Chybami se člověk učí a zahradničení samozřejmě není výjimkou. Snad každému z nás se stalo, že jsme s velkým nadšením zakoupili rostlinu, vysadili ji a místo abychom se těšil z její krásy, rostlina nám uhynula. Nebo jsme vysadili příliš velký strom nevhodný pro náš prostor, neobratně provedli řez keře a ochudili se tak o jeho krásné květy v dané sezóně. Obzvláště začínající zahrádkáři mnohdy zakládají svou vysněnou zahradu metodou pokus omyl, ale ani zkušení zahrádkáři se chybám v zahradě mnohdy nevyhnou. Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších chyb v zahradě a jak se jim vyhnout.

Zahrada bez konceptu

Mnoho lidí se pouští do založení nové zahrady nebo její rekonstrukce bez připraveného konceptu, tedy základního plánu zahrady, který nahlíží na zahradu jako na jeden celek. Zahrady pak nepůsobí harmonicky, vznikají části, které na sebe nenavazují a jsou nesourodé. Zahradu tedy plánujte vždy jako jeden celek, naplánujete si a zorganizujte jednotlivé části a prvky zahrady tak, aby vyhovovaly vašim potřebám i představám, aby tvořily funkční a harmonický celek. Teprve poté se pusťte do detailního řešení jednotlivých částí a prvků zahrady.

Nesprávné rostliny na nesprávném místě

Při výběru rostlin na zahradu je třeba zvážit zejména nároky daných rostlin pro jejich vitální růst. Suchomilným rostlinám se nebude dařit na zamokřených částech zahrady, stínomilné rostliny budou na slunném stanovišti rovněž strádat. Každá rostlina, ať už dřevina, trvalka nebo letnička má své specifické nároky, a to zejména na světlo, druh půdy a závlahu. Proto vždy vybíráme rostliny podle podmínek na daném stanovišti, případně můžeme zvážit jeho úpravy. Vyplatí se však vybírat takové rostliny, které budou na daném místě přirozeně prosperovat, ušetříme si tak mnoho práce, ať už v rámci úpravy půdních vlastností, tak následnou péčí o rostliny.

Reklama

Používání mulčovací fólie

Stále poněkud kontroverzním tématem je používání mulčovacích fólií a netkaných textilií ve snaze zabránit růstu plevele. Zejména při zakládání trvalkových záhonů a výsadbě dřevin je však jejich použití nevhodné. Mulčovací fólie totiž zabraňuje přirozenému přístupu vzduchu a organické hmoty do půdy, časem se stává nepropustnou a voda tak nemá možnost se do půdy vsáknout. Vytrácí se tolik potřební půdní živočichové, půda logicky degraduje a postupně se stává mrtvou. Kořeny rostlin jsou tak pod textilií vystaveny extrémně nepříznivým podmínkám a tvoří pouze mělký kořenový systém, celá rostlina chřadne nedostatkem živin i vláhy, rostliny jsou náchylné k vymrzání, chorobám, škůdcům i suchu. Místo mulčovací fólie proto raději používejte mulčovací kůru nebo štěrk. Správně založená zahrada nebo záhon by měl být osázen tak, aby se rostliny spojily v jeden celek a neposkytly tak příliš prostoru pro rozrůstání plevele. 

Podcenění nároků na údržbu

Při plánování samotné zahrady i jejích jednotlivých prvků berte v potaz náročnost na údržbu, jak časovou tak finanční. Snem mnoha majitelů zahrad je zahradní jezírko, biotop nebo bazén, rádi by na své zahradě pěstovali atraktivní exotické rostliny, pyšnili se dokonalým anglickým trávníkem. Samozřejmě, proč ne, ovšem je třeba zhodnotit, kolik času a financí chcete do údržby své zahrady vkládat. Pokud jsou vaše časové možnosti omezené, nebo jste jen, jak se říká “líným zahradníkem” 😀 vsaďte raději místo exotických rostlin na nenáročné a odolné trvalky, které vyžadují minimum péče, plochy trávníku se snažte minimalizovat na nezbytné minimum, nebo ho zcela nahraďte např. trvalkovým záhonem nebo květnatou loukou. 

