Lalokonosci nejsou nepřítelem jen rododendronů, ale i dalších okrasných i užitkových rostlin jako jsou azalky, bobkovišně, ibišky, bramboříky, begonie, kamélie, břečťan nebo jahodníky. Nejviditelnější zkázu napáchají na listech rostlin, do kterých vykusují velké díry, mnohdy po jejich řádění zbydou pouze holé stonky bez listů. Larvy lalokonosců však způsobují největší poškození rostlin pod zemí okusem kořínků, rostliny tak značně oslabují a mnohdy dochází k jejich uhynutí. Rostliny napadené nejprve vadnou a bohužel zpravidla hynou. Jak se tedy zbavit lalokonosců?

Jak identifikovat lalokonosce

V našich zahradách se nejčastěji potýkáme s lalokonoscem rýhovaným (Otiorhynchus sulcatus), hnědočerným až černým, přibližně 1 cm velkým broukem, který je aktivní zejména přes noc. Je bezkřídlý, na zrnitých krovkách má malé shluky žlutavých chloupků. Tvar hlavy je protáhlý v široký nos s lomenými tykadly, na končetinách má mohutné trny. 

Larvy lalokonosců jsou bílé až krémové barvy, hlava je oranžovo hnědá. Jsou 8 až 10 mm velké, jejich tlusté tělo je pokryto jemnými chloupky. Typickým znakem larev lalokonosců je stáčení do fetální polohy (do tvaru písmene C). Z larev se brouci líhnou během května a června. 

Reklama

Přítomnosti lalokonosce si zprvu nemusíte vůbec všimnout, jelikož dospělí jedinci okusují nadzemní části rostlin během noci a přes den jsou ukryti. To, že byla rostlina napadena lalokonoscem poznáte zejména podle vykousaných děr v listech, které mají na okrajích listů typický obloukový tvar, ale díry se mohou objevovat také uprostřed listu. 

Takovéto poškození je u většiny zdravých a dospělých rostlin pouze kosmetickým poškozením. Jak již bylo uvedeno, největším problémem jsou larvy, které ožírají jak jemné kořínky, tak silné kořeny. Pokud chcete mít jistotu, že vaše rostlina byla skutečně napadena lalokonoscem, rostlinu důkladně prohlédněte po setmění za pomoci baterky, nebo do blízkosti rostliny položte prkno a rostlinu i prkno polijte vodou. Pokud ráno pod prknem najdete výše popsané brouky, budete mít jasno, s kým máte tu čest.

Jak se zbavit lalokonosců

Pouhý sběr brouků není stoprocentně účinný, proto je proti lalokonoscům vhodnější použít osvědčené přípravky proti lalokonoscům

V případě, že na své zahradě nechcete použít insekticidy, které jsou nevhodné např. při napadení jahodníků, je ideálním řešením použití hlístic. Parazitické hlístice rodu Steinernema carpocasae jsou obsaženy v gelovém nosiči, který je umístěn do dřevěné destičky. Jedná se vlastně o rafinovanou past na dospělé lalokonosce s názvem Nematop Brouk-free. Dospělí brouci lalokonosce využijí nastraženou destičku jako denní úkryt. Když se schovávají pod destičku během dne, hlístice proniknou tělními otvory do dospělého brouka, který po pár dnech hyne.

Mezi osvědčené insekticidní přípravky proti broukům lalokonoscům patří Mospilan 20SP. Jedná se o přípravek k hubení širokého spektra škůdců v ochraně rostlin, zejména mandelinky bramborové v bramborách, mšic včetně vlnatky krvavé, obaleče jablečného v jádrovinách, nebo molic a mšic na okrasných rostlinách. Obsahuje účinnou látku acetamiprid, která působí systémově a translaminárně (proniká do listového pletiva a chrání obě strany listů a omezeně do nových neošetřených přírůstků rostliny), jako kontaktní a žaludeční jed ve velmi nízkých dávkách. Má rychlé počáteční působení v porostu a dlouhodobý reziduální účinek proti všem vývojovým stadiím škůdců. Přípravek se aplikuje postřikem na celé rostliny od začátku výskytu.

Proti larvám lalokonosců jsou účinné Nematop Heterorhabditis parazitické hlístice. Přípravek stačí jednoduše rozmíchat ve vodě a nalít do vlhkého substrátu při teplotách nad 12°C. Hlístice vyhledají a zlikvidují všechny larvy lalokonosců. Takto je zajištěna ochrana před lalokonosci po dobu přibližně šesti týdnů, přípravek je možné aplikovat také pomocí mikrozávlahy nebo kapkové závlahy.  

Přípravky proti lalokonoscům najdete na www.pasti.cz.

Reklama

Comments are closed.