Přáním snad každého majitele zahrady je zahrada plná barev, tvarů a textur, zahrada která bude krásná na pohled, harmonická a plná bujného života. Není nic jednoduššího, než zajet do zahradnictví a tam si jednoduše vybrat rostliny, které se Vám líbí. Při jejich nákupu je však potřeba plánovat dopředu, zvážit, zda jsou vhodné pro dané stanoviště, jaké budou jejich nároky na pěstování a následnou péči a jak budou jednotlivé rostliny vypadat vysazené ve společnosti dalších rostlin. V dnešním článku Vám pro inspiraci přinášíme typy na osvědčené kombinace rostlin, se kterými rozhodně nešlápnete vedle.
Růže a levandule
Mezi oblíbené doprovodné rostliny růží patří levandule (Lavandula angustifolia), jejichž nádherné květy efektně kontrastují s růžovými, červenými, žlutými nebo bílými květy růží. Stejného efektu dosáhnete také výsadbou se šantou (Nepeta) a šalvějí hajní (Salvia Nemorosa). Všechny tři rostliny mají výrazně aromatické listy, které odrazují běžné škůdce růží jako jsou např. mšice. Pokud výsadbu doplníte ještě o kontryhel měkký (Alchemilla mollis), který vyniká svěže zelenými hebkými listy a sytě žlutými květy, získáte opravdu působivou výsadbu, která vás bude těšit celousezónu.
Zběhovec a bohyšky
Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je vynikající půdopokryvnou rostlinou, která se skvěle hodí jako doplňková rostlina k mnoha stínomilným rostlinám, jako jsou například bohyšky (Hosta). Je stálezelená, dosahuje výšky pouze 20 cm a na záhonech rychle zaplní každé prázdné místo. Během května a června nakvétá drobnými modrými až modrofialovými květy a nechá tak vyniknout krásným dekorativním listům i něžným květům bohyšek.
Čistec vlnatý a šanta
Kombinace čistce vlnatého (Stachys byzantina) a šanty (Nepeta) vynikne zejména na okrajích záhonů. Hebké šedo-zelené listy čistce vlnatého se skvěle doplňují s fialovými květy šanty, která během sezóny opakovaně nakvétá. Obě trvalky navíc milují slunce a jsou velmi dobře odolné suchu. Na obrázcích níže je křížená šanta Nepeta x faassenii (mussini) společně se základní odrůdou čistce Stachys byzantina.
Kakost a kontryhel
Kakosty patří mezi nejoblíbenější půdopokryvné rostliny vůbec. Jsou zcela nenáročné, mají dekorativní listy a během sezóny opakovaně kvetou modrými, růžovými nebo třeba bílými květy. Obvzláště působivá je kombinace modře kvetoucího kakostu (např. Kakost himalájský ‚Johnson’s Blue‘ – Geranium himalayense ‚Johnson’s Blue‘) se žlutě kvetoucím kontryhel měkkým (na obrázku níže Kontryhel měkký ‚Thriller‘ – Alchemilla mollis ‚Thriller‘).
Agastache a plamenka
Kombinace po lékořici vonící agastache a plamenky, klasické trvalky českých zahrad, vyniká zejména různou strukturou květů těchto vděčných trvalek. Můžete zvolit kombinaci tón v tónu, jako je na obrázcích níže, velmi pěkná však bude kombinace i např. růžově nebo bíle kvetoucí plamenky s modrými květy agastche (zde Agastache ‚Blue Fortune‘).
Třapatka a verbena
Tyto slunce milující trvalky tvoří ideální pár, navíc jsou obě rostliny velmi dobře odolné suchu, které na naše zahrady rok co rok stále více dopadá. Komplementární kontrast fialově kvetoucí verbeny – sporýše argentinského a sytě žluté třapatky zářivé bude na zahradě nepřehlédnutelný, navíc se z jejich krásných květů budete těšit opravdu dlouho. Vyzkoušejte např. kombinaci nejoblíbenější odrůdy třapatky zářivé „Goldsturm“ (Rudbeckia fulgida ‚Goldsturm‘) a vysoké verbeny (Verbena bonariensis).
Záplevák a zlatobýl
Kombinace žlutého zlatobýlu (Solidago ‚Strahlenkrone‘) a oranžovo-červeného zápleváku podzimního (Helenium autumnale ‚Sahin’s Early Flowerer‘), který výjimečně dlouho a bohatě kvete, Vás zaručeně zahřeje i ve dnech, kdy bude slunce schované za mraky. Obě trvalky jsou velmi spolehlivé, nenáročné na pěstování a bujně rostoucí.
Comments are closed.