Říjen je měsícem, který nám dává znát, že podzim je již opravdu zde, ale i v tomto měsíci nás zahrada může těšit krásnými květy. Přinášíme vám tip na krásné nenáročné podzimní trvalky, které spolehlivě pokvetou až do prvních mrazů. 

Rdesno (Bistorta amplexicaulis)

Bistorta amplexicaulis se nazývá také persicaria, hadovník či hadí kořen, nejznámější je však pod názvem rdesno. Tato nenáročná trvalka kvete od června až do prvních mrazů, kdy vytváří sytě červené až vínové střapce drobných kvítků. Rychle se rozrůstá a přestože dle kultivaru může dorůstat 60 cm až 1 metru, má spíše půdopokryvný charakter. Vynikne v kombinaci s nižšími trvalkami, jako jsou astry a kakosty, krásně vypadá ve společnosti ozdobných trav. Rdesno je vhodné pro slunné až polostinné stanoviště s vlhčí dobře propustnou půdou.

Japonské sasanky (Anemone japonica)

První bílé, nebo růžové květy japonských sasanek rozkvétají od srpna a kvetení pokračuje až do listopadu. Tento druh sasanek dorůstá výšky 1 metru a díky nenáročné péči patří mezi nejoblíbenější trvalky zahrádkářů. Uplatní se mezi dalšími trvalkami i jako podrost pod stromy a vyššími keři. Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti ve vlhké půdě bohaté na živiny. Jsou vhodné k řezu.

Reklama

Hvězdnice novobelgické (Aster novi-belgii)

Hvězdnice, neboli podzimní astry jsou evergreenem českých zahrad. Jsou zcela nenáročné na péči a spolehlivě rozzáří podzimní zahradu svými růžovými nebo fialovými květy. Novobelgické hvězdnice jsou vyššího vzrůstu, nejčastěji od 80 cm až do 1,5 metru. Díky svému vysokému a vzpřímenému růstu vypadají krásně jako solitéry, pěkně ladí např. s rozchodníky, oměji nebo dalšími kultivar hvězdnic jiných barev. Velmi pěkně vypadá v doprovodu vyšších ozdobných trav jako je Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis). Hvězdnice preferují slunná stanoviště s úrodnou, dobře odvodněnou půdou.

Svíčkovce (Gaura)

Mezi nejdéle kvetoucí trvalky patří u nás méně známé a stále ještě nedoceněné svíčkovce. Jejich krásnými květy se můžeme těšit od začátku léta až do prvních mrazíků. Tyto trvalky jsou nenáročné, dlouhověké, plně mrazuvzdorné a pyšní se nádhernými drobnými květy v různých odstínech růžové a bílé barvy. Tato trvalka je vhodná jak pro pěstování v záhonu, tak v nádobách. Svíčkovce vyžadují slunná stanoviště s dobře propustnou a mírně vlhkou půdou.

Oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii)

Tato opadavá trvalka má krásné, lesklé listy, které jsou bohatě vykrajované a fialovomodré květy, které se objevují od září ve tvaru vzpřímeného hroznu. Celá rostlina je jedovatá, proto se nehodí na zahrady s malými dětmi. Nejlépe se oměji daří na slunném až polostinném stanovišti v mírně vlhké půdě. Krásně vynikne ve smíšeném trvalkovém záhonu, který na podzim spolehlivě oživí.

Chryzantémy indické (Dendranthema indicum)

Chryzantémy, neboli listopadky, patří mezi nejoblíbenější podzimní květiny. Oproti chryzantémám, které jsou v této době hojně k dostání v hobby marketech a zahradnictvích, jsou chryzantémy indické (Dendranthema indicum) vytrvalé a plně mrazuvzdorné až do -24°C a jsou tak ideální pro pěstování na záhonu. Nejlépe se jim daří na slunečném stanovišti v dobře propustné, mírně vlhké půdě bohaté na živiny.

Rozchodníkovce (Sedum)

Existuje mnoho druhů rozchodníkovců, mezi ty nejkrásnější, na podzim kvetoucí však patří rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium) a rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile). Dorůstají výšky 40 až 60 cm dle kultivaru a podzimní zahrady zdobí svými růžovými nebo bílými květy, které jsou velmi dekorativní i po odkvětu během zimy. Vytváří kompaktní vysoké a bohaté trsy a nejlépe prospívají na slunných stanovištích s dobře propustnou, suchou půdou chudou na živiny.

Reklama

Comments are closed.