Primule, primulky, prvosenky, nebo také petrklíč – to jsou všechno názvy trvalky, která nám svými krásnými květy mezi prvními dává vědět, že jaro je již konečně v dohledu. I její latinské jméno Primula, odvozené od slova primus, tedy první, odkazuje na to, že tyto pestrobarevné rostliny patří mezi nejraněji kvetoucí rostliny našich zahrad.

Díky oblibě primulí existuje v současné době přes 500 druhů, které se liší barvou, tvarem i velikostí květů, ale i dobou jejich kvetení. Obecně primulky kvetou od ledna až do května. Barevná škála květů je opravdu široká, od žluté, bílé, oranžové, červené až po modré a fialové. Mohou být jednobarevné i vícebarevné. Původní druhy prvosenek mají jednoduché květy, v současné době jsou oblíbené druhy plnokvěté a druhy s nařasenými květními lístky.

Pěstování primule v bytě

Jako nádobové rostliny můžeme primule pěstovat také v interiéru, kde ovšem rychleji odkvétají, proto je vhodné je umístit na světlé místo do chladnější, nejlépe nevytápěné místnosti. Pokud to není možné, umístěte je alespoň co nejdále od tepelných zdrojů jako je topení. Po odkvětu je možné rostliny pěstované v nádobách přesadit do zahrady, kde nám příští rok opět krásně rozkvetou.

Reklama

Primule v zahradě

Primule se nejčastěji pěstují jako nádobové rostliny v truhlících na okenních parapetech nebo balkonech, kde krásně vyniknou ve společnosti vřesů, hebe, drátovců, břečťanů, jarních cibulovin nebo koniferů. Na zahradě se uplatní zejména v předních částech trvalkových záhonů, nebo ve skalkách. Nejlépe vyniknou, pokud primule vysadíme ve skupině alespoň tří kusů, pokud bychom je chtěli vysadit plošně, je vhodné vysadit 13 – 15 kusů na m2.

Jak pěstovat primule

Primule upřednostňují světlá stanoviště, přímé slunce však nemají rády. Nejlépe rostou ve vlhčí, humózní, dobře propustné půdě. Přemokření snáší velice špatně, proto zejména při pěstování v nádobách dávejte pozor na přelití, substrát udržujte mírně vlhký a zalévejte do misky, aby mokré listy nezačaly uhnívat. Při nadbytku zálivky listy primulek žloutnou. 

Aby primulky kvetly co nejdéle, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy i se stonky a stejně tak zažloutlé a uschlé listy. V době kvetení až do podzimu můžeme primulky hnojit hnojivy pro balkonové nebo kvetoucí pokojové květiny, a to jednou za dva týdny.

Přestože jsou primule zasazané ve volné půdě mrazuvzdorné, za silných mrazů bez sněhové pokrývky je vhodné je ochránit např. chvojím. Rostliny pěstované venku v květináčích je vhodné před mrazy ochránit zabalením nádob do juty nebo netkané textilie. Stejně jako ostatním trvalkám, i primulím prospěje po několika letech rozdělení trsu. Rostlinu tak zmladíte a pokvete bohatěji. Dělení provádíme po odkvětu.

Reklama

Comments are closed.