Tento měsíc vydalo nakladatelství Kazda čtyři nové knižní tituly Zahrada bez zalévání, Plevel na talíři, Sýkorky milují meduňku a Jak zachránit včely, které by neměly uniknout žádnému příznivci zahradničení a přírody. Přinášíme Vám jejich krátké představení společně s náhledy k prolistování jednotlivých knih.

Zahrada bez zalévání 

Kniha Annette Leppleové s podtitulem Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho představuje odolné trvalky, keře, popínavé rostliny a ­rostliny do květináčů užitečných i ­pro obyvatele z ­řad živočichů. Inspirovat se přitom můžete chytrými projekty, jako ­je tzv. dešťová zahrada nebo zazelenění zdí. Vybudujete si tak zahradu, které sucho nevadí, a­ nezaskočí vás ani choroby rostlin či tzv. škůdci.

Navíc se dozvíte základy týkající se koloběhu v ­přírodě, péče o ­půdu a ­zahradničení uzpůsobeného stanovišti a ­šetrného ke zdrojům. Věděli jste například, že spoustu vody na zalévání lze ušetřit chytrým mulčováním? A ­jen tak mimochodem: vytvoříte tak pro sebe i ­přírodu dobré mikroklima.

Reklama

Náhled knihy k prolistování zde.

O autorce

Annette Leppleová vystudovala zahradní design v Londýně a proslavila se jako fotografka, novinářka a autorka. Žije ve Švýcarsku a Francii, kde vytváří kouzelné zahrady v náročných klimatických podmínkách. Udržitelné a příjemné zahradničení je pro ni hlavním zájmem.

Plevel na talíři

Bez varování se objeví v zahradě, nestydatě se tam roztahuje a stojí nás čas a nervy – to je plevel. Tato kniha zábavnou formou radí, jak nezvané návštěvníky vykázat do patřičných mezí nebo jak si na nich pochutnat.

Elke Schwarzerová představuje 28 tvrdošíjných rostlin jednu po druhé a ukazuje, jak se jich zbavit pletím, jaké triky na ně platí nebo jak je vypudit ze zahrady. A pokud už se vám na zahradě plevel rozrostl, můžete ho rovnou prakticky zužitkovat v kuchyni. Susanne Hanschová sestavila více než 50 receptů z divokých rostlin, od postupu na přípravu kopřivových karbanátků až po tabouleh s hulevníkem a brusinkami, a dokazuje, že divoké rostliny mají na talíři své místo. A kdoví, až je sami ochutnáte, možná už je ani nebudete považovat za plevel.

Náhled knihy k prolistování zde.

O autorkách

SUSANNE HANSCHOVÁ se už jako dítě zajímala o to, co roste v lese a na louce. Studium kulturních věd vneslo do popředí jejího zájmu kulturní aspekty jídla a rakovina přítele ji nasměrovala k výživové hodnotě divokých rostlin. Jako certifikovaná „odborná konzultantka pro jedlé divoké rostliny“ organizuje v německém Řezně a okolí procházky za divokými rostlinami a vede kurzy vaření.

ELKE SCHWARZEROVÁ vystudovala biologii a působí jako bloggerka a autorka knih o zahradě, která tráví co nejvíce času na cestách přírodou. Jako kompenzaci ke své práci vývojářky softwaru fotografuje rostliny a hmyz a od roku 2003 zahradničí na zahradě řadového domu v Bielefeldu, kde i na malém prostoru našlo útočiště mnoho divokých rostlin, které často nacházejí využití i v kuchyni.

Sýkorky milují meduňku

Veverku přilákají lískové oříšky, kos zase ocení rybíz. Věděli jste ale, že přední místo v jídelníčku hýla obecného patří červeným bobulím zimolezu ovíjivého? Nebo že mandelinka mátová dokáže spořádat tolik máty, že po ní pak sama voní? Autorka této knihy s podtitulem Jak do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata Elke Schwarzerová vás provede vlastní zahradou a při tom vám prozradí, kterými rostlinami nalákáte do zahrady oblíbená divoká zvířata. Z kousku zeleně se tak může stát ráj a vy zároveň přispějete k zachování rozmanitosti domácích druhů. Vaši noví spolubydlící vám za to poděkují. Kniha obsahuje více než 70 podrobných popisů rostlin a živočichů a návody na výrobu ptačí budky, budky pro ježky či netopýry a vytváření hnízdních příležitostí pro další druhy zvířat.

Náhled knihy k prolistování zde.

O autorce

Elke Schwarzerová vystudovala biologii a co nejčastěji se pohybuje v přírodě. Fotografuje rostliny a hmyz a zahradničí na své přírodní biozahradě s kompostem, bez rašeliny a bez pesticidů. Na její zahradě lze objevit několik včelích hotelů, čmeláčí hnízdo, písečné včely v trávníku a motýly aurory, kteří kladou vajíčka na stříbrný list.

Jak zachránit včely

Včely jsou nesmírně důležité pro opylování rostlin, a k tomu vedou fascinující a rozmanitý život. Nebylo by skvělé vědět, co to kolem vás poletuje a jak je možné udělat pro tenhle užitečný hmyz něco dobrého?

Autoři knihy Sebastian Hopfenmüller a Eva Stanglerová vám ukážou, jak vytvořit zahradu přátelskou pro včely: Jde vlastně o to, abyste divoké včely a jejich životní prostor co nejlépe poznali a pomocí těch správných rostlin jim zajistili dostatek potravy. Díky promyšleným hnízdním pomůckám se pak na vaší zahradě, balkoně či terase zabydlí nejrůznější druhy divokých včel. Věděli jste, že existují také kukaččí včely, které svá vajíčka ukrývají do hnízd jiných druhu?

Všude se mluví o tom, že včely vymírají. O které včely by se ale mělo jednat? Divoké včely nemají své zastánce, a přitom to jsou nejdůležitější opylovači a neobyčejní živočichové. To ony tu jsou doma a právě je bychom měli nejvíce chránit. A začít můžete teď hned. Každá původní rostlina a jakýkoliv původní hmyz napomáhají k zachování přírody. Zapojte se také – na zahradě či balkoně stačí vysadit vhodné rostliny a pořídit hnízdní pomůcky pro divoké včely.

Náhled knihy k prolistování zde.

O autorech

Sebastian Hopfenmüller po studiu geoekologie proměnil svou vášeň pro divoké včely v kariéru. Podílí se na projektu „BienABest“ na univerzitě v Ulmu a pracuje pro soukromou nadaci na ochranu přírody Kulturlandschaft Günztal.

Eva Stanglerová přišla do styku s divokými včelami během studia biologie. V rámci doktorátu se zabývala samotářskými včelami a vosami a dnes, jako odbornice na ochranu přírody, má včely stále na paměti.

Reklama

Comments are closed.