Trvalky jsou vytrvalé byliny, které Vám na zahradě vydrží mnoho let a nemusíte je proto každý rok znovu vysévat nebo vysazovat. Jsou nepostradatelnou součástí každé zahrady, do které vnáší záplavu květů, barvu, vůni, proměnlivost i strukturu. Pokud je trvalkový záhon dobře založený, bude Vám dělat radost po dlouhé roky ve všech ročních obdobích.

Založení trvalkového záhonu by ideálně mělo předcházet vytvoření osazovacího plánu, který vychází z konceptu, tedy základního plánu zahrady. Těmto krokům jsme se detailně věnovali v samostatných článcích. Trvalkový záhon by totiž neměl být krásný pouze jako samostatná jednotka nebo část zahrady, měl by být v harmonii i se zbytkem zahrady a jejího okolí.

Jak správně osázet trvalkový záhon

Než se pustíte do samotného založení trvalkového záhonu, je třeba trošku plánování. Zejména je třeba zvážit podmínky daného stanoviště, a to především podmínky světelné (slunce, stín, polostín) a půdní (vlhkost půdy, její kyselost, druh půdy – písčitá, jílovitá, hlinitá..) a podle těchto podmínek vybrat vhodné trvalky. Vlastnosti půdy můžete samozřejmě do určité míry ovlivnit, vždy je však vhodnější vybírat takové rostliny, které budou na daném místě přirozeně prospívat. Ušetříte si tak mnoho práce s přípravou trvalkového záhonu i následnou péčí o rostliny. 

Reklama

Při plánování také myslete na konečnou velikost rostlin, tedy jejich výšku i šířku, dobu kvetení (trvalky se snažíme kombinovat tak, aby byl záhon rozkvetlý od časného jara až do prvních mrazů a i během zimy skýtal zajímavou podívanou) a barevnou harmonii. 

Trvalkový záhon by měl zahrnovat několik výškových úrovní, nezapomínejte na spodní patro, které tvoří půdopokryvné rostliny. Ty jednak zabraňují prorůstání záhonu plevelem a zároveň pomáhají zabraňovat odpařování vody z půdy. Základním principem při rozmisťování rostlin je umístění nejvyšších rostliny do zadní části záhonu (pokud je záhon umístěný u plotu nebo zdi domu), případně doprostřed záhonu (pokud je na záhon pohled ze všech stran). Před ty umisťujeme středně vysoké rostliny, nízké a plazivé rostliny umisťujeme na okra záhonuj. Inspirovat se můžete např. naším osazovacím plánem pro trvalkový záhon na slunce.

Kdy je vhodná doba na založení trvalkového záhonu?

Nejlepší dobou pro založení trvalkového záhonu je podzim (září až polovina listopadu dle aktuálního počasí) nebo jaro (přibližně od druhé poloviny března, duben), dokud je půda vlhká a není již promrzlá. Trvalky zakoupené v květináčích můžete vysazovat i během léta, ovšem musíte počítat s tím, že budou potřebovat vydatnou zálivku.

