Fuchsie jsou oblíbené květiny, které nejčastěji pěstujeme jako pokojové nebo balkonové rostliny. Abychom se z jejich nádherných květů mohli těšit i další sezónu, musíme většinu z nich s prvními mrazy zazimovat na světlé, ale chladné místo, které by mělo mít ideálně 5 – 10 °C. Ne všichni však máme tuto možnost a je proto vhodné vybírat z mrazuvzdorných kultivarů, které můžeme úspěšně přezimovat i venku.

Mrazuvzdorné fuchsie magellanské

Jediný druh fuchsií, který je odolný vůči mrazům, je fuchsie magellanská (Fuchsia magellanica). Ta pochází z jižních oblastí Chile a Argentiny, kde teploty často klesají pod bod mrazu a je tak ideální pro pěstování jak v květináčích, tak přímo v záhonu na zahradě. V současné době se křížením s tímto druhem vyvíjí mnoho nových a krásných hybridů s vyšší odolností a krásnými květy. Mezi osvědčené kultivary patří např. Fuchsia magellanica ‚Riccartonii‘, Fuchsia magellanica ‚Electra Regia Red‘ nebo Fuchsia hybrida ‚Tom Thumb‘.

Mrazuvzdorné fuchsie v zahradě

Mrazuvzdorné fuchsie tvoří kompaktní husté keříky s obloukovitě skloněnými nebo vzpřímenými větvičkami a většinou dorůstají do výšky 50 – 80 cm. Od června do října bohatě kvetou nádhernými květy s růžovými a fialovými okvětními lístky a dlouhými růžovými tyčinkami.

Reklama

Jsou ideální pro pěstování v nádobách, které ozdobí váš balkon nebo terasu, pěkně vypadají i v závěsných květináčích. V zahradě vynikají ve společnosti trvalek, letniček a okrasných trav. Nejvíce se vyjímají ve společnosti bohyšek, čemeřic, lobelek, petúnií, lupin, netýkavek, lichořeřišnic nebo šateru.

Pěstování mrazuvzdorných fuchsií

Ideálním stanovištěm pro fuchsie je světlé místo, které je chráněno před přímým poledním sluncem. Půda by měla být živná a dobře propustná. Pro bohaté kvetení je vhodné fuchsie pravidelně jednou týdne přihnojovat hnojivy pro balkonové rostliny a půdu udržovat stále mírně vlhkou, ne však přemokřenou. Mrazuvzdorné jsou do -17 až – 20°C, přesto je vhodné k nim na zimu přihrnout mulčovací kůru, kompost nebo listí a přikrýt je chvojím. V chladných horských oblastech, nebo pokud se i v nižších polohách očekávají silnější mrazy, ochraňte i nadzemní část rostliny bílou netkanou textilií. Pokud pěstujete fuchsie v nádobách, před příchodem mrazů nádobě vytvořte izolaci např. za pomoci bublinkové fólie, bílé netkané textilie nebo juty.

Reklama

Comments are closed.