Srpen je vrcholným měsícem pro zahradníky i milovníky přírody. Přináší nespočetné množství kvetoucích rostlin, které zdobí zahrady i krajinu svými neuvěřitelnými barvami a tvary. Rostliny, které v srpnu kvetou zahrnují nejen trvalky, letničky a letní cibuloviny, ale také vybrané dřeviny. Některé rostliny jsou v tomto měsíci na vrcholu svého kvetení, některé teprve začínají kvést a připravují se na nadcházející podzimní sezónu, kdy se nám ukážou v plné kráse. V dnešním článku jsme pro Vás připravili přehled těch nejkrásnějších rostlin, které kvetou v srpnu a doufáme, že zde naleznete inspiraci a vychutnáte si tak úžasnou paletu barev, textur a vůní, kterou srpen nabízí. Jaké rostliny tedy kvetou v srpnu?

Letničky kvetoucí v srpnu

Mezi hvězdy srpnových zahrad a zejména našich balkonů, teras a okenních parapetů patří letničky. Tyto většinou jednoleté rostliny sice po skončení vegetačního cyklu, zpravidla s příchodem prvních mrazů, odumírají, jsou však neocenitelné zejméně pro svůj rychlý růst, obrovskou různorodost barev i tvarů a intenzivní kvetení mnohdy po celou sezónu. Mezi nejoblíbenější letničky, které kvetou v srpnu patří aksamitníky (afrikány), petúnie a surfínie, pelargonie, slunečnice, hledíky, astry čínské, sluncovky, netýkavky, begónie, ostálky (cínie), krásenky, gazánie nebo např. dvoutvárky. Již v této době se však v nabídkách zahradních center a zahradnictví objevují podzimní balkonovky jako je hebe, vřesy a vřesovce, bramboříky nebo chryzantémy, se kterými se můžete příjemně naladit na pomalu přicházející podzim.

Trvalky kvetoucí v srpnu

Trvalky jsou víceleté rostliny, které by neměly chybět v žádné zahradě. Kvetou sice kratší dobu nežli většina letniček, za to se na zahradu rok co rok vrací. Mnoho z nich jsou navíc zcela nenáročné na pěstování a péči, jsou odolné rozmanitosti počasí, zahradním škůdcům i chorobám. V srpnu na zahradě kralují oblíbené trvalky jako je třapatkovka nachová (dříve nazývaná třapatka nachová neboli Echinacea), třapatka zářivá (rudbékie), sasanka japonská, verbena (sporýš argentinský), svíčkovec (gaura), různé druhy hvězdnic (keříčkovité, křovité, chlumní, novoanglické..), rozchodníkovce (nádherný, nachový), divizna, zlatobýl, perovskie, kyprej, záplevák a mnoho dalších.

Reklama

Letní cibuloviny a hlíznaté rostliny

Mezi další bohatě kvetoucí rostliny patří letní cibuloviny a hlíznaté rostliny, které se pyšní impozantními i květy v nejrůznějších barvách. Vysazují se na jaře a kvetou od léta až do začátku podzimu. Mnoho z nich dorůstá do úctyhodných rozměrů a na zahradě se tak stávají nepřehlédnutelnými. Mezi nejkrásnější v srpnu kvetoucí cibuloviny a hlíznaté rostliny patří lilie, jiřiny, mečíky, kalokvěty, kaly, dosny, tygřice a begonie. 

Dřeviny kvetoucí v srpnu

Stromů kvetoucích v srpnu není mnoho, přesto najdeme několik krásných stromů, které zdobí květy i v tomto období. Jmenujme např. svitel latnatý, jerlín a arálii. Keřů již najdeme o poznání více, mezi nejoblíbenější patří královny květin růže, komule davidova (motýlí keř), hortenzie (velkolisté, latnaté, dubolisté i stromečkovité), ibišky syrské, tavolníky japonské, mochny, abélie, lagerstrémie, třezalky, trubače, krásnoplodky a drmek. 

Reklama

Comments are closed.