Vyzkoušejte letos vysadit jarní cibuloviny ve stylu lasagne! Je to zajímavý způsob výsadby v několika vrstvách, díky kterému může váš jarní truhlík kvést několik měsíců. Přestože tento styl výsadby cibulovin může působit složitě, opak je pravdou! Zvládne to i naprostý začátečník a efekt postupně nakvétajících jarních rostlin, ať už na záhoně, balkoně, nebo na terase, je opravdu krásný.

Jaké cibuloviny vybrat

Pro výsadbu cibulovin ve stylu lasagne můžete vybrat v podstatě jakékoliv jarní cibuloviny, pro kýžený efekt by však na sebe měly navazovat dobou kvetení. Výborně se hodí např. tulipány, hyacinty, modřence, narcisy nebo kosatce síťkované.

Postup výsadby ve stylu lasagne

 1. V dostatečně velké nádobě s odtokovým otvorem nejprve vytvoříme drenážní vrstvu pomocí štěrku, písku nebo keramzitu. Pro výsadbu cibulovin jsou ideální hliněné květináče, které jednak lépe izolují a zároveň jsou více prodyšné než plastové. 
 2. Na drenážní vrstvu nasypeme přibližně 10 cm zahradního substrátu, na který umístíme první vrstvu cibulek. Cibulky sázíme blízko sebe. Tuto nejnižší vrstvu budou tvořit cibuloviny, které kvetou nejpozději. 
 3. Cibulky zakryjeme další vrstvou zeminy ve výšce přibližně 5 cm a vysadíme druhou vrstvu cibulek, tentokrát s většími rozestupy. 
 4. Tu opět zasypeme zeminou, na kterou umístíme poslední vrstvu s nejraněji rostoucími cibulovinami. Nádobu dosypeme až po okraj zeminou a vydatně zalijeme, aby mohly cibulky dobře zakořenit. 
 5. Cibulky opět zalijeme v lednu a v únoru, zabráníme tak jejich vysušení. Nádobu umístíme ven a v případě velkých mrazů ji zabalíme do do bublinkové fólie, juty nebo kartonu. 

           Stejný postup uplatníme i na zahradě v záhonu.

Reklama

Tipy na kombinace cibulovin

Barevná kombinace

 • spodní vrstva Tulipán ‚Christmas Dream‘ 
 • střední vrstva Hyacint ‚Purple Sensation‘ 
 • horní vrstva Modřenec arménský ‚Atlantic

Bílá kombinace

 • spodní vrstva – Tulipán Triumph ‚Calgary‘
 • střední vrstva – Hyacint ‚Carnegie‘
 • horní vrstva – Sasanka vábná ‚White Splendour‘

Další kombinace cibulovin pro inspiraci

Foto: iBulb

Reklama

Comments are closed.