Ozdobou rodinného domu, chaty nebo chalupy je terasa. Vzhled dřevěných terasových prken je stejně důležitý jako nálada během chvil, jež tam strávíte. Péče o dřevěnou terasu vyžaduje pozornost, čas a trochu zručnosti, ale dá se zvládnout poměrně snadno.

Terasa je místo pro odpočinek, posezení s přáteli nebo trávení společného času s rodinou. Dřevo je tím pravým materiálem, které jí dodá přírodní a zároveň nadčasový ráz. Je příjemné na dotek i na pohled a při správném ošetření rovněž odolné. V opačném případě dřevo časem bez úpravy degraduje. Mezi jeho přirozené nepřátele patří vlhkost, UV záření a dřevokazné organismy. Proto je potřeba mu věnovat pozornost, zvlášť pokud se jedná o dřevo v exteriéru. Základem dlouhé životnosti je totiž prevence a ochrana.

Péče a ochrana dřevené terasy

Dřevo je ekologický přírodní materiál, který bez správného ošetření lehce podléhá opotřebování. Naštěstí existují způsoby, kterými lze jeho životnost prodloužit. Důležitou součástí udržování krásy každé dřevěné plochy je její dostatečná ochrana před nežádoucím poškozením. Vrchní vrstvy oleje zpočátku terasová prkna ochrání, ale časem se vlivem počasí mohou způsobit nenapravitelné škody. Proto je nutná pravidelná péče. „Dřevo je přírodní materiál, který zejména na zahradní terasu zkrátka patří. Nevýhodou je však jeho vrtkavá životnost podmíněná náročnější údržbou v podobě každoročního nátěru vrstvou speciálního oleje,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Reklama

Očistit a připravit

Pokud je dřevo zašedlé nebo jsou na něm mastné fleky od jídla, existují dvě možnosti, jak terasu vyčistit. Jednou z nich je čistič na dřevo, druhou pak zbroušení dřeva. Čistič na dřevo se nanese štětcem a po dobu přibližně jedné hodiny se nechá působit. „Dřevo ho vsákne, čímž se obnoví kresba dřeva. V případě, že místy zůstaly šedé fleky, nátěr se opakuje. Pokud je vše v pořádku, opláchne se dřevo vodou. Není žádný problém tak učinit pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Před dalším postupem se nechá terasa uschnout,“ radí specialista.

TIP: Čistič na dřevo a WPC nejen důkladně vyčistí všechny dřevěné povrchy s velkým účinkem, ale zároveň i odpuzuje nečistoty. Hutná struktura přípravku zaručuje po smíchání s vodou dostatečné pěnění i při použití malého množství. S přehledem odstraní mechy, původní olejové nátěry i zašedlý nádech dřeva. Výrobek lze použít jak na terasu, tak například na zahradní nábytek.

Nelenit a natírat

Zásadní výhodou dřevěných teras, oproti jiným materiálům, je možnost kompletní renovace. V případě, že jsou prkna opotřebovaná, nastal čas zasáhnout a nanést nový nátěr. „Dřevo neustále pracuje, a proto se doporučuje dřevěnou terasu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovný nátěr nezahrnuje broušení,“ upozorňuje odborník z Hornbachu a pokračuje, „jedná se o nanesení další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část prken, aby se jí vrátil lesk. Zatímco v interiéru je lepší nanášet na dřevěné podlahy lak, v exteriéru, kde vlhkost kolísá, raději tvrdý voskový olej.“ Tento postup pomůže prodloužit životnost terasových prken o mnoho let.

U starších či poškozených prken bude potřebné povrch důkladně zbrousit. Následně je nutné na něj nanést speciální olej, jež zajistí vetší odolnost dřeva – odpuzuje nečistoty a vodu, dřevo chrání proti vysoušení, minimalizuje praskání a neodlupuje se. Olej na dřevo zdůrazňuje a optimálně obnovuje přirozený tón dřeva.

Zdroj a více informací najdete na: www.hornbach.cz

Reklama

Comments are closed.