Stálezelené rostliny jsou v zahradě nepostradatelné, jelikož jejich listy nebo jehlice zdobí zahradu po celý rok i v době, kdy jsou ostatní rostliny uložené k zimnímu spánku. Mnoho lidí však během zimního období zapomíná, že i v tomto čase stálezelené rostliny potřebují naši péči a tak se mnohdy stává, že hynou.

Stálezelené rostliny zahrnují stálezelené listnaté i jehličnaté dřeviny a některé okrasné trávy a trvalky. Mezi nejoblíbenější dřeviny patří bobkovišně, rododendrony, thuje, buxusy nebo ptačí zob. Z trvalek například čistec vlnatý, pryšec, dlužicha, bergenie, čemeřice a barvínek. Do skupiny stálezelených okrasných trav patří metlice trsnatá, pěchava podzimní, kostřava, ostřice ošimenská a japonská, bika lesní a sněžná a sedoulek.

Péče o stálezelené rostliny v zimě

Na rozdíl od jiných rostlin nemají stálezelené rostliny období zimního klidu a proto i v tomto období potřebují vodu. Většina lidí se na jaře domnívá, že uhynutí stálezelených rostlin bylo způsobeno silnými mrazy, ovšem v naprosté většině případů jde o nedostatečnou zálivku během zimních měsíců. Pokud zpozorujete, že se listy například rododendronů nebo bobkovišní svěsí a srolují, jedná se o známku toho, že rostlina trpí nedostatkem vody. Nezapomínejte proto na zálivku, kterou rostlinám dopřejte za bezmrazého počasí. Ideální dobou k zalévání je odpoledne, rostliny vždy zalévejte přímo ke kořenům.

Reklama

Stálezelené rostliny nemusíte zalévat, pokud je zahrada pokryta sněhem, nebo prší. Sníh je přirozenou ochranou rostlin a tvoří mulč, který rostliny chrání před mrazy a zároveň pomáhá udržet vláhu v zemi, tající sníh je pak zdrojem vody. Na zálivku tedy nezapomínejte zejména za suchých dnů bez sněhu a deště.

Kromě dostatečné zálivky je třeba ze stálezelených rostlin odstraňovat sníh, zejména ten mokrý, který by mohl polámat jejich větve.

Zimní péče o rostliny v nádobách

I stálezelené rostliny v nádobách potřebují dostatečnou vláhu, proto pravidelně kontrolujte vlhkost půdy. Nádoby, zejména ty hliněné, je na zimu vhodné obalit například do juty, která jednak zamezí odpařování vláhy z květináče a zároveň vytvoří tepelnou izolaci. Nebezpečné mohou být slunečné dny s velkými mrazy, kdy je vhodné rostliny v nádobách přenést na stinné místo.

Reklama

Comments are closed.