Taky se Vám už stalo, že jste si říkali, jak je možné, že na louce a v divoké přírodě jsou všechny rostliny tak krásné a silné, zatímco u Vás na zahradě i přes všechno snažení a přihnojování rostlinky někdy chřadnou a kvetení by rozhodně mohlo být lepší? Důvodem jsou mykorhizní houby, se kterými ve volné přírodě většina rostlin žije hojně v symbióze, zatímco ve vyživených a uměle hnojených půdách tyto houby hledáme jen marně.

Mykorhizní houby patří do speciální skupiny půdních hub, které vznikly v době, kdy rostliny začaly vystupovat z moře na souš a potřebovaly pomoci s přísunem živin na souši. Vlákna půdních hub napojená na kořeny rostlin se rozrůstají do půdy a přinášejí vodu a živiny důležité k růstu.
Rostlina, které na kořenech roste mykorhiza, má velkou výhodu v získávání vody a prvků jako je dusík, fosfor nