Japonské sasanky jsou krásné a dlouhověké trvalky, které svými nádhernými květy v bílé nebo růžové barvě se žlutým středem zdobí zahrady od konce léta až do příchodu prvních mrazů. Japonské sasanky pochází z Číny, ale po staletí se pěstují zejména v Japonsku. Mezi japonské sasanky, které se nejčastěji pěstují v našich končinách patří původní sasanka hupehenská (Anemone hupehensis, syn.  Anemone japonica var. hupehensis) a hybridní kultivary Anemone hybrida. Na pěstování jsou nenáročné a každý rok dlouho a spolehlivě kvetou, proto se mezi zahrádkáři stávají stále více oblíbenými podzimními trvalkami, které jsou efektní v době, kdy většina letních trvalek již odkvétá, nebo již zcela odkvetla.

Japonské sasanky v zahradě

Japonské sasanky jsou trsovitě rostoucí trvalky, které dle druhu a kultivaru dorůstají od 40 do 150 cm. Na vzpřímených stoncích vykvétají nejčastěji během srpna velké, růžové nebo bílé květy tvořené několika okvětními plátky. Poté, co sasanky japonské dobře zakoření (přibližně za 1 až 2 roky), se poměrně rychle rozrůstají svazčitými kořeny za pomoci podzemních výběžků. Na zahradě nejlépe vyniknou ve skupinové výsadbě na okrajích záhonů i jako podrost okrasných dřevin, se kterými vytváří pěkný kontrast. Sluší jim to ve společnosti okrasných travin jako je třtina ostrokvětá, kakostů, rdesna, hvězdnic, kapradin, rozchodníkovců, třapatek i třapatkovek, rozrazilovců, čechrav a mnoha dalších. Japonské sasanky, a to zejména nižší kultivary, jsou ideální také pro pěstování v nádobách na terasách nebo balkonech.

Nejkrásnější odrůdy japonských sasanek

  • Sasanka japonská ‚Honorine Jobert‘ (Anemone hupehensis ‚Honorine Jobert‘) – prestižní ocenění britské Královské zahradnické společnosti (RHS), bílé květy, výška 100 cm.
  • Sasanka japonská ‚Serenade‘ (Anemone hupehensis ‚Serenade‘) – poloplné růžové květy, výška 80 cm.
  • Sasanka hupejská ‚Andrea Atkinson‘ (Anemone hupehensis ‚Andrea Atkinson‘) – velké, sněhově bílé květy, výška 80 cm.
  • Sasanka japonská ‚Fantasy Cinderella‘ (Anemone hupehensis ‚Fantasy Cinderella‘) – růžové květy, výška 40 cm.

Jak pěstovat japonské sasanky

Sasankám japonským se nejlépe daří v polostínu, pokud jim však zajistíte dostatečně vlhkou půdu, budou dobře prosperovat a bohatě kvést také na slunečném stanovišti. Na příliš stinném místě mají tendenci se rozklesávat. Ideální půda pro sasanky by měla být dobře propustná, humózní a rovnoměrně vlhká. Při jejich výsadbě je proto vhodné do půdy zapracovat kvalitní kompost a rostlinu zamulčovat, snáze tak udržíte požadovanou vlhkost a rostliny také lépe přezimují. Ideální dobou pro výsadbu je jarní období. 

Reklama

Japonské sasanky jsou velmi dobře odolné chorobám i škůdcům, jsou velkým lákadlem pro motýli, naopak vůči jelenům a králíkům jsou odolné. Sasany pěstované na slunci zpravidla vyžadují dělení trsu jednou za 3 až 4 roky, na silnějších stanovištích postačení rozdělení trsu jednou za 10 let.

Nejčastější otázky ohledně pěstování japonských sasanek

Kam zasadit sasanky japonské

Sasanky vysazujte na polostinné až slunné stanoviště s bohatou, humózní půdou, která by nikdy neměla zcela vyschnout. Výborně se hodí na okraje záhonů, do skupinové výsadby trvalek i jako podrost okrasných dřevin.

Kdy kvete sasanka japonská

Japonské sasanky patří mezi podzimní sasanky, které začínají kvést zpravidla v druhé polovině léta během srpna, v kvetení pokračují celý podzim až do příchodu prvních mrazů.

Jak množit japonské sasanky

Starší rostliny se dobře množí a sami se rozšiřují podzemními výběžky. Japonské sasanky můžete také množit dělením starších trsů (ideálně tříletých), brzy na jaře nebo na podzim je možné sasanky množit rovněž kořenovými řízky.

Reklama

Comments are closed.