Poslední zimy byly extrémně teplé a tak se na našich zahradách stále častěji setkáváme s předčasně narašenými jarními cibulovinami jako jsou narcisy, tulipány, modřence, mnohdy se dokonce již koncem ledna objevují narašené okrasné česneky. Co se s nimi stane, když opět začne mrznout? Dojde k trvalému poškození rostlin? Budou na jaře kvést a je nějaký způsob, jak takovéto cibuloviny ochránit?

Hlavním důvodem, proč se cibuloviny předčasně probouzí ze zimního spánku jsou zejména klimatické podmínky. Pokud jsou teploty vzduchu i půdy delší dobu nadprůměrné, mohou listy i poupata rostlin vyrašit dříve, než je obvyklé. Dalším důvodem může být příliš mělká výsadba cibulí, proto vždy dodržujte informace od dodavatele cibulovin, případně se držte obecnými pravidly pro výsadbu dle jednotlivých druhů. Zásadní je také správné načasování podzimní výsadby. Již dávno neplatí známá pomůcka, která říká “Děti do školy, cibulky do země”, výsadbu cibulovin v září  je proto vhodnější posunout minimálně o měsíc později, klidně až na druhou polovinu října, ale za příznivých podmínek můžeme cibuloviny vysazovat třeba i do poloviny prosince. Zabráníte tak nejen předčasnému probuzení cibulovin, ale i případným chorobám a plísním.

Jak ochránit předčasně narašené nebo kvetoucí cibuloviny

Předčasné narašení cibulovin během zimního období představuje spíše krátkodobý, nežli dlouhodobý problém. Pokud z půdy vyraší pouze část zelených listů a následný mráz je poškodí, cibulka si sama později během sezóny vytvoří další zásobu listové hmoty. Pokud ale dojde k velkému narašení listů, nebo se již dokonce vytvořila poupata nebo květy, je vhodné rostlině pomoci a vytvořit jí ochranu ještě před tím, než opět začne mrznout.

Reklama

Ochranu před mrazem vytvoříte např. přidáním další vrsty mulče, případně můžete rostlinu zakrýt kartonem nebo speciální zahradní fólií. Myslete však na to, že jakmile se opět oteplí, je nutné kryt odstranit. Zamezíte tak rozvoji houbových chorob, vytvořený kryt je také mnohdy lákadlem pro hlodavce, kteří jsou pro cibuloviny ve finále větší hrozbou, než mrazy. Již nakvetlé cibuloviny je před silnými mrazy lepší seříznout a užít si jejich krásy alespoň doma ve váze. Pokud přesto dojde k namrznutí, nezoufejte! Sice ztratíte vrcholovou část rostliny, ale samotná cibulka uhnízděná hluboko v půdě bez úhony přežije.

Jak ochránit cibuloviny v nádobách a květináčích před mrazem

Cibuloviny v nádobách jsou stejně jako jiné rostliny takto vysazené náchylnější k poškození mrazy, nežli rostliny vysazené v půdě, která je přirozeným izolantem. Věnujte proto vyšší pozornost při jejich zazimování. Nádoby můžete několikrát obalit bublinkovou fólií a poté ještě jutou. Další možností je obalení nádoby bílou geotextilií, kterou můžeme obalit také nadzemní části choulostivějších, nebo již nakvetlých a narašených rostlin. V případě opravdu silných mrazů rostliny v květináčích raději přeneste na chráněné místo jako je např. garáž, kůlna, nebo alespoň závětrná strana domu, kde je přeci jen o něco vyšší teplota.

Reklama

Comments are closed.