Krtci patří mezi rozšířené zahradní škůdce, se kterými se setkal snad každý majitel zahrady. Přestože jsou krtci důležitou součástí ekosystému, na našich opečovávaných a tolik milovaných zahradách mohou nadělat spoustu škody. Tvoří nevzhledné krtčince, poškozují kořenový systém rostlin, udržovaný trávník i záhony a krtčí tunely mohou navíc sloužit jako cesty pro jiné škůdce. Je proto pochopitelné, že zahrádkáři hledají způsoby, jak s krtky na zahradě jednat tak, aby minimalizovali škody a udrželi rovnováhu mezi přírodou a svými zahradnickými snahami, navíc je díky legislativním omezením boj s chráněnými krtky na zahradě omezen v podstatě pouze na jejich odpuzování. Pokud jste i Vy jedním z těch, kteří se snaží najít účinné způsoby, jak se zbavit krtka na zahradě, jste na správném místě. Poradíme Vám, jak se účinně a rychle zbavit krtka na zahradě.

V boji s krtkem nezapomínejte na to, že je zákonem chráněný, proto ho nesmíte usmrtit, ani mu nijak ublížit. Vyzkoušejte tedy zejména metody, které krtky odpuzují, případně použít pasti, které krtka nezabijí. 

Osvědčené metody, jak se zbavit krtka na zahradě

Tekuté odpuzovače krtků

Tekuté odpuzovače krtků jsou jednou z nejúčinnějších metod, jak se zbavit krtka. Odpuzovač se jednoduše nalije do krtčí chodby, zápach se začne šířit chodbičkami a krtka vypudí. Vyzkoušejte např. Odpuzovač krtků GERANIOL, kteý je určen na odpuzování krtků vyskytujících se na pozemcích, které nejsou využívány pro zemědělskou činnost, tzn. venkovní plochy, plochy vnitrobloků, sportovní objekty, rekreační objekty, letiště, zemní a hydrotechnické konstrukce. Přípravek vykazuje silné repelentní účinky díky obsažené přírodní účinné látce geraniol a představuje tak bezpečný a ekologičtější způsob odpuzování krtků z pozemků. Při vhodných atmosférických podmínkách (malé množství deště) přípravek působí po dobu kolem 3 týdnů. Zákrok je třeba opakovat v případě intenzivního deště.

Reklama

Elektronické plašičky a akustické odpuzovače krtků

Akustické odpuzovače i elektronické plašičky krtků jsou schopné ochránit prostor velký až několik set metrů čtverečních. Kromě krtků mají odpuzující účinek i na další zahradní škůdce jako jsou např. hryzci a hraboši. Počítejte však s tím, že některé akustické odpuzovače vydávají zbytkové zvukové vlny slyšitelné i pro lidi, což může být zejména při relaxaci na zahradě značně rušivé. Vyzkoušejte proto raději elektronický plašič, jehož zbytkový zvukový signál, který se dostane nad úroveň terénu, má již malou intenzitu a na zahradě tak nepůsobí rušivě. Takovýto přístroj je pak možné využít i v odpočinkové části zahrady. Osvědčený je např. Deramax-Dual, který odpuzuje krtky, hryzce, hraboše, ale i rejsky a hady. Jeho účinnost je v kruhu o průměru 40 metrů, to znamená účinnost ve vzdálenosti do 20 metrů od přístroje do všech stran. Kruh o průměru 40 metrů má pak plochu cca 1 200 m². Má vestavěné dva elektromagnetické bzučáky, které zásadně zvyšují výkon přístroje a jeho účinnost, zároveň velmi dobře přenáší zvuk a vibrace do půdy. Deramax-Dual je navíc zcela bezpečný nejen pro člověka ale i pro veškerá domácí a hospodářská zvířata. Provoz přístroje nevyžaduje žádnou údržbu, pouze jednou za 8 měsíců výměnu baterií.

Trávníkové hnojivo proti krtkům

Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům nejen že dlouhodobě a dokonale vyživí váš trávník, zároveň ho ochrání před příchodem nezvaných krtků. Obsahuje všechny základní živiny a je navíc doplněno o hořčík a železo pro sytě zbarvený trávník. Hnojivo dále obsahuje ZEOLIT – přírodní drcenou horninu schopnou poutat dodané živiny a postupně je uvolňovat pro potřeby trav. Zamezuje tak jejich ztrátám vyplavením z půdy, např při nadměrné závlaze. Použití tohoto hnojiva je velice jednoduché. Trávník od dubna do září hnojte jedenkrát měsíčně, staré krtince rozhrabte a urovnejte povrch půdy. Aplikaci hnojiva provádějte rozhozem, pro perfektní rovnoměrné přihnojování je vhodné použít posypový vozík. Pro zajištění správného účinku hnojiva a zapracování aromatických látek odpuzujících krtky do země je důležité po přihnojení trávník důkladně zavlažit.

Další metody jak se zbavit krtka v zahradě

Mezi účinnou a poměrně snadnou metodu, jak odlákat krtka ze zahrady, je umístění chomáčů vlasů nebo srsti psů a koček do krtinců a krtčích chodeb. Psi, kočky i lidé jsou pro krtky predátoři a potenciální nepřátelé, proto je jejich pach odpuzuje a velí změnit rajon. Dobré zkušenosti mají zahrádkáři také s plašičkami, které si vyrobíte z PET lahve na kovové tyči či větrníky.

Další přípravky proti krtkům najdete na www.pasti.cz.

Reklama

Comments are closed.