Mandelinka bramborová, lidově nazývaná také jako americký nebo koloradský brouk, je známý škůdce, který sežere téměř cokoliv. Jak jeho název napovídá, jedná se o nejznámějšího škůdce brambor, ale na jeho jídelníčku jsou i  další lilkovité rostliny jako jsou rajčata, papriky nebo lilky. Mandelinka je velmi dobře rozpoznatelná díky nápadnému zbarvení. Tělo tohoto 1,5 cm velkého brouka je žluté až žlutooranžové a jeho krovky mají typické černé proužky.

Mandelinka bramborová pochází ze Severní Ameriky, ze které se do Evropy a následně také do Asie, postupně rozšiřovala na bramborách od roku 1859. Do Československa se dostala v 50. letech 20. století a způsobila velkou kalamitu. Komunisté mandelinku prohlásili za imperialistický útok, a tak získala i další názvy ovlivněné tehdejší propagandou, jako Šestinohý vyslanec Wall Streetu nebo Imperialistický brouk.

Každá samička mandelinky je schopná naklást více než 500 oranžovo žlutých vajíček. Z těch se vylíhnou malé oranžové larvy s černými hlavami a řadami černých skvrn po stranách, které mají nenasytnou chuť k jídlu, ožírají listy bramborové natě a dokážou tak poměrně rychle zničit celou úrodu. Dospělých brouků je obtížné se zbavit, protože mají vysokou odolnost vůči insekticidům a velmi dobře se přizpůsobují použitým látkám. Z tohoto důvodu je nutné přípravky a účinné látky pravidelně měnit a zejména proti mandelinkám včas zasáhnout.

Reklama

Účinné přípravky proti mandelince bramborové

Přípravky proti mandelinkám je vhodné kombinovat s jejich mechanickým sběrem a osévané plodiny pravidelně obměňovat. Mandelinky sice mají své přirozené nepřátele, mezi které patří např. pavouci, škvoři, kosi, špačci, střevlíci nebo slunéčka sedmitečná, ovšem jejich význam je v případě zamoření spíše zanedbatelný. S dostupných přípravků proti mandelinkám doporučujeme zejména NeemAzal T/S, Karate se Zeon technologií 5CS a Fast M.

Ověřeným přípravkem proti mandelinkám bramborovým je NeemAzal T/S, postřikový insekticid proti volně žijícím savým a žravým škůdcům, který je účinný rovněž na mšice, třásněnky, smutnice nebo zavíječ zimostrázový. Přípravek z výtažku tropické rostliny Azadirachta indica hubí žravý a savý hmyz tak, že proniká do listů a je dále distribuován v celé rostlině. Škůdce, který saje nebo žere rostlinu, se přípravkem infikuje a uhyne.

Jedním z nejoblíbenějších přípravků na hubení zahradních škůdců včetně mandelinek je Karate se Zeon technologií 5CS. Jedná se o nesystemický insekticid proti širokému spektru žravého a savého hmyzu jako jsou mšice, mandelinka bramborová, houbomilka česneková, molice, bělásek, svilušky a kněžice. Tento insekticid se vyznačuje rychlou likvidační účinností a dlouhým reziduálním působením. Je světlostabilní, což umožňuje jeho použití proti rozvlekle nastupujícím škůdcům. Dráždivé účinky vyvolávají neklid hmyzu a nutí i skrytě žijící druhy ke kontaktu s účinnou látkou. Má rovněž repelentní účinek.

Vyzkoušet můžete také postřik Fast M, který je vhodný zejména pro ochranu brambor a rajčat (mandelinka bramborová, mšice), jahodníků (květopas jahodníkový), brukvovité zeleniny (housenky, dřepčík, pilatky, krytonosec čtyřzubý, krytonosec řepkový), jádrovin a peckovin mimo meruňku a broskvoň (saví a žraví škůdci) a okrasných rostlin a neplodících ovocných dřevin (saví a žraví škůdci, např. kněžice). Tento insekticid je balen jako postřik k přímému použití, takže jeho aplikace je velice snadná – stačí protřepat a aplikovat rozprašovačem.

Přípravky proti mandelince bramborové najdete na www.pasti.cz.

Reklama

Comments are closed.