Japonské astry, neboli kalimeris (Kalimeris incisa) patří mezi nejvděčnější trvalky. Jsou nenáročné na pěstování, patří mezi ty nejdéle kvetoucí a jejich krásné drobné květy, kterými jsou japonské astry doslova obsypány, do zahrady lákají nejen motýly, ale i tolik užitečné opylovače. Jak jejich název napovídá, jejich domovinou je Japonsko a další oblasti východní Asie a stejně jako podzimní astry náleží do čeledi hvězdicovitých.

Tato kompaktní, trsovitě rostoucí trvalka vás okouzlí bílými nebo světle modrými až fialovými sedmikráskovými květy se žlutým středem, které jsou 2,5 cm velké, z jejich krásy se budete moct těšit od června až do září. Rostliny dosahují nejčastěji výšky 40 – 60 cm a přibližně stejné šířky.

Japonské astry v zahradě

Díky svému kompaktnímu růstu se skvěle hodí do smíšených trvalkových výsadeb, zejména na okraj záhonů, kde je vhodné je vysazovat ve větších skupinách, alespoň po třech kusech. Jsou ideální trvalkou pro neformální, přírodní a venkovské zahrady, kde tyto bohatě kvetoucí keříky vyniknou např. ve společnosti hvězdnic, třapatek zářivých (rudbeckia), agastache, kakostů, šalvějí, rákosníku japonského a dalších okrasných travin.

Reklama

Oblíbené kultivary japonských aster

Mezi nejoblíbenější japonské astry patří bezesporu Kalimeris incisa ‚Blue Star‘ se světle modrými květy a žlutým středem. Dosahuje výšky 40 – 50 cm a obdobně jako jiné japonské astry kvete od konce června až do září. Velmi oblíbená je také bíle kvetoucí astra Kalimeris incisa ‚Alba‘, zajímavou variantou je panašovaná Kalimeris yomena ‚Shogun‘ se zeleno-bílými až žlutými listy a světle fialovými květy.

Pěstování japonských aster

Japonské astry jsou nenáročné trvalky, kterým se nejlépe daří na slunném stanovišti. V polostínu budou rovněž prospívat, nepokvetou však tak bohatě jako na plném slunci. Preferují středně živnou, spíše vlhčí půdu, vždy zalévejte přímo ke kořenům, ne na květy. Půda by však měla být dobře odvodněná, zamezíte tak zahnívání kořenů. Na škůdce japonské astry netrpí, ale mohou být náchylné na padlí. V našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné (až do -29°C), zimní ochrana proto není nutná.
Na jaře uvítají přihnojit, během léta, zejména za horkých dnů, astry zalévejte a po jejich odkvětu je seřízněte u země. Podpoříte tak jejich případné druhé kvetení během podzimu. Astry je možné množit dělením.

Reklama

Comments are closed.