Začátkem tohoto roku vyhlásila Česká botanická společnost Rostlinu roku 2024. Pro svou výjimečnou krásu, biologickou hodnotu a historický význam se jí letos stal kosatec sibiřský (Iris sibirica). Tato vytrvalá bylina je původní druh rostoucí na území České republiky a je oblíbená nejen pro své nádherné květy, ale také pro své široké využití v zahradní architektuře a léčitelství, nenáročnost a spolehlivost. V současné době je u nás kosatec sibiřský řazen mezi chráněné a ohrožené druhy, a to zejména díky změnám v krajině které zapříčinily, že populace této výjimečné rostliny na řadě míst již zcela zanikly. 

Kosatec sibiřský je trsovitě rostoucí rostlina s úzkými listy a květy v různých odstínech modré, fialové, červenofialové, bílé nebo žluté barvy, u novějších kultivarů se setkáváme i s hnědými a oranžovými odstíny. Kosatce sibiřské nejčastěji kvetou od května do června a na zahradách jsou velkým lákadlem pro motýly, včely a jiné užitečné opylovače. Obvykle dosahují výšky 60 až 120 cm a přibližně poloviční šířky, existují však i trpasličí odrůdy kosatců.

Kosatec sibiřský v zahradě

Kosatec sibiřský je v zahradní architektuře populární díky svému dekorativnímu vzhledu a absolutní nenáročnosti na pěstování. Jsou totiž tolerantní vůči řadě podmínek a jsou pozoruhodně mrazuvzdorné. Díky nápadným květům a atraktivnímu olistění je tato rostlina oblíbenou volbou zejména pro trvalkové záhony a jejich okraje a pro výsadbu poblíž vody, např. kolem zahradních jezírek a rybníčků. Své uplatnění naleznou na zahradách chat, chalup i v moderních zahradách, mohou být použity také v lučních výsadbách.

Reklama

Nejkrásnější kultivary kosatce sibiřského 

  • Kosatec sibiřský ‚Caesars Brother‘ (Iris sibirica ‚Caesars Brother‘) – držitel mnoha prestižních ocenění, fialovo-modré květy, výška kolem 1 metru
  • Kosatec sibiřský ‚Butter and Sugar‘ (Iris sibirica ‚Butter and Sugar‘) – dvoubarevné bílo-žluté květy, výška 60 až 90 cm
  • Kosatec sibiřský ‚Contrast in Styles‘ (Iris sibirica ‚Contrast in Styles‘) – tmavě fialové květy na jejichž okvětních plátcích jsou výrazná bílo-žlutá oka, výška 90 cm
  • Kosatec sibiřský ‚White Swirl‘ (Iris sibirica ‚White Swirl‘) – bílé květy se žlutým zabarvením, výška 80 cm

Pěstování a množení kosatce sibiřského

Pro úspěšné pěstování kosatce sibiřského je důležité zvolit slunné až polostinné stanoviště s vlhkou, výživnější, propustnou půdou. Rostlina snáší mírně kyselé až neutrální pH půdy, obecně je však velmi přizpůsobivý a tolerantní téměř ke všem typům i druhům půd, kromě půd trvale přemokřených. 

Jakmile se kosatce sibiřské uchytí, vyžadují jen malou péči a poradí si i se suchými obdobími. Jsou odolné vůči jelenům, králíkům a mnoha běžným škůdcům a chorobám.

Nejjednodušeji se množí dělením trsů na podzim nebo na jaře. V našich podmínkách jsou zcela mrazuvzdorné, zimní ochrana proto není nutná. Kosatec sibiřský je rostlina nenáročná na údržbu, která je odolnější vůči chorobám než většina ostatních zahradních kosatců.

Reklama

Comments are closed.