Zahrada zajímavá jen během hlavní sezóny

Je sice pravda, že během zimního období na zahradě netrávíme tolik času, jako v hlavní sezóně, ovšem i v tomto období by zahrada měla být něčím zajímavá. Mnoho majitelů zahrad na toto při plánování zahrady a výběru rostlin zapomíná a jejich zahrada je tak během zimy holá a nenachází se na ní nic, co by je ani za krásných zimních dnů přilákalo k její návštěvě. Jak tedy dosáhnout celoročně atraktivní zahrady? Během zimy hrají na zahradě hlavní prim zejména stálezelené trvalky a dřeviny (ať už listnaté nebo jehličnaté), dřeviny se zajímavou strukturou nebo barvou kůry a výhonů, dřeviny s barevnými plody, ale také rostliny kvetoucí během zimních měsíců. Velmi dekorativně působí také suchá stébla a květenství okrasných trav i některých trvalek, které mnohdy zdobí zahradu až do jara.

Podcenění velikosti rostliny

Koupě a následná výsadba rostliny, bez toho, aniž byste si předem zjistili její výšku a šířku v dospělosti, se lehce může stát noční můrou. Sotva metrový stromeček vyrostl a vy zjišťujete, že je vysazen příliš blízko domu, stává se obtížným na údržbu, utlačuje okolní rostliny, nebo nevhodně zasahuje na sousedův pozemek. Před koupí jakékoliv rostliny si proto vždy zjistěte její finální velikost v dospělosti, tedy výšku i šířku. Jen tak se v budoucnu vyhnete spoustě práce s přesazováním či úplnou likvidací nevhodně vysazené rostliny.   

Napodobeniny a umělé materiály

Plastová terasová prkna nebo betonová dlažba v dekoru dřeva, polystyrenové kameny, květináč z plastu, který se tváří jako kámen a mnoho a mnoho dalších.. Je třeba si uvědomit, že napodobeniny, ať už v interiéru nebo exteriéru vždy působí lacině a mnohdy tak snižují celkový dojem z jinak krásných zahrad. Naštěstí je trend posledních let jednoznačný, a tak je v zahradách kladen stále větší důraz na používání přírodních materiálů jako je dřevo, kov a kámen v mnoha podobách a úpravách. Právě tyto materiály nám pomohou docílit pocitu harmonie v zahradě a souladu s okolím. Jsou to rovněž materiály, které jsou ze své podstaty proměnlivé, časem se mění, stejně jako zahrada sama.

Příliš malá terasa

Terasa je místem, kde naprostá většina majitelů zahrad tráví nejvíce času. Velmi často je však zvolena nevyhovující, příliš malá velikost. Je pochopitelné, že obzvláště majitelé malých zahrad jsou omezeni prostorem, který mohou pro terasu vyčlenit, ovšem mnohdy pak zjišťují, že terasa je pro její pohodlné používání příliš malá a nekomfortní. Proto si nejprve promyslete, co vše byste si na své terase přáli mít. Nejčastěji je součástí terasy jídelní stůl, gril, slunečník, venkovní sedačka s odkládacím stolečkem a různé dekorace jako jsou nádoby s rostlinami apod. Poté si vytvořte jednoduchý plánek v měřítku a vše do něj zakreslete, abyste zjistili, zda máte pro všechny prvky dostatek prostoru. Pokud je to možné, terasu raději udělejte větší tak, aby jste se po terase mohli volně pohybovat i v případě plné obsazenosti. Jako naprosto minimální velikost terasy se udává rozměr 3 x 4 metry, pro 4 osoby by terasa měla mít alespoň 20 m2, pro 6 osob pak 25 m2.

Reklama

Comments are closed.