Chryzantémy, neboli listopadky,  jsou tradiční stálicí podzimní sezóny a není se co divit. Jsou poměrně nenáročné na pěstování a od konce srpna je zdobí hustá záplava květů snad ve všech barevných variantách, na které si jen vzpomenete. Nabídka v zahradnictvích i hobby marketech je opravdu široká a my vám poradíme, jakou chryzantému vybrat a jak o ni správně pečovat, abyste se z jejích květů těšili po dlouhou dobu.

Chryzantémy v nádobách

Pro pěstování chryzantém v nádobách, které doslova rozzáří váš balkon, terasu, ale i interiér, jsou nejvhodnější nízké chryzantémy typu Multiflora. Ty jsou typické svým kompaktním tvarem a bohatou násadou květů a dosahují 30-40 cm. Mezi rané chryzantémy rozkvétající koncem srpna patří např. Leading Lady, Marilyn nebo Gigi. V září rozkvétají Chelsey a Morgan, mezi pozdní chryzantémy patří Foggy, Cheryl a Pamplona Jogger, které kvetou od října do listopadu.

Zásadní pro úspěšné pěstování chryzantém v nádobách je půda bohatá na živiny s dobrou drenáží. Tyto rostliny nejsou primárně prodávány pro dlouhodobé pěstování, většinou si tedy vystačí se zeminou, ve které jste je koupili. Chryzantémy umístěte na světlé místo a zalévejte měkkou vodou třikrát týdně ke kořenům, jen dejte pozor na přemokření. Většina chryzantém, které jsou prodávané jako hrnkové nejsou plně mrazuvzdorné, můžete však zkusit rostlinu uchovat do dalšího roku buďto umístěním do chladné světlé místnosti s minimální zálivkou, nebo jí vysadit do venkovního záhonu.

Reklama

Chryzantémy v zahradě

Při výběru chryzantém na zahradu hraje hlavní roli mrazuvzdornost rostliny. Jak již bylo řečeno, většina chryzantém, které se prodávají např. v hobby marketech nejsou plně mrazuvzdorné a nehodí se proto na zahradu. Oproti tomu listopadky indické (Dendranthema indicum) jsou vytrvalé a plně mrazuvzdorné až do -24°C. Mohou být vysoké od 40 cm až do 1 metru a nejlépe se jim bude dařit na slunečném stanovišti v dobře propustné, mírně vlhké půdě bohaté na živiny. Pokud je umístíme do polostínu, nebudou kvést tak bohatě. Tyto indické chryzantémy je možné pěstovat také v nádobě a jejich květy jsou vhodné k řezu, jelikož poměrně dlouho vydrží zdobit váš interiér i ve váze. Nejlépe však vyniknou ve smíšených trvalkových výsadbách, kam na podzim díky svým krásným květům vnesou rozmanitou barevnost, když už se většina odkvetlých rostlin připravuje na zimu.

Mezi nejkrásnější kultivary patří např. růžově kvetoucí Listopadka indická ‚Orchid Helen‘ (Dendranthema indicum ‚Orchid Helen‘), vínová Listopadka indická ‚Oury‘ (Dendranthema indicum ‚Oury‘) nebo bílá Listopadka indická ‚Schneewittchen‘ (Dendranthema indicum ‚Schneewittchen‘). Přes léto je vhodné listopadkám přidávat dusíkaté hnojivo, díky kterému vytvoří bohaté trsy s velkou násadou květů.

Reklama

Comments are closed.