Mochyně (Physalis) jsou oblíbené trvalky našich zahrad, pěstované zejména pro své dekorativní červeno oranžové lampionky, které se na mochyních objevují na podzim. Mochyním, které pocházejí z Asie a u nás se pěstují přibližně od druhé poloviny 16. století, se lidově říká židovská třešeň, právě podle tvaru jejich plodů, připomínající židovskou frygickou čapku. Ty na rostlině zůstavají i poté, co listy rostliny opadají a zdobí tak zahrady dlouho do zimy.

Mochyně v zahradě

Ozdobné mochyně židovské nejsou narozdíl od mochyní peruánských (Physalis peruviana) jedlé a jsou pěstovány jako čistě okrasné rostliny. Od května do srpna se na mochyních objevují květy, ze kterých se později stávají oranžové bobulky, které jsou obklopené červeno oranžovými kalichy.

Mochyně židovské třešně se poměrně expanzivně rozrůstají, proto je umisťujeme do částí zahrady, kde budou mít dostatek prostoru. Nejoblíbenějším kultivarem je Physalis franchetii ‚Gigantea‘, která má oproti jiným kultivarům mohutnější vzrůst a větší plody i listy. Dalším oblíbeným kultivarem je Physalis alkekengi ‚Zwerg‘, která dorůstá jen 30 cm a má krásný kompaktní tvar.

Reklama

Mochyně jsou vhodné k řezu a sušení, krásně doplní podzimní aranžmá a sušené podzimní kytice. Velmi efektně vypadá i podzimní věnec vytvořený z lampionků mochyně, který rozzáří váš stůl nebo třeba vchodové dveře. I po usušení si lampionky po mnoho let uchovávají svůj původní tvar a barvu. Nejvhodnější dobou pro sběr plodů je, když kalichy již začínají usychávat.

Pěstování mochyně

Mochyně preferuje slunná až polostinná stanoviště a mírně vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Během teplých dnů ji dopřejte pravidelnou zálivku. Vyšším kultivarům, jako je oblíbená ‚Gigantea‘ je dobré vytvořit oporu, aby nepřepadávaly. Přestože jsou mochyně v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, mladé rostliny potřebují zimní ochranu, kterou vytvoříte např. za pomoci chvojí. Mochyně není nutné přihnojovat, pokud jim ale dopřejete čas od času dávku živin kapalným hnojivem, odvděčí se vám bohatším kvetením a větším množstvím lampionků. 

Reklama

Comments are closed.