Přestože kontryhel měkký (Alchemilla mollis) nepatří na zahradách mezi ty největší hvězdy, které na sebe poutají pozornost, je jednou z nejoblíbenějších doprovodných trvalek. Svou nenápadnou krásou totiž dává vyniknout ostatním trvalkám, se kterými mnohdy tvoří opravdu působivý kontrast. To dokládá i fakt, že kontryhel měkký je držitelem prestižního ocenění Award of Garden Merit, neboli Ceny za zásluhy o zahradu, kterou uděluje britská Královská zahradnická společnost. Tuto cenu získávají pouze rostliny, které jsou výjimečné pro zahradnickou výzdobu nebo použití, jsou relativně nenáročné a dobře odolné zahradním škůdcům i chorobám.

Kontryhel měkký

Kontryhel (Alchemilla) je rod rostlin, který zahrnuje přes 500 vytrvalých druhů bylin, polokeřů i keřů, nejvýznamnějším druhem z pohledu zahradní architektury je však právě kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Jedná se o opravdu odolnou a dlouhověkou trvalku o výšce přibližně 30 cm (v květu až 80 cm) a šířky přibližně 50 cm dle odrůdy. Okrasné jsou zejména svými okrouhlými, jemně chlupatými vějířovitými listy, velmi dekorativní je i jeho bohaté žluté květenství, které se objevuje od konce jara do začátku léta.

Kontryhel měkký a jeho využití na zahradě

Kontryhel se na zahradě nejčastěji využívá jako doprovodná trvalka, jelikož krásně ladí s mnoha jinými trvalkami. Díky nižšímu vzrůstu je zároveň ideální jako působivý lem záhonů a zahradních cest, skvělé využití najde také jako půdopokryvná trvalka. Je ceněný zejména pro výbornou krycí schopnost listoví a atraktivní vzhled i mimo období květu. Výborně se hodí do smíšených trvalkových záhonů, na okraje porostů dřevin i pro vlhké a stinné podrosty. Své místo si najde v přírodně laděných, venkovských i moderních zahradách.

Reklama

S čím kombinovat kontryhel

Na zahradě je kontryhel skvělým společníkem zejména pro modře a fialově kvetoucí trvalky, jako je např. šalvěj hajní, kakost vznešený, ostrožka, levandule, šanta nebo olověnec. Atraktivní kombinaci tvoří i ve společnosti s dalšími kvetoucími rostlinami jako jsou např. pivoňky, růže, lupiny, vrbiny tečkované, mavuně nebo jarmanky.

Nejkrásnější odrůdy kontryhele měkkého

  • Kontryhel měkký ‚Thriller‘ (Alchemilla mollis ‚Thriller‘) – výška 30 cm (v květu 50 cm), zelenošedé listy, žluté květy
  • Kontryhel měkký ‚Auslese‘ (Alchemilla mollis ‚Auslese‘) – výška 30 cm (v květu 50 cm), větší zelenošedé listy, žluté květy
  • Kontryhel měkký ‚Robustica‘ (Alchemilla mollis ‚Robustica‘) – výška 30 cm (v květu až 75 cm), větší květy i listy, vzpřímenější

Pěstování kontryhele měkkého

Kontryhel je nenáročnou trvalkou, která nebude vyžadovat přemíru Vaší pozornosti. Preferuje vlhké, ale dobře propustné půdy na slunném a polostinném stanovišti, dobře však snáší i stinná stanoviště. Není náročný na půdní typ, ideální jsou neutrální až slabě kyselé, hlinité půdy bohaté na živiny. Je odolný většině zahradních škůdců, zvěři i chorobám. Pokud chcete zabránit samovýsevu, odkvetlé květy odstraňte dříve, než se začnou tvořit semena. Kromě množení semeny je možné kontryhel množit také na jaře dělením trsů starších rostlin. Pokud se květy a listy kontryhele stanou během pozdního léta neatraktivními, je možné rostlinu dle potřeby seříznout, brzy znovu obrazí novými a svěžími listy.

Reklama

Comments are closed.