Vybrali jsme pro Vás ty nejkrásnější keře do stínu, které si lehce poradí s omezeným přísunem světla. Zaručeně rozzáří stinná místa na Vaší zahradě, ať už zastíněné zdmi plotů, domů nebo korunami vysokých stromů. Mnoho z nich se pyšní také krásnými květy a zajímavým vybarvením listů. Počítejte však s tím, že čím hlubší je stín, tím se dočkáte méně květů. Při výběru toho správného keře do stínu je také nutné brát v potaz i další podmínky stanoviště, mezi které patří zejména druh a typ půdy.
Existuje mnoho velmi dekorativních keřů do stínu, které můžete vysadit jako solitéry a doplnit je stínomilnými trvalkami nebo letničkami, nebo z nich vytvořit krásný živý plot. Volit můžete mezi stálezelými druhy keřů, jejichž nespornou výhodou je to, že se ani přes zimu nezbavují svých listů a jsou po celý rok zelené. Oproti tomu listnaté opadavé keře vnáší do zahrady během roku proměnlivost v barevnosti i textuře.
Bez černý (Sambucus nigra)
Na stinných stanovištích se dobře daří také vybraným odrůdám bezu černého. Mezi ty patří např. Sambucus nigra ‚Black Beauty‘ a Sambucus nigra ‚Milk Chocolat‘ s tmavými, velmi dekorativními listy. Bez je opravdu odolný, bujně rostoucí a nenáročný keř, který navíc krásně kvete bílými nebo růžovými květy a po odkvětu vytváří malé černé bobulovité plody. Vyhovuje mu jakákoliv půda, ale nejlépe se mu daří v půdách vlhčích a humózních.
Aukuba japonská (Aucuba japonica)
Aukuba japonská je stálezelený keř, který dorůstá výšky 1,5 -2 metry a stejné šířky. Má krásné lesklé listy oválného tvaru, které na svěžesti neztrácí ani během zimního období. Mohou být sytě zelené nebo panašované dle kultivaru. Nejlépe se aukubám daří v humózní, kyselé a vlhké půdě, která je dobře odvodněná. Hodí se také pro pěstování v nádobách, pro vytvoření živého plotu, ale krásně vypadají i jako solitéry ve společnosti stínomilných trvalek.
Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium)
Cesmíny ostrolisté, nazývané také jako cesmíny obecné, jsou velmi oblíbené pro své červené plody, díky kterým se tento krásný keř stal symbolem Vánoc. Plody jsou však jedovaté, proto není vhodné cesmíny vysazovat do zahrad s malými dětmi. Vytváří pyramidální keře, které mohou dle kultivaru dorůst výšky 2 – 10 metrů. Vhodné podmínky cesmíně zajistíte, pokud ji vysadíte do dobře odvodněné, živné půdy s dostatkem vláhy.
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus)
Bobkovišně asi není třeba příliš představovat, v současné době totiž patří mezi nejoblíbenější stálezelené keře pro živý plot. Jedná se o velmi spolehlivý a nenáročný druh s mnoha kultivary, které se liší zejména svou výškou a tvarem listů. Kromě běžných kultivarů využívaných pro živé ploty existují i nízké, zakrslé bobkovišně, které se výborně hodí pro pěstování v nádobách, nebo do stinných trvalkových záhonů. Obecně se bobkovišním daří v dobře odvodněných, lehčích a humózních půdách.
Mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium)
Tento pomalu rostoucí stálezelený keř dorůstá do výšky 1 až 1,5 metru a vytváří rozložitý, vzdušný keř s typickými tmavě zelenými, pichlavými listy. Na jaře mahonie zdobí drobné, sytě žluté květy uspořádané v hroznovitých latách. Po odkvětu následují tmavě modré plody, které se s oblibou využívají pro přípravu marmelád. Mahonie si poradí téměř s jakoukoliv půdou, která ovšem bude dobře odvodněná. Její umístění však v zahradě pečlivě zvažte, šíří se totiž téměř invazivně.
Pěnišník (Rhododendron)
Pěnišníky, neboli rododendrony, se v době květu rázem stávají hvězdami každé zahrady a již dlouhá léta tak patří k nejoblíbenějším okrasným keřům. V dnešní době můžeme vybírat z více než 10 000 různých kultivarů, které se liší zejména barvou květů a svým vzrůstem. Existují zakrslé kultivary, které můžeme pěstovat v nádobách na terase, středně vysoké pěnišníky i pěnišníky snadno dosahující 4 metrové výšky. Jsou to klasické vřesovištní rostliny, kterým se nejlépe daří v kyselejší půdě na chráněném stanovišti.
Tis červený (Taxus baccata)
Tisy jsou pomalu rostoucí stálezelené jehličnaté keře, kterým se dobře daří na slunečných i stinných stanovištích. Dnes jsou dostupné v mnoha kultivarech různých velikostí i tvarů, a tak můžeme vybírat z menších, sloupovitě rostoucích odrůd až po ty vysoké, rozkladitě rostoucí. Většina kultivarů má tmavě zelené jehlice a červené plody, které jsou jedovaté, proto nejsou vhodné do zahrad s malými dětmi. Tisy jsou dlouhověké a přizpůsobivé, proto jsou vhodné pro jakékoliv půdní podmínky a dobře snáší i zamokření.
Azalky (Azalea)
Azalkám se bude nejlépe dařit na stanoviště se světlým stínem, například pod korunami stromů, kam alespoň částečně proniká světlo. Na velmi tmavém místě byste se pravděpodobně nedočkali záplavy květů, kterými jsou tyto krásné keře na jaře obsypány. Vybírat můžete z mnoha barev – od bílé, žluté, růžové, červené, lososové až po fialovou. Na na údržbu jsou to velmi vděčné, nenáročné keře, které vysazujeme do kyselé, humózní a vlhké půdy. Vyniknou zejména ve skupinové výsadbě s dalšími azalkami, velmi pěkně vypadají i ve společnosti rododendronů, jsou vhodné i pro pěstování v nádobách.
Zimostráz obecný (Buxus sempervirens)
Zimoztrázy, neboli buxusy, jsou v zahradách oblíbenými keři z mnoha důvodů. Jsou velmi všestranné, krásně doplňují záhony i jejich obruby, jsou vhodné k oddělování jednotlivých částí zahrady a mnohdy se díky tomu, že jsou stálezelené, používají i jako živé ploty. Existuje přes 100 různých kultivarů, které se liší rychlostí růstu, velikostí, tvarem, listy i odolností. Buxusům se daří v půdě jakékoli pH reakce, přednostně v rovnoměrně vlhkých a dobře odvodněných půdách.
Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)
Opadavé tavoly nejčastěji dorůstají 2 metrů, mají krásné zubaté listy zelené nebo vínové barvy a během června bohatě vykvétají bílými, krémovými až růžovými květy v hustých hroznech. Po odkvětu se tvoří plody, které na keři vydrží až do pozdního podzimu. Jsou nenáročné, poměrně rychle rostou, dobře se tvarují a rostou téměř v jakékoliv půdě a výborně zvládají i těžké jílovité půdy. Odrůdy s vínovými listy nejlépe vyniknou v doprovodu světle zelených keřů a trvalek, se kterými vytvoří krásný kontrast. Je to také vhodný keř pro výsadbu do svahu, kde pomáhá zabránit erozi půdy.
Comments are closed.