Čemeřice patří do málo početné skupiny trvalek, které kvetou během zimy. Mají nejen nádherné květy, ale také krásné dekorativní listy, které se stanou ozdobou každé zimní zahrady. Květy čemeřic jsou pestré a mohou být růžové, bílé, zelené i purpurové. Nehodí se však do zahrad s malými dětmi, jelikož jsou velmi jedovaté.

Čemeřice na zahradě

Čemeřice pochází z Eurasie a Severní Afriky, kde přirozeně roste na okrajích lesů, na loukách nebo pod korunami stromů. Je to 30 – 40 cm vytrvalá, stálezelená nebo sezónně zatahující bylina. Nejčastěji kvetou od prosince do dubna a jejich kvetení se vyznačuje tím, že se jejich květy během dočasného ochlazení zkroutí a když se opět oteplí, opět se rozvinou v celé své kráse. Na zahradě se uplatní zejména na okrajích trvalkových záhonů, podél chodníčků, v podrostu dřevin, ale velmi oblíbené jsou i jako nádobové rostliny, které ozdobí váš balkon, terasu, nebo okenní parapet. V zimní zahradě vynikne krása čemeřic nejlépe, pokud vysadíte alespoň 5 ks m2.

Nejkrásnější druhy čemeřic

Čemeřice (Helleborus) jsou trvalky, které se velmi snadno kříží, a tak v dnešní době existuje velké množství opravdu atraktivních kultivarů a hybridů. Mezi nejkrásnější patří například:

Reklama
  • Čemeřice východní ‚Double Ellen Picotee‘ (Helleborus orientalis ‚Double Ellen Picotee‘) – světle růžové květy s tmavým tečkovaným středem a tmavě červeným okrajem, který dodává květům krajkový vzhled. Kvete od února do dubna.
  • Čemeřice černá ‚Happy Day‘ (Helleborus niger ‚Happy Day‘) – kvete od října do prosince bílými květy,  lidově se jí říká vánoční růže.
  • Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) – kvete od února do dubna na stoncích zbarvených do fialova. Květy jsou 5 cm velké a mají korunní lístky z vnitřní strany nachové a z vnější strany zbarvené do zelena.

Čemeřice východní ‚Yellow Spotted‘ (Helleborus orientalis ‚Yellow Spotted‘) – kvete od února do dubna krásnými květy s červeno fialovým tečkováním a bíle žlutými tyčinkami uprostřed.

Pěstování čemeřice

Čemeřicím se nejlépe daří na polostinných až stinných stanovištích s  propustnou, humózní půdou, která je bohatá na vápník, ale dobře zvládá i půdy horší kvality. Ideálním místem pro jejich výsadbu je tak pod korunami listnatých stromů nebo keřů. Nejvíce vláhy jim dopřejte během kvetení v zimním období a brzy na jaře a naopak během léta, když zakládají květné puky, upřednostňují sucho. Čemeřice nikdy neokopávejte, jelikož jejich kořeny jsou velmi citlivé na poškození, vhodné není ani její přesazování. Pravidelně odstraňujte staré listy ještě před vyrašením prvních květů. Velmi vděčné vám budou také za pravidelné přihnojování kompostem. Čemeřice jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné.

Reklama