Snad všichni bychom si přáli, aby naše zahrada kvetla celou sezónu. S dobře a promyšleně založenou zahradou je to možné, musíme jen trošku plánovat a správně vybrat rostliny, a to zejména kvetoucí trvalky. Přestože neexistuje trvalka, která by kvetla od jara až do pozdního podzimu a většina trvalek kvete jen dva až čtyři týdny, ty nejdéle kvetoucí trvalky, jako je např. šanta nebo třapatka, můžou naše zahrady zdobit měsíce. Přinášíme vám tipy na nejdéle kvetoucí nenáročné trvalky, jejichž kombinací dle období kvetení dosáhnete toho, aby vaše zahrada krásně kvetla od jara do zimy.

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Zářivě barevné květy krásnooček jsou oblíbené ve venkovských i moderních městských zahradách. Jedná se o dlouhověkou trvalku se vzdušným habitem a ceněná je zejména pro svou absolutní nenáročnost a odolnost. Kvete od června do září, a to nejčastěji jasně žlutými nebo žluto červenými květy. Díky dlouhé době kvetení a opakovanému nakvétání je oblíbená také jako balkonovka. Krásnoočka nejlépe prospívají na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou.

Svíčkovec (Gaura)

Svíčkovec, neboli gaura pochází z prérií a borových lesů Texasu, a je proto tolerantní vůči občasnému přísušku. Vyznačuje se dlouhými tenkými výhonky, které jsou obsypané drobnými něžnými kvítky. Ty se objevují v červenci a za příznivého počasí mohou zdobit zahradu až do října. Svíčkovcům se nejlépe daří na slunném stanovišti v dobře propustné, hlinitopísčité až písčité půdě, v těžších jílovitých půdách jí zahnívají kořeny. Délka a bohatost kvetení se odvíjí od množství živin v půdě, proto je vhodné svíčkovce občas přihnojovat běžnými hnojivy na podporu kvetení. Během sezóny není nutné provádět řez, pokud však chceme rostlinu udržet v kompaktnějším tvaru, je možné přerůstající stvoly během léta zkrátit.

Reklama

Kakost (Geranium)

Kakosty tvoří početnou skupina trvalek, mezi nejkrásnější však patří kakost krvavý (Geranium sanguineum). Od konce jara až do září ho zdobí růžové květy a i po odkvětu je velmi dekorativní, jelikož jeho listy se barví do sytě červené a vínové. Jedná se o velmi nenáročnou půdopokryvnou rostlinu, která je vhodná pro všechny typy půd, uvítá však spíše slunečné stanoviště. Velmi oblíbený je pro své bohaté a dlouhé kvetení také kakost ‚Rozanne‘ (Geranium ‚Rozanne‘) s fialovými květy a bílým středem.

Mavuň červená (Centranthus ruber)

Mavuně jsou u nás stále spíše neobjevené trvalky a je to velká škoda. Je totiž zcela soběstačná a nenáročná trvalka, která začíná kvést červenými, růžovými nebo bílými květy již v květnu a kvete po celou sezonu až do prvních podzimních mrazů. Mezi nejoblíbenější mavuně patří mavuň červená ‚Coccineus‘ (Centranthus ruber ‚Coccineus‘) s červenými až sytě růžovými květy a bíle kvetoucí mavuň červená ‚Albus‘ (Centranthus ruber ‚Albus‘).

Denivka (Hemerocallis)

Denivky jsou velmi podobné liliím, na rozdíl od nich jsou ale naprosto nenáročné na pěstování. Kvetou od května do srpna, některé kultivary v září a říjnu remontují. Přestože každý jednotlivý květ denivek kvete pouze jeden den, denivka na svých stvolech nese velké množství květů, které odkvétají postupně. Denivkám vyhovuje slunné a nepřemokřené stanoviště, krásně se vyjímají v trvalkovém záhonu mezi jinými trvalkami i jako skupinové výsadby. Existuje více jak 20 tisíc různých kultivarů, různých barev i tvarů květů, mezi nejoblíbenější a prověřené kultivary patří dlouhokvetoucí Jovial, bohatě kvetoucí China Clipper a jedna z mála vonících odrůd Wineberry Candy.

Šanta (Nepeta)

Šanta je nenáročná, bujně rostoucí trvalka podobná levanduli. Kvete od května až do června a po seříznutí znovu vykvete a následně kvete až do pozdního podzimu. Hodí se na obruby záhonů i do smíšených výsadeb, na půdu je zcela nenáročná. Jedná se o trsovitě rostoucí trvalku mírně poléhavého vzrůstu, která dorůstá výšky 30 až 100 centimetrů a je známá svou omamnou vůní. Nejčastěji jsou květy šanty fialové, mohou však být i růžové nebo bílé. Mezi nižší kultivary patří Nepeta x faassenii (mussini), mezi vyšší pak Nepeta x faassenii Six Hills Giant nebo oblíbená Nepeta x faassenii Walker’s Low.

