by neměla zcela vyschnout, ale ani být přemokřená.

Tipy pro výsadbu jarních cibulovin v květináčích

  • Při nákupu cibulovin vybírejte pouze zdravé, nepoškozené cibulky, nejlépe od specializovaných prodejců a pěstitelů.
  • V rámci jednoho květináče můžete vysadit pouze jeden druh, nebo i více druhů. Pěkně vypadá výsadba tón v tónu i kontrastní barevná výsadba.
  • Velmi efektní je výsadba cibulovin v několika vrstvách, tzv. metodou lasagne. Tomuto tématu jsme se věnovali v samostatném článku.
  • Drobné jarní cibuloviny jako jsou bledule, sněženky nebo ladoňky dobře snáší i stinná stanoviště.

Reklama

Comments are closed.