Jedním z předpokladů úspěšného pěstování rostlin v nádobách je kvalitní substrát. Z teras a balkónů na podzim sklízíme květináče a truhlíky s letničkami a mnoho z nás přemýšlí, co s použitým substrátem. Ten většinou končí na záhonu nebo v kompostu, je však možné použitý substát zrecyklovat a použít ho i v následující sezóně? Znovupoužití starého substrátu se určitě jeví jako ekonomické řešení, avšak musíme si uvědomit, že na konci sezóny je substrát vyčerpaný a s největší pravděpodobností v něm nezbylo dostatek živin pro zdravý a bohatý růst nových rostlin. Jak tedy zrecyklovat substrát, abychom ho mohli použít i příští rok?

Správné uchování substrátu

Na podzim ze substrátu vyjměte všechny kořeny a odumřelé části rostlin. Substrát v tuto chvíli není tak kyprý, jako když jsme ho zakoupili a připomíná spíše masu hlíny, která je prorostlá kořeny a kořínky rostlin. Lopatkou nebo motyčkou rozbijte masu substrátu a rozprostřete ho např. na fólii. Ze substrátu odstraňte případný hmyz, červy nebo jejich larvy. Na suchém a slunném místě ho nechte proschnout. Poté substrát přesijte přes síto s průměrem oka 5 mm, které zachytí veškeré nežádoucí zbytky kořenů a jiných částí rostlin. Takto očištění substrát uchovejte přes zimu na chráněném místě, například v garáži, kůlně nebo ve sklepě.

Použití starého substrátu na jaře

Na jaře uložený substrát prokypřete v dostatečně velké nádobě, ideální je vanička, a přidejte k němu nový substrát v poměru 1:1 a hnojivo s řízeným uvolňováním živin (například Osmocote), které půdě dodá nutné živiny pro celou nadcházející sezónu. Pokud chcete použít čistě přírodní hnojivo, tak k 70% starého substrátu přidejte 30% kompostu s pár hrstmi organické přísady jako je například rybí moučka nebo vermikompost. Vše důkladně promíchejte a máte připravený kvalitní substrát, do kterého můžete vysadit nové rostliny!

Reklama
Reklama

Comments are closed.