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)

Perovskie si poslední dobou získala oblibu mnoha zahrádkářů a není se co divit. Je to velmi nenáročný a odolný krásně kvetoucí polokeř, který vyžaduje jen minimum naší péče. Perovskie bohatě kvetou modrofialovými kvítky, které připomínají levanduli a co víc, svou intenzivní vůní připomínají šalvěj. Perovskie je opravdu velmi nenáročná a pokud jí vysadíte na slunné stanoviště se sušší propustnou půdou, brzy získáte opravdu krásný, bohatě kvetoucí polokeř. Právem se řadí mezi nejdéle kvetoucí trvalky, jelikož kvete od července až do podzimu.

Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatkovy jsou opravdu krásné a nenáročné trvalky, které se od začátku léta až do podzimu pyšní různobarevnými květy. Mohou být až 1 metr vysoké, vysazují se na plné slunce, na půdu nejsou náročné. Výhodou těchto trvalek je i to, že se díky silným stonků neohýbají ani za silného deště či větru.  Jednotlivé květy vykvétají na koncích lodyh od června do srpna. Jsou tvořeny jazykovitými okvětními plátky a vystouplým terčem, který na vaši zahradu přiláká vítanou návštěvu v podobě motýlů. Z kultivarů třapatkovky nachové doporučujeme růžový Magnus, bílý White Swan nebo neobvyklý zelený kultivar Green Twister.

Plamenka latnatá (Phlox paniculata)

Plamenky jsou královnami léta snad na všech venkovských zahradách. Jsou velmi vděčné, nenáročné a spolehlivě kvetou rok co rok. Existuje mnoho krásných kultivarů, které se liší svou výškou i barvou květů. Mezi nejoblíbenější patří plamenka latnatá Adessa Special Purple Star (Phlox paniculata Adessa Special Purple Star) – až jeden metr vysoká plamenka s hustým kompaktním růstem, jejíž fialové květy se na zahradách objevují od července do září. Mezi nižší plamenky pak patří např. 40 cm vysoká plamenka latnatá ‚Early Cerise‘

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Ne nadarmo má tento druh třapatek přízvisko zářivá, svými zlatožlutými květy doslova rozzáří zahradu pozdního léta až do konce podzimu. Třapatky jsou velmi nenáročné trvalky, které jsou rovněž vhodné k řezu, nejlépe se jim však daří na slunném stanovišti v humózní půdě. Vřele doporučujeme odrůdu Rudbeckia fulgida Goldsturm, která patří k nejbohatěji kvetoucím třapatkám a na rozdíl od jiných odrůd vykvétá již koncem července.

Rozchodník nachový (Sedum telephium)

Rozchodník nachový je zcela nenáročný, rychle se rozrůstá a výborně snáší i jílovitou půdu. Tyto nádherné sukulenty se řadí k podzimním trvalkám, jelikož vykvétají za pozdního léta a kvetou až do října, radost vám ale budou dělat díky svým krásným listům i před květem. Vyšší kultivary tvoří bohaté kompaktní trsy, kterým se bude nejlépe dařit na plném slunci. Největšími favority jsou Sedum telephium Herbstfreude (Autumn Joy) a Sedum telephium Purple Emperor s vínově-červenými listy.

Japonská astra (Kalimeris incisa)

Japonské astry, neboli kalimeris, patří mezi nejvděčnější trvalky. Jsou nenáročné na pěstování, patří mezi ty nejdéle kvetoucí a jejich krásné drobné květy, kterými jsou japonské astry doslova obsypány, do zahrady lákají nejen motýly, ale i tolik užitečné opylovače. Jak jejich název napovídá, jejich domovinou je Japonsko a další oblasti východní Asie a stejně jako podzimní astry náleží do čeledi hvězdicovitých. Tato kompaktní, trsovitě rostoucí trvalka vás okouzlí bílými nebo světle modrými až fialovými sedmikráskovými květy se žlutým středem, které jsou 2,5 cm velké, z jejich krásy se budete moct těšit od června až do září. Rostliny dosahují nejčastěji výšky 40 – 60 cm a přibližně stejné šířky.

Šalvěj hajní (Salvia nemorosa)

Šalvěj hajní je poslední dobou velkým favoritem moderních zahrad i městských a parkových výsadeb. Je totiž velmi nenáročná, neúnavně kvete od konce jara až do začátku podzimu a snese i občasný přísušek. Hlavní kvetení obvykle začíná koncem května a poté sama částečně remontuje dalšími květy. Přesto je vhodné odkvetlé květy odstranit, nebo ještě lépe celou rostlinu po odkvětu seříznout až u země. Šalvěje velmi brzy a rychle obrazí. Této atraktivní trvalce se bude nejlépe dařit na slunném stanovišti s dobře propustnou hlinitopísčitou půdou, dařit se jí bude rovněž ve štěrku. Vybírat můžete z mnohých odrůd, doporučujeme tmavě fialovou odrůdu Caradonna, růžovofialovou odrůdu Amethyst nebo bílou Schneehügel.

Reklama

Comments are closed.