Dlužichy (Heuchera) představují fascinující rod stálezelených, případně poloopadavých trvalek, jejichž největší okrasou jsou vysoce dekorativní listy. Tento rod pochází ze Severní Ameriky a Dálného východu a zahrnuje přibližně 50 druhů a stovky nádherných kultivarů, které se liší nejen barvami a tvary listů, ale také svými květy. Dlužichy jsou v současné době stále populárnější volbou mnoha majitelů zahrad i zahradních architektů, zejména díky svým nízkým nárokům na péči a atraktivním listům, které oživují zahradu téměř po celou sezónu.

Většina dlužich roste trsovitě a vyznačují se úhledným, kompaktním tvarem. V závislosti na druhu a odrůdě dorůstají výšky 15 až 60 cm a přibližně stejné šířky. Barevná škála listů je opravdu široká a zahrnuje mnoho odstínů zelené, červené, žluté, fialové, hnědé i oranžové. Listy mnoha kultivarů navíc vynikají rozmanitým žilkováním nebo mramorováním. Drobné květy dlužich vyrůstají ve vrcholových latách a obvykle mají  zvonkovitý tvar. Mohou být růžové, červené, bílé, nebo dokonce i žluté. Drobounké květy heuchery působí velmi elegantně, což tvoří zajímavý kontrast s výraznými listy.

Dlužicha na zahradě

Dlužichy jsou všestranně použitelné trvalky, díky nízkému vzrůstu se na zahradách s oblibou využívají zejména jako půdopokryvné rostliny. Díky svému působivému olistění a kompaktní velikosti a tvaru se často používají také na okrajích záhonů, na skalkách, jako podrost dřevin, jsou rovněž ideální pro pěstování v nádobách.

Reklama

Dlužichy můžeme na zahradě kombinovat s rostlinami, které mají stejné nároky na pěstování, velmi jim to sluší např. ve společnosti čechrav, srdcovek, čemeřic, bohyšek, hortenzií nebo okrasných travin.

Oblíbené odrůdy dlužichy

  • Dlužicha americká ‚Palace Purple‘ (Heuchera americana ‚Palace Purple‘) – sytě vínově hnědočervené listy, krémové květy, výška 30 cm (v květu 60 cm)
  • Dlužicha ‚Lime Marmalade‘ (Heuchera hybrida ‚Lime Marmalade‘) – limetkově zelené listy, zkadeřené okraje, bílé květy, výška 20 cm (v květu 30 cm)
  • Dlužicha ‚Forever Purple‘ (Heuchera hybrida ‚Forever Purple‘) – purpurovofialové listy, bílorůžové květy, výška 30 cm (v květu 50 cm)
  • Dlužicha ‚Midnight Rose‘ (Heuchera hybrida ‚Midnight Rose‘) – tmavě purpurové listy s růžovými skvrnami, růžové květy, výška 25 cm (v květu 50 cm)
  • Dlužicha ‚Melting Fire‘ (Heuchera americana ‚Melting Fire‘) – červené listy s vlnitým okrajem, krémové květy, výška 30 cm (v květu 60 cm)
  • Dlužicha ‚Georgia Peach‘ (Heuchera hybrida ‚Georgia Peach‘) – broskvové listy se stříbrnou patinou, na podzim se barví do růžovostříbrné, bílé květy, výška 30 cm (v květu 50 cm)

Vše o pěstování dlužichy

Nároky dlužich se liší dle druhu a odrůdy. Dlužichy obecně preferují dobře odvodněné, lehčí půdy, které jsou bohaté na humus. Půda by měla být rovnoměrně vlhká, ne však přemokřená. Vhodné je rostlinu zamulčovat např. kompostem, snáze tak udržíte požadovanou vlhkost. Nároky na světlo se značně liší dle odrůdy, od plného slunce po stín, obecně jim však nejvíce vyhovují polostinná stanoviště. Péči během sezóny nevyžadují žádnou (kromě pravidelné zálivky), pouze na jaře je vhodné celý trs seříznout u země. Dlužichy můžete během vegetačního období pravidelně přihnojovat, není to však nutné. Časem mohou starší rostliny ztrácet svůj původní atraktivní vzhled, a proto je vhodné provést omlazení rozdělením trsu přibližně jednou za 3–4 roky. Dělení je rovněž nejsnazší způsob jejich množení, ideální dobou pro dělení dlužich je konec jara.

Reklama

Comments are closed.