Aby si levandule zachovala svůj kompaktní tvar, nerozklesávala se, nedřevnatěla a nezačala odspodu vyholovat, potřebuje pravidelný řez. Není to nic složitého, vše co potřebujete jsou ostré nůžky a znalost základních pravidel střihu, který provádíme dvakrát ročně.

Kdy stříhat levanduli

Levanduli je potřeba stříhat dvakrát za sezonu, a to na jaře, kdy provádíme hlubší řez a během léta po odkvětu.

Jak stříhat levanduli na jaře

Jarní řez levandule provádíme obvykle na přelomu března a dubna, ovšem vždy záleží na aktuálním počasí. To, že je správný čas, poznáte jednoduše podle toho, že na levanduli jsou již nově narašené lístečky. Střih provádíme tak, že u starších rostlin odstraníme přibližně ⅓ nových výhonků, poničené a uschlé výhony odstraníme zcela. Dáváme pozor, abychom nezasáhli do starého dřeva, vždy by mělo zůstat pár centimetrů zelených výhonů s lístečky. Zároveň se jarním řezem snažíme levanduli vytvarovat do úhledného bochánku. Rostlina po jarním řezu krásně obrazí a bohatě vykvete.
Mladé rostliny na jaře seřízneme na cca 10 cm.

Reklama

Letní řez levandule

Další vhodnou dobou pro stříhání levandule je po jejím odkvětu, tedy přibližně koncem července.V tomto období se levandule seřízne podruhé. V době, kdy levandule dokvétá a na rostlině již nejsou žádné živé květy, provedeme lehký letní řez, kdy odstraníme stonky květů a a zeleným výhonům odstraníme pouze jejich špičky. Opět se snažíme levanduli vytvarovat do bochánku, ale řez provádíme jen zlehka. Levandule po tomto řezu obvykle vykvétají ještě jednou na podzim. 

Podzimní řez levandule

Někteří pěstitelé provádí ještě jeden řez během podzimu. Ten však nedoporučujeme, jelikož levandule by před zimou nemusela dostatečně zregenerovat a v případě silných mrazů během zimy by mohla uhynout.

Časté otázky ohledně střihu levandulí

Jak stříhat levanduli na sušení?

Pokud si chcete krásné květy levandule nasušit, květy odstřihněte ještě předtím, než se květy plně rozvinou. Stonky s květy se stříhají v místě, kde končí lístky. Svazky nastříhané levandule poté sušíme zavěšené květy dolů.

Co dělat s odkvetlou levandulí?

Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Jak stříhat levanduli na zimu?

Pokud jsme levanduli ostříhali na jaře a v létě po odkvětu, není řez levandule před zimou nutný. Naopak podzimní řez nedoporučujeme, jelikož levandule by před zimou nemusela dostatečně zregenerovat a za tuhé zimy by mohlo dojít k jejímu poškození.

Jak omladit starší levanduli?

Starší levandule se můžete pokusit omladit tak, že na jaře ve středu rostliny provedete opravdu hluboký řez na starém dřevě cca na 10 cm. Po straně necháte několik dlouhých výhonů, které zajistí výživu rostliny. Koncem léta, kdy střed rostliny obrazí, tyto zbylé dlouhé výhony rovněž odstraníte.

Reklama

Comments are closed.