Kypreje (Lythrum) je rod, který zahrnuje přibližně 36 druhů trvalek i jednoletých rostlin. Na našich zahradách se však nejčastěji setkáváme s vytrvalým kyprejem vrbice (Lythrum salicaria) a kyprejem prutnatým (Lythrum virgatum). Oba druhy jsou si velmi podobné a na první pohled nerozeznatelné. Rostou vzpřímeně, kvetou růžovými až fialovými květy. Listy kypreje vrbice se však od listů kypreje prutnatého liší jemným ochmýřením. Jsou naším domácím druhem, a tak se s kyprejem vrbicí můžeme ve volné přírodě setkat na mnoha místech. Kyprej prutnatý ovšem už i na našem území patří mezi ohrožený druh.

Kypreje se přirozeně vyskytují na vlhkých až zamokřených stanovištích, kde poutají pozornost zejména díky svým dlouhým růžovým až fialovým květenstvím. Kvetou poměrně dlouho, a to přibližně od konce června až do konce léta. Dorůstají výšky až 180 cm a šířky přibližně 60 až 70 cm, ale existují i nižší, kompaktnější kultivary. 

Kyprej vrbice a kyprej prutnatý v zahradě

Kypreje jsou na zahradách oblíbené zejména díky svému dlouhému kvetení a vzdušnému habitu, který do záhonu přináší tolik žádoucí dynamiku. Jsou ideální zejména do venkovsky a přírodně laděných zahrad, díky vlhkomilnosti se jim bude výborně dařit u okraje jezírka nebo na jiných vlhkých až podmáčených koutech zahrady. Jejich květy jsou velkým lákadlem pro motýly, včely a další opylovače. Velmi pěkně budou vypadat ve smíšeném trvalkovém záhonu např. ve společnosti monardy, rozrazilu viržinského, lobelky, jiřinek, rdesna, podzimních aster, zvonku bělokvětého i okrasných travin.

Reklama

Nejkrásnější odrůdy kypreje

  • Kyprej prutnatý ‚Dropmore Purple‘ (Lythrum virgatum ‚Dropmore Purple‘) – výška 60 cm, purpurové až červenofialové květy, tvoří úhledné trsy, listy se na podzim barví do tmavě červené
  • Kyprej vrbice ‚Robin‘ (Lythrum salicaria ‚Robin‘) – výška až 120 cm, purpurovorůžové květy, listy se na podzim barví do tmavě červené
  • Kyprej vrbice ‚Robert‘ (Lythrum salicaria ‚Robert‘) – výška 70 cm, sytě růžové až purpurové květy
  • Kyprej vrbice ‚Blush‘ (Lythrum salicaria ‚Blush‘) – výška 90 cm, unikátní světle růžové květy, listy se na podzim barví do oranžovočervené

Pěstování kypreje

Kypreje preferují slunečné, případně mírně přistíněné stanoviště. Nejlépe prosperují ve vlhké až zamokřené půdě, ideální jsou tak např. okraje jezírek, rybníků a jiných vodních ploch. Na pěstování i údržbu je kyprej velmi nenáročná trvalka, které se dobře daří také v jílovitých půdách. Po odkvětu můžete květy ostříhat, podpoříte tím novou vlnu kvetení. Kypreje jsou zcela mrazuvzdorné, proto nevyžadují dodatečnou zimní ochranu. Zejména kypreje vrbice se mohou značně přesévat semeny, proto je v případě potřeby včas seřízněte. 

Rostlinu můžete po odkvětu seříznout jen o polovinu výšky, ale pokud kyprej seříznete až k zemi, přibližně během dvou týdnů se vytvoří nové listy a rostlina opět vykvete během podzimu. Kyprej tak zároveň udržíte v kompaktním tvaru a rostlina se rovněž zahustí.

Reklama

Comments are closed.