Stále častěji se v českých zahradách setkáváme se svíčkovci, nenáročnými trvalkami, které patří mezi ty opravdu nejdéle kvetoucí. Svíčkovec, neboli gaura pochází z prérií a borových lesů Texasu, a je proto tolerantní vůči občasnému přísušku. Vyznačuje se dlouhými tenkými výhonky, které jsou obsypané drobnými něžnými kvítky. Ty se objevují v červenci a za příznivého počasí mohou zdobit zahradu až do října.

Svíčkovec v zahradě

Tyto trsovitě rostoucí rostliny jsou charakteristické jemnou vzdušnou strukturou. Velmi dobře se uplatní ve smíšeném trvalkovém záhonu po boku okrasných trav a dalších v létě kvetoucích trvalek jako je např. třapatkovka, řebříček nebo šalvěj hajní. Je ideální rostlinou pro štěrkové záhony a jako předsadba keřů. Nejlépe vynikne ve skupinové výsadbě alespoň pěti kusů, je však krásný i jako solitéra. Nižší kompaktnější kultivary jsou vhodné i pro pěstování v nádobách na terase nebo balkonech.

Pěstování svíčkovce

Svíčkovcům se nejlépe daří na slunném stanovišti v dobře propustné, hlinitopísčité až písčité půdě, v těžších jílovitých půdách jí zahnívají kořeny. Na živnějších půdách sice dorůstají větší výšky, ovšem v takovýchto podmínkách mají stonky tendenci k přepadávání. Svíčkovce jsou spíše suchomilné rostliny, nesnáší přemokření, proto zálivku volíme dle aktuálního počasí. Délka a bohatost kvetení se odvíjí od množství živin v půdě, proto je vhodné svíčkovce občas přihnojovat běžnými hnojivy na podporu kvetení. Během sezóny není nutné provádět řez, pokud však chceme rostlinu udržet v kompaktnějším tvaru, je možné přerůstající stvoly během léta zkrátit. Ty znovu a hustěji obrostou a opět nakvetou. Na jaře provedeme hluboký zpětný řez na 3 – 5 cm. Při pěstování v nádobách dbáme na pravidelnou zálivku a přísun živin.

Přezimování svíčkovců

Svíčkovce bohužel ne vždy spolehlivě přezimovávají, v horských a chladnějších oblastech jsou proto pěstovány spíše jako jednoleté rostliny, v teplejších oblastech se dožívají tří až pěti let. Většina svíčkovců totiž není zcela odolná vůči mrazu, je proto vhodné je přes zimu zakrýt listím a chvojím, případně je zamulčovat vyšší vrstvou vyzrálého kompostu. Přestože se jedná spíše o krátkověkou trvalku, při dozrání se dobře přesévá.

Osvědčené kultivary svíčkovců

Jednotlivé kultivary se liší zejména barvou květů a výškou, při jejich výběru bychom měli dbát zejména na jejich mrazuvzdornost. Níže naleznete výběr osvědčených kultivarů, které jsou v našich podmínkách schopny přezimovat.

  • Gaura lindheimeri ‚Gambit Compact Pink‘  – nižší kompaktní kultivar vhodný do nádob, růžové květy, výška 30 cm
  • Gaura lindheimeri ‚Siskiyou Pink‘ – bílé, růžově mramorované květy, výška  40 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Whirling Butterflies’ – bílé květy, výška 80 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Geyser Pink’ – růžové květy, výška 80 cm
  • Gaura lindheimeri ‘Gambit Rose’ – výrazně růžové květy, výška 40 cm
Reklama

.