Rádi byste si vyrobili krásný adventní věnec na stůl? Není to nic těžkého! Připravili jsme pro Vás návod krok za krokem, jak si snadno a rychle vyrobit krásný adventní věnec, včetně velké galerie fotografií s vánočními věnci pro inspiraci. Výroba vlastního adventního věnce je nejen zábavná a kreativní činnost, ale také skvělá příležitost přinést do svého domova jedinečný a osobní prvek vánoční atmosféry.

Historie adventních věnců

Historie adventních věnců sahá do roku 1839, kdy německý protestantský teolog Johann Hinrich Wichern vytvořil první adventní věnec pro chudé děti ze školy, kterou sám založil. Ten měl podobu starého dřevěného kola, na které upevnil 24 svíček. Ve všední dny se zapalovaly malé červené svíčky, v neděli velké bílé svíce. Tímto způsobem pro děti vytvořil jednoduchý a jedinečný způsob vizuálního odpočítávání dní do Vánoc. Během 20. století se tradice adventních věnců rozšířila do celého světa, a i když moderní varianty adventních věnců mohou mít různé podoby, stále nesou hluboký význam očekávání a radosti spojené s příchodem Vánoc.

Co budete potřebovat k výrobě adventního věnce

Pro výrobu adventního věnce je vhodné zvolit slámový nebo proutěný kruhový korpus. Kromě toho budete potřebovat floristický vázací drát pro pevné upevnění větviček na korpus a tavnou pistoli, která vám umožní snadné a rychlé přilepení dekorací. Nezapomeňte si připravit také nůžky nebo aranžérské kleštičky, které vám usnadní práci s materiálem. S touto výbavou můžete snadno a lehce vytvořit krásný adventní věnec přesně podle svých představ.

Reklama

Dále si připravte větve, které budou tvořit základ vánočního věnce. Nejoblíbenější volbou jsou smrkové větve, velmi pěkně vypadá i kombinace větví z různých druhů dřevin. Použít můžete např. větve z borovice, jedle, thuje, tisu, cypřiše, břečťanu nebo třeba brslenu. Kombinací různých druhů dřevin dosáhnete pěkného efektu díky rozmanité struktuře i barvě.

Při výběru dekorací pro adventní věnec se řiďte Vaším osobním vkusem s důrazem na barevnou harmonii. Mezi oblíbené přírodní dekorace patří například šišky, jmelí, větvičky šípků s červenými plody, mahónie, ořechy, sušené pomeranče, skořice, bavlník a další. Tyto dekorace můžete dále ozvláštnit skleněnými a dřevěnými vánočními ozdobami a dekoračními stuhami, které Váš adventní věnec oživí a dodají mu vánoční atmosféru. No a samozřejmě nesmí chybět svíčky, stále nejoblíbenější jsou červené svíčky, nebo svíčky v přírodních barvách.

Návod jak vyrobit adventní věnec krok za krokem

  1. Zahradnickými nůžkami si připravíme jednotlivé větvičky chvojí o délce cca 15 cm. 
  2. Na korpus upevněte floristický vázací drát tak, že korpus drátem jednou obtočte a nahoře několikrát překřižte. Krátký volný konec drátu zapíchněte do korpusu.
  3. Na korpus nyní umístěte první větve a obtočte a upevněte je vázacím drátem. Postupně překrývejte tyto větve dalšími větvemi a znovu je upevňujte. Opakujte tento postup, dokud není celý povrch korpusu z vrchní strany i z boků zcela zakryt. Na konci vázací drát uzavřete smyčkou a konce drátku zapíchněte do korpusu.
  4. Do věnce zapíchněte bodce na svíčky a rozmístěte přichystané dekorace. Vždy je lepší dekorace na věnec nejlépe na volno umístit, a až když jste s jejich rozmístěním spokojení, začít s jejich lepením.
  5. Jakmile jste spokojeni s rozmístěním dekorací, přilepte dekorace pomocí tavné pistole a do bodců umístěte svíčky.
  6. Máte hotovo!

Fotogalerie adventních věnců pro inspiraci

Reklama

Comments are closed.