Slimáci patří mezi nejběžnější zahradní škůdce, kteří mohou nadělat mnoho škody jak na užitkové tak okrasné zahradě. Na zahradě bývají v hledáčku nenasytných slimáků zejména rostliny se šťavnatými listy jako jsou např. bohyšky, stračky, jiřiny, některé druhy aster, ostálky, lupiny, slunečnice, zvonky, kopytníky, saláty nebo špenát. Mnoho zahrádkářů tak každý rok na jaře, zejména během května, vyráží do boje proti slimákům. V dnešním článku vám poradíme, jak se slimáků na zahradě zbavit a ochránit tak vaše rostliny.

Slimáci jsou sice aktivní po většinu sezóny, ale největší problémem jsou zejména během jara, kdy na našich zahradách nachází dostatek chutné potravy. Slimáci nejčastěji řádí po setmění, obzvláště za teplých a vlhkých dnů. Během horkého a suchého počasí hledají úkryt na chladných a tmavých místech, nebo se zahrabávají do půdy.

Jak se zbavit slimáků

Existuje mnoho způsobů, jak se slimáků na zahradě zbavit. Nejprve můžete vyzkoušet alternativní metody, ovšem musíte počítat s tím, že se jedná o časově náročný způsob s nejistým, případně ne vždy stoprocentním výsledkem, nebo použijte některé z osvědčených přípravků proti slimákům.

Reklama

Alternativní metody boje se slimáky

Slimáků je možné se zbavit ručním sběrem, který je nejvhodnější provádět po setmění, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Není to však zrovna ten nejpříjemnější způsob, který je navíc nutné opakovat každý den. Další možností je obsypání záhonů cestičkou z písku, jejíž překonání není pro slimáky nic příjemného. Pokud jsou ovšem slimáci opravdu hladoví, mnohdy překonávají i takovouto běžně účinnou bariéru. Vyzkoušet můžete také různé plastové bariéry a zábrany proti slimákům, které jsou sice účinné, ale praktické pouze pokud potřebujete ochránit menší množství rostlin. Známým způsobem v boji se slimáky je také tzv. pivní past. Tu vytvoříte tak, že na zahradě rozmístíte částečně zahrabané misky naplněné pivem a ráno slimáky z misek jednoduše sesbíráte. 

Vyzkoušet můžete také speciální past na slimáky a plzáky, do které nalijete pivo, případně můžete jako návnadu použít droždí rozpuštěné ve vodě. Tato past účinkuje rychle a dlouhodobě, slimáky zabijí okamžitě a zahradu ochrání až na jeden měsíc. Slimáci se v pasti utopí a mrtví slimáci zůstanou uvnitř pasti a rozpustí se. Pokud byste tuto past chtěli použít opravdu na maximum, místo piva použijte speciální atraktant do pasti, který má až 20x vyšší účinnost. Jedná se o opravdu účinný a bezpečný způsob jak se zbavit slimáků bez chemie, bez rizika pro vaše domácí mazlíčky nebo jiná zvířata na zahradě.

Osvědčené přípravky proti slimákům

Mezi nejoblíbenější osvědčené přípravky proti slimákům patří granule Vitrol, které jednoduše aplikujete rozhozem mezi rostliny, ať už na zahradě nebo ve skleníku. Granule účinně hubí slimáky, plzáky i hlemýždě, které přitahují díky speciální návnadě. Účinnou látkou Vitrolu je difosforečnan železitý, který je zcela bezpečný jak pro domácí zvířata, tak pro ježky a ptáky. Navíc se po čase rozloží na fosforečnanové ionty a ionty železa, které se přirozeně vyskytují v přírodě a zahradě poslouží jako hnojivo. Přípravek způsobí, že již po jednom pozření škůdcem se dostaví pocit nasycení, slimáci se stáhnou zpět do svých úkrytů pod zemí, kde následně uhynou. Jedná se tedy o přípravek zcela šetrný k přírodě, je bezpečný pro zvířata a působí okamžitě. Je vhodný také pro použití v ekologickém zemědělství.

Pro hubení slimáků a plzáků se také osvědčily hlístice proti slimákům Nemaslug 2.0. Jedná se o  novou vylepšenou generaci oblíbených parazitických hlístic Phasmarhabditis californica, které napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Napadený slimák přestane do 3 až 5 dnů žrát a během 7–21 dnů po aplikaci hyne. Tento biologický přípravek je vhodný pro použití na orné půdě, v zelenině, okrasných rostlinách a zahradách, ve sklenících i na otevřených plochách.

Další přípravky proti slimákům najdete na www.pasti.cz.

Reklama

Comments are closed.