Adventní čas se pomalu blíží a vy už jistě přemýšlíte nad vánoční dekorací, která se bez adventního věnce nebo svícnu rozhodně neobejde. Jeho historie sahá do 19. století do Hamburku, odkud se tato krásná tradice odpočítávání čtyř týdnů adventu postupně rozšířila do Evropy a díky imigrantům i do Severní i Jižní Ameriky.

Tradiční adventní věnec má zelenou a červenou barvu, které symbolizují život a kruhový tvar, který představuje věčnost, neustálou cestu slunce a rodinnou i společenskou sounáležitost. Setkáváme se však s mnoha jinými podobami, například ve Velké Británii a USA jsou často místo červených svíček používány svíčky fialové, které mají symboliku pokání a čekání. Mnohdy se také můžeme setkat s pátou, bílou svíčkou, která odkazuje na duchovní čistotu.

I adventní věnce však podléhají módním trendům, kromě klasického kruhového tvaru jsou oblíbené i dlouhé obdélníkové věnce nebo tácy, svíce mohou mít různé barvy i libovolné rozmístění na věnci. Vybrat si tedy můžete podle svého vkusu tak, aby adventní věnec ladil se zbytkem vaší vánoční výzdoby.

Reklama
Reklama

Comments are closed.