Hnojení pokojových rostlin patří mezi základní péči, kterou by žádný majitel pokojovek neměl opomenout. Mnohdy však vyvstávají otázky, jak, kdy, jak často a čím vlastně pokojovky hnojit, aby rostliny, které zdobí naše domovy vitálně rostly a kvetly. Všechny rostliny potřebují k životu kromě vody a světla také živiny, neboli makronutrienty, které se však ze substrátu časem vyplavují zálivkou, nebo jsou spotřebovávány rostlinami. Pokojovky navíc rostou v omezeném prostředí květináčů, kde jsou živiny spotřebovávány rychleji nežli venku, v přirozeném prostředí rostlin. Z těchto důvodů je nutné pokojové rostliny zejména během vegetačního období pravidelně přihnojovat.

Kdy hnojit pokojové rostliny

Zvýšená potřeba živin je u všech rostlin, tedy i u těch pokojových, spjatá s jejich přirozeným vegetačním cyklem. Hnojit je proto začínáme začátkem období vegetace, tedy po zimním období odpočinku, kdy je potřeba rostliny podpořit v novém růstu. 

Jaro je také ideálním obdobím pro přesazení pokojových rostlin do nového substrátu, v tomto případě však s přihnojováním začínáme později. Nový substrát totiž obsahuje dostatečné množství živin, se kterým si pokojovky na několik týdnů vystačí. Informaci o tom, kdy se živiny obsažené v novém substrátu vyčerpají, najdete na obalu substrátu. 

Obecně se pokojovky přihnojují dle použitého hnojiva cca jednou za dva týdny od jara do podzimu, v zimě bohatě postačí přihnojení jednou měsíčně.

Jak hnojit pokojové rostliny

Informaci o tom, jak hnojit pokojové rostliny daným hnojivem, se dočtete v instrukcích, které jsou uvedeny na obalu hnojiva. Obecně se před prvním hnojením doporučuje zkontrolovat stav pokojové rostliny, odstranit všechny uschlé, nezdravé či poničené listy a jiné části a ujistit se, že rostlina nebyla napadena nějakým škůdcem nebo chorobou (případně ji ošetřit vhodným přípravkem). 

Tekutá hnojiva, která se většinou přidávají do zálivky, by se měla aplikovat vždy na vlhký substrát tak, aby se hnojivo lépe a rovnoměrně vsáklo. Po aplikaci hnojiva se zálivkou vždy odstraňte přebytečnou vodu, která vytekla do podmisky. Velkou pozornost věnujte zejména správnému dávkování – příliš silnou dávkou hnojiva byste mohli rostlině ublížit a nenávratně ji poškodit. 

Doporučené dávkování je vždy uvedeno na obalu, pokud si však nejste jisti, raději roztok více nařeďte. Mezi nejčastější příznaky přehnojení patří chřadnoucí listy, které se mohou zabarvovat do žluta, opadávat, někdy se také na substrátu objeví bílý povrch, který poukazuje na příliš vysoký obsah minerálních látek.

Čím hnojit pokojové rostliny

Existuje několik typů hnojiv určených pro hnojení pokojových rostlin. Asi nejoblíbenější jsou kapalná hnojiva, která se snadno aplikují společně se zálivkou v pravidelných intervalech, nejčastěji jednou za dva týdny. Další velmi oblíbenou formou hnojiv jsou tyčinková hnojiva, jejichž výhodou je zejména to, že je jednoduše zapíchnete do substrátu a pak je jen stačí jednou za několik měsíců vyměnit. Granulová hnojiva patří rovněž mezi oblíbené formy, aplikují se buď přímo na substrát, nebo se mohou se substrátem smíchat při přesazování nebo při nové výsadbě. 

Nejoblíbenější hnojiva na pokojové rostliny

Mezi nejoblíbenější kapalná hnojiva na pokojovky patří Floria hnojivo proti smutnicím. Toto hnojivo jednak zlepšuje vitalitu rostlin a zároveň zvyšuje jejich odolnost proti chorobám a škůdcům. Zejména pak omezuje výskyt tolik rozšířených mušek smutnic, které žijí v přemokřené půdě. Po aplikaci hnojiva dojde k jejich úplnému vypuzení z interiéru, a to již po čtyřech aplikacích. Hnojivo také omezuje tvorbu plísní v květináči, které se často tvoří na povrchu substrátu. Dalším bonusem je jemné pomerančové aroma, které příjemně provoní vaši domácnost.

Pokud preferujete hnojivo ve formě tyčinek, vyzkoušejte Biopon Vermikompost – tyčinkové hnojivo natural. Jedná se o organické hnojivo ve formě tyčinek, které je 100% přírodní. Je určené pro všechny typy domácích a balkonových rostlin. Vyrábí se z trusu žížal, které ho během trávení nasytí užitečnými mikroorganismy, které uvolňují živiny vázané v půdě. Tyčinky Biopon zlepšují vlastnosti půdy, zvyšují její schopnost zadržovat vodu a omezují vyluhování živin. Stimulují biologický život v půdě a poskytují tak optimální podmínky pro vývoj rostlin. Tyčinky se postupně rozpouštějí a poskytují rostlinám nepřetržitou dlouhodobou výživu. Pravidelné používání tyčinek poskytuje rostlinám správnou výživu nezbytnou pro optimální růst a zajišťují zdravý a krásný vzhled pokojových rostlin.

Léty osvědčené hnojivo na pokojové rostliny je také dobře známý KRISTALON Pokojové rostliny. Toto krystalické, vodorozpustné ES hnojivo je vhodné pro všechny typy pokojových rostlin, kterým zvyšuje odolnost proti chorobám a škůdcům. Je dodáváno v praktickém balení, stačí pouze ruzpustit obsah sáčku (5g) ve 2,5 l vody, krátce zamíchat a po 30 vteřinách je roztok připraven k zálivce. Hnojivo je vhodné též k přihnojování na list formou postřiku. 

Kompletní nabídku hnojiv pro pokojové rostliny najdete ve specializovaném e-shopu Pasti.cz.

Comments are closed.