Vřesy a vřesovce bývají často zaměňovány, jelikož jsou si velice podobné. Vřesy se staly symbolem podzimu a jsou jak oblíbenou rostlinou pro pěstování v nádobách, tak vítaným zpestřením podzimních a zimních záhonů. Hlavním rozdílem mezi vřesy (Calluna) a vřesovci (Erica) je doba kvetení, vřesy vykvétají během pozdního léta a jejich květy nás těší během celého podzimu, většina druhů vřesovců začíná vykvétat až na podzim a drobnými poupátky mohou být ozdobou zahrady až do jara. Rozdíl je také ve velikosti a tvaru květů. Vřesy mají květy drobnější, ve tvaru kalichu s cípky, květy vřesovců jsou téměř dvakrát větší ve tvaru oblých uzavřených baněk.

Vlevo květ vřesovce, vpravo květ vřesu

Vřesy a vřesovce na zahradě

Vřesy i vřesovce jsou dnes již neodmyslitelnou součástí venkovských i moderních městských zahrad. Tyto nenáročné rostliny jsou díky svým krásným malým kvítkům opravdovou ozdobou podzimních záhonů, teras i okenních parapetů.
V zahradě jsou velmi dekorativní ve skalkách a vřesovištích a v podrostu okrasných dřevin. Mohou vytvářet krásnou a nevšední obrubu zahradních cestiček a trvalkových záhonů. Díky různé době kvetení můžeme sesazením vřesů a vřesovců docílit opravdu dlouho rozkvetlého záhonu v době, kdy je většina rostlin na zahradě uložena k zimnímu spánku.
V nádobách pak tyto rostliny pěstujeme buď jako solitéry, skvěle vypadají i v doprovodu okrasných trav, břečťanů, okrasného zelí, bramboříků nebo skimie. Společně se zakrslými jehličnany mohou tvořit celoročně atraktivní dekoraci.

Reklama

Pěstování vřesů a vřesovců

Vřesy i vřesovce preferují slunná stanoviště a nejlépe prospívají v kyselé, vlhké, hlinitopísčité a dobře propustné půdě. Některé druhy vřesovců, jako je např. Vřesovec darlejský prospívají rovněž v neutrálních půdách a spokojí se i s méně výživnými zeminami. Obě rostliny je proto vhodné vysazovat do substrátu pro vřesovištní rostliny, vřesy pak můžeme vysadit přímo do rašeliny.

Při pěstování v nádobách je nejvhodnější kombinace písku a rašelinového zahradnického substrátu. Myslete na to, že nádoba by měla mít otvor pro odtok nadbytečné vody, při vysazování nezapomeňte na drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku.

Půdu udržujeme zejména u mladých rostlin stále mírně vlhkou, po zakořenění jsou vřesy i vřesovce tolerantní k přísuškům. Po celou vegetační dobu tak rostlinám dopřávejte pravidelnou zálivku měkkou vodou, a to i během nemrznoucího počasí během zimy.

Pravidelným řezem docílíme kompaktního tvaru rostliny, nejvhodnější dobou pro tvarování je po odkvětu, kdy rostlinu seřízneme zhruba o jednu třetinu. Vřesy i vřesovce je možné jednou měsíčně přihnojovat, ale pouze tekutými hnojivy, které neobsahují vápník, které tyto rostliny nesnáší. Mladší rostliny je vhodné před mrazy ochránit přikrývkou z chvojí nebo geotextilií, starší rostliny jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné.

Reklama