Mnoho okrasných dřevin a trvalek mohou v zahradě nadělat více škody a práce nežli užitku. Jedná se zejména o expanzivní a invazivní rostliny, které se velmi rychle, nekontrolovatelně a agresivně šíří na úkor jiných rostlin. Takovýchto rostlin se navíc velice špatně zbavuje, mnohdy i několik let, proto je vhodné je na zahrady vůbec nevysazovat. 

Invazivní trvalky

Vlčí bob neboli lupina mnoholistá je oblíbenou trvalkou venkovských zahrad. Má obrovské množství semen, takže se velmi snadno šíří, mnohdy bohužel i mimo hranice zahrad, kde jakožto nepůvodní druh nemá přirozené nepřátele a zabraňuje tak růstu jiných rostlin v jejím okolí. S invazí lupiny se potýká např. Šumavský i Krkonošský národní park. Chcete-li zabránit nekontrolovatelnému šíření, raději hned po odkvětu květní stvoly seřízněte.

Konvalinka vonná s krásnými bílými květy je nejen prudce jedovatá, ale i poměrně invazivní rostlina, která rychle vzplaňuje a ve vhodných podmínkách se velmi rychle šíří po zahradě plazivými oddenky. 

Reklama

Třapatky jsou opravdu skvělé, pozdně kvetoucí trvalky, pozor ovšem dávejte na třapatku dřípatou, která má velmi rozvětvený oddenkový systém, kterým se rychle šíří a velmi špatně se v případě potřeby ze zahrady mechanicky odstraňuje.

Mezi skutečně invazivní trvalky patří zlatobýl kanadský, který se závratně rychle šíří jak oddenky, tak semeny. Je to statná rostlina, která ve druhé polovině léta kvete žlutými květy a v Čechách je jednou z nejrozšířenějších invazivních trvalek potlačující původní druhy rostlin.

Velmi bujně rostoucí trvalky, které snadno překračují stanoviště jim vymezená jsou také polštářovitě rostoucí rožec plstnatý a plamenka šídlovitá

Invazivní bylinky

Kdo by nemiloval bylinky! Ovšem pozor na mátu, která se již v prvním roce po výsadbě začne velmi rychle šířit podzemními oddenky a během sezóny se tak stane nechtěným plevelem, kterého se jen velmi špatně zbavuje. Mátu je proto vhodnější pěstovat v nádobách a pokud ji chceme pěstovat v rámci záhonu, vždy by měla být umístěna do bariéry, která zabrání šíření oddenků. Ideální je např. květináč nebo kbelík s vyřezaným dnem.

Mezi invazivní bylinky patří i meduňka lékařská a kostival, které se sami velmi snadno vysemeňují, proto jejich okolí pravidelně kontrolujte, zda se neobjevily nové, nechtěné sazenice.

Invazivní popínavé rostliny

Břečťan sice nepatří mezi typické invazivní rostliny a jedná se spíše o dominantní, pomalu rostoucí rostlinu, pokud však nebudeme kontrolovat jeho růst, s největší pravděpodobností se břečťan jako invazivní rostlina začne chovat. Proto bychom ho měli pravidelně usměrňovat řezem a vysazovat ho pouze do společnosti konkurenceschopných rostlin jako je např. rodgersie nebo udatna. Kořeny břečťanu se ze zahrady dostávají velmi těžko a bez pravidelného řezu dokáže zaplevelit či porůst velké plochy, proto je jeho umístění v zahradě nutné dobře zvážit.

Mezi invazivní popínavé rostliny se řadí i vistárie, a to zejména vistárie čínská a vistárie květnatá, které jsou sice nádherné a velmi oblíbené rostliny pro popnutí pergol, je však nutné počítat s tím, že mohou zadusit jiné keře a stromy v jejich blízkosti, po kterých se pnou. Jejich růst je tedy nutné kontrolovat řezem a počítat s tím, že jakmile zakoření, mají velmi odolný kořenový systém, takže se jich jen tak nezbavíte.

Mezi další invazivní rychle se rozrůstající druhy popínavých rostlin patří svidina obecná, opletka bucharská, chmel obecný nebo trubač kořenující.

Invazivní dřeviny

Škumpa patří oblíbené okrasné dřeviny zejména díky svým dekorativním listů, které se na podzim doslova rozzáří všemi odstíny žluté, oranžové a červené. V zahradách působí exoticky a jen málo jiných dřevin má tak nádherné podzimní vybarvení, ovšem vysadíte-li škumpu do volné půdy, musíte počítat s tím, že se jí již nezbavíte. Škumpy totiž tvoří velké množství dceřiných odnoží a brzy tak mohou zaplevelit opravdu velký prostor. Při její výsadbě je proto nutné její prostor ohraničit např. dostatečně velkou nádobou a zamezit tak jejímu nekontrolovatelnému rozrůstání.

Mezi dřeviny, které na své zahradě rozhodně nechcete je křídlatka japonská, nazývaná též opletka japonská. Rozrůstá se extrémně rychle a nekontrolovatelně a její pěstování je dokonce zakázáno.

Reklama

Comments are closed.