Okrasné trávy, narozdíl od jiných rostlin na našich zahradách, nejsou během zimního období ohrožovány mrazy. I přesto je jejich zazimování v některých případech nutné věnovat pozornost, abychom se z jejich krásy mohli těšit i další sezónu. Během zimy je největším nepřítelem travin vlhkost, která se zejména během vlhké zimy dostává ke kořenům a způsobuje jejich zahnívání, které může vést až k uhynutí rostliny. Jak tedy správně zazimovat okrasné trávy? Je to velmi jednoduché, stačí si připravit provázek a nůžky.

Střih okrasných trav

Největší chybou, kterou byste před zimou mohli udělat, je sestřihnutí okrasných trav. Zde platí pravidlo, že okrasné trávy na podzim nikdy nestříháme, řez provádíme až na jaře. Suchá stébla i listy vytvoří ochranu před nežádoucí vlhkostí, která by se mohla dostat ke kořenům a navíc, do odstřihnutých dutých stvolů by se snadno dostala voda, která by rovněž způsobovala zahnívání rostliny. Proto listy ani stébla nikdy neodstraňujeme. 
Na podzim je možné odstranit pouze suchá květenství, která ale mohou být velmi dekorativní i přes zimní období.

Kdy a jak zazimovat okrasné trávy

Okrasné trávy dosahují svého vrcholu během léta a podzimu, kdy se na mnoha z nich tvoří efektní květenství, která na podzim pomalu sesychají a vydrží krásné až do prvních větších mrazů. Koncem listopadu nebo začátkem prosince, kdy jsou již trávy zcela suché, můžete vyšší a vysoké okrasné trávy jako je např. ozdobnice (Miscanthus), dochan (Pennisetum), pampová tráva (Cortaderia), proso (Panicum) nebo třtina (Calamagrostis) svázat do snopů. Ostatní traviny není třeba svazovat, ochudili byste se tak o krásný pohled na jejich ojíněná stébla.

Reklama

Jak svázat okrasné trávy

Z vysokých kvetoucích ozdobných travin nejprve odstraníme květy těsně nad listy. Ty můžeme přímo ve váze usušit a vytvořit z nich pěknou dekoraci, která nám vydrží mnoho měsíců. Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme. Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme. Nejčastěji stačí trs svázat ve dvou třetinách výšky, ty vyšší můžete svázat i v dolní části. K rostlině přihrneme půdu a uschlé listy, které zatížíme chvojím. Brzy na jaře ještě před rašením trsy sestřihneme přibližně 10 – 15 cm nad zemí.

Zazimování choulostivých okrasných trav

Do středu travních trsů choulostivějších druhů (jako je například pampová tráva nebo kavyl obrovský) nasypeme suché listí a vytvoříme asi 50 cm vysokou nastýlku. Po svázání do snopu je ještě po obvodu přikryjeme chvojím nebo bílou netkanou textilií. Ke spodní části rostliny přihrneme půdu a uschlé listy, které zatížíme chvojím.

Zazimování nižších okrasných trav

Nižší mrazuvzdorné okrasné trávy, jako je například rákosík japonský (Hakonechloa macra), nebo kostřava (Festuca) nevyžadují speciální zimní ochranu. Pouze v klimaticky náročnějších oblastech jako jsou hory a podhůří uvítají lehkou přikrývku ze suchého listí nebo slámy, které zatížíte chvojím. I zde platí pravidlo, že trávy sestřihneme až na jaře. Některé okrasné trávy jako je oblíbený dochan setý ‚Rubrum‘ (Pennisetum setaceum ‚Rubrum‘) v našich podmínkách nepřezimují, proto je nutné je na zimu přenést do světlé chladné místnosti a půdu v květináči nezalévat, aby rostlině neuhnily kořeny.

Reklama

Comments are closed.