Spolek českých perenářů každoročně vyhlašuje trvalku roku, kterou se letos stal nepříliš známý dračík (Penstemon). Tato bohatě kvetoucí trvalka pochází ze Severní Ameriky, kde existuje přes 270 původních druhů a v současné době je díky zahradním šlechtitelům nabízena v mnoha krásných kultivarech.

Dračík je zajímavý především díky svým nápadným různobarevným květům, které jsou uspořádány v hroznovitých nebo latnatých květenstvích. Ty se objevují dle kultivaru od dubna až do září a mohou být směsí bílých, červených, růžových, fialových a modrých odstínů. Listy těchto nízkých až středně vysokých trvalek mají podlouhlý tvar a jsou vstřícně nebo přeslenitě uspořádané.

Dračíky v zahradě

V současné době existuje přibližně 300 kultivarů dračíků, v zahradě tak naleznou opravdu široké uplatnění. V přírodě dorůstají výšky několika centimetrů až tří metrů, zahradní hybridy jsou obvykle 30 – 100 cm vysoké. Do přírodních zahrad se nejlépe hodí původní druhy jako jsou např. Penstemon digitalis (‘Husker Red’), Penstemon grandiflorus (‘War Axe’), nebo Penstemon ovatus. V trvalkových záhonech pak vhodně vyplní prostor mezi vysokými trvalkami středně vysoké hybridní kultivary s velkým květenstvím jako je ‘Hidcote Pink’, ‘Thorn’, ‘Rubicunda’ nebo ‘Evelyn’. Do skalek nebo suchých zídek se skvěle hodí polštářovitě rostoucí druhy jako Penstemon pinifolius a Penstemon hirsutus ‘Pygmaeus’.

Reklama

Pěstování dračíků

Dračíky nejlépe prospívají na teplejších, slunných nebo polostinných stanovištích. Půda je ideální lehčí, propustná a nevysychavá s dostatkem živin a neutrální až slabě kyselá. Dračíky jsou spíše krátkověké trvalky, které na záhoně vydrží 3 – 5 let a pro jejich přezimování ve volné půdě je vhodná ochrana před silnými mrazy, jelikož bez sněhové pokrývky může docházet k jejich vymrzání. Dračíky tak na zimu přikryjte chvojím a na jaře je sestřihněte cca na 10 cm, podpoříte tím bohaté kvetení. Po odkvětu dračíky rovněž sestřihněte, na konci léta vás svými květy potěší ještě jednou. Chcete-li si dračíky namnožit, kultivary je nutné namnožit řízkováním, snadno se množí také výsevem semen.

Reklama

Comments are closed.