Založení trvalkového záhonu krok za krokem

  • Nejprve pomocí provázku nebo speciálního značkovacího spreje vyznačte obrys záhonu.
  • Z půdy důkladně odstraňte veškerý plevel i s jeho kořeny. Čím důkladnější v tomto kroku budete, tím méně problémů a práce budete mít v příštích letech. Z půdy odstraňte i všechny kořenové zbytky a kameny.
  • Půdu prokypřete rycími vidlemi do hloubky alespoň 20 – 30 cm, rostliny se tak snáze uchytí.
  • Většina trvalek preferuje kyprou půdu bohatou na humus, proto je vhodné do půdy zapracovat kompost nebo pomalu rozpustné hnojivo (to se většinou přidává do výsadbové jámy ke každé rostlině).
  • Příliš lehké půdy můžete vylepšit přidáním hutnější ornice a kompostu, který zvýší schopnost udržet živiny, naopak příliš těžké a jílovité půdy odlehčíte zapracováním písku, štěrku nebo kompostu. Při výsadbě kyselomilných trvalek do půdy přidejte rašelinu.
  • Půdu uhrabte a urovnejte.
  • Na připravený záhon umístěte kontejnery s rostlinami. Ujistíte se tak, že jsou rostliny v rámci záhonu vhodně rozmístěny. Zejména myslete na to, že rostliny by neměly být vysazeny ani příliš hustě, ale ani řídce. Přehuštěný záhon rychleji stárne, rostliny si zbytečně konkurují a jsou náchylnější k různým chorobám. Řídká výsadba na druhou stranu nevytvoří zapojený záhon, který zamezuje růstu plevele a vytváří stabilní mikroklima. Dodržujte tedy doporučené vzdálenosti mezi rostlinami.
  • Před samotnou výsadbou kontejner s rostlinou na chvíli ponořte do vody, jelikož zejména nově vysazené trvalky potřebují dostatek vody.
  • Vysaďte trvalky na záhon. Při výsadbě postupujte směrem od zadní části trvalkového záhonu. Vykopejte výsadbovou jámu, které bude dostatečné velká. Měla by být o něco větší než je kořenový bal rostliny.
  • Rostlinu vložte do připravené jámy, přihrňte zeminu a opatrně ji utužte. Rostlinu vysazujeme do stejné hloubky, v jaké byla v kontejneru.
  • Po dokončení výsadby rostliny důkladně zalijeme, nejlépe dešťovou vodou a zejména za suchého počasí dbáme na to, aby byl nově založený trvalkový záhon stále vlhký, ne však přemokřený.  Pokud si půda po zalití příliš sedne, je potřeba zeminu doplnit.

Péče o nově založený trvalkový záhon

Prvních pár týdnů po výsadbě se o své rostliny dobře starejte a pravidelně odstraňujte plevel, který může negativně ovlivnit jejich růst. Odstraňování plevele, když je ještě malý, je jednodušší a rychlejší a umožňuje rostlinám vitální růst. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, která je potřeba zejména dokud trvalky nezakoření. Půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou.

Časté otázky ohledně založení trvalkového záhonu

Čím osázet trvalkový záhon?

Vždy vybírejte takové trvalky, kterým se bude dařit na daném stanovišti. Zásadní jsou zejména světelné a půdní podmínky. Suchomilným rostlinám se jednoduše nebude dařit na tmavém zamokřeném místě a naopak, vlhkomilné rostliny budou na suchém místě strádat. Vsaďte zejména na nenáročné a dlouhověké trvalky, které vám budou dělat radost po mnoho let a zároveň budou vyžadovat pouze minimum vaší péče. Kvetoucí trvalky doplňte okrasnými trávami, které do každého záhonu vnesou vzdušnost, barvu a vytvoří krásný kontrast s kvetoucími trvalkami. 

Celoroční trvalkový záhon – jak kombinovat trvalky?

Při výběru rostlin vsaďte na ty nejdéle kvetoucí trvalky, jako jsou třapatky a třapatkovky, šanty, krásnoočka, svíčkovce, kakosty, denivky, perovskie nebo phloxy. Žádná trvalka nekvete po celou sezónu, proto trvalky nakombinujte podle doby jejich kvetení tak, abyste měli jistotu, že na vašem záhoně vždy něco pokvete během jara, léta i podzimu. Trvalkové záhony na podzim dosaďte jarními cibulovinami, mnoho z nich, např. rané narcisy začínají kvést již v předjaří, kdy se naprostá většina trvalek teprve začíná probouzet ze zimního spánku.

Jak daleko od sebe sázet trvalky?

Trvalky vysazujeme ve správné vzdálenosti tak, aby vytvořily souvislý porost bez prázdných míst a zároveň mohly vitálně růst a vzájemně si nekonkurovaly. Zásadní informací je šířka rostliny v dospělosti, díky které dokážeme určit, jak daleko od sebe trvalky sázet. Šířka rostliny udávaná pěstitelem je maximální šířkou rostliny, takže je vhodné trvalky zasadit trochu blíže tak, aby se rostliny spojily, aniž by byla vidět půda. Pokud má tedy trvalka např. maximální šířku 60 cm, takovéto trvalky vysazujte přibližně 50 cm od sebe.

Pokud se vám nepodaří zjistit šířku dané trvalky, můžete se řídit obecným pravidlem výsadby trvalek, které říká, že větší trvalky se sází ve vzdálenosti 80 až 120 cm, středně velké trvalky na vzdálenost 40 až 60 cm a trvalky menší na vzdálenost 20 až 40 cm.

Reklama

Comments are closed.