Vytvořte si s námi krásnou vertikální zahradu a osázejte ji podzimními rostlinami, které můžete během roku dle potřeby průběžně obměňovat. Vertikální zahrady jsou ideální, pokud máte malou zahradu, balkon nebo terasu, ale i přesto byste si přáli být obklopeni krásnými květy a zelení. Vertikální zahrady jsou rovněž velmi praktické, šetří místo a mohou být opravdu krásné v podstatě po celý rok. Jsou ideální pro pěstování nejrůznějších rostlin, od okrasných rostlin, trvalek, letniček, bylinek až po zeleninu. Přinášíme Vám návod, jak si jednoduše vytvořit vlastní vertikální zahradu z dřevěných palet.

Vertikální zahrada z palet svépomocí

Vertikální zahradu z palet si snadno vyrobíte sami během jednoho odpoledne. Nemusíte se bát, není to nic těžkého! Budete potřebovat jednu dřevěnou paletu, zahradní geotextilii (ideálně černou netkanou textilii) ze které vytvoříme vak pro substrát, přibližně 50 kg vhodného zahradního substrátu dle zvolených rostlin, sponkovací pistoli, sponky vhodné k použití do dřeva, nůž a rostliny, kterými vertikální zahradu osázíte. Pro podzimní výsadbu můžete zvolit např. podzimní violky, vřesy a vřesovce, nízké astry, hebe, okrasné zelí a papričky, libavky, dlužichy, chryzantémy a nízké okrasné trávy.

Návod jak vytvořit vertikální zahradu svépomocí krok za krokem

  1. Paletu důkladně očistěte od všech nečistot, případně ji můžete začistit smirkovým papírem. V této fázi můžete paletu natřít barvou dle Vašeho výběru, ale není to nutné.
  2. Vyberte nejlepší pohledovou stranu pro přední stranu a na tuto stranu paletu položte.
  3. Zadní stranu palety, spodní část kde bude dno, boky i celá záda přikryjte textilií a připevněte ji sponkovačkou tak, abyste vytvořili vak. Pokud se Vám zdá, že je textilie tenká, vytvořte z ní dvojitou vrstvu. Textilii připevňujte opravdu důkladně, sponkujte cca v rozestupech 3 cm a ujistěte se, že textilie pevně drží.
  4. Paletu přeneste co nejblíže k místu, kde bude vertikální zahrada umístěna. Opřete ji o stěnu pod mírným úhlem tak, aby byla horní strana s otvorem vaku nahoru a vak naplňte substrátem.
  5. Paletu opět položte na záda a nožem prořežte díry v místech, ve kterých budou rostliny.
  6. Rostliny umístěte do vytvořených otvorů, opatrně je vtlačte do substrátu a v případě potřeby přihrňte kolem rostliny další substrát tak, aby kořeny rostliny nebyly obnažené.
  7. Rostliny pečlivě zalijte a vertikální zahradu opřete nebo zavěste na stěnu.

Zdroj: Flower Council of Holland

Reklama
Reklama

Comments are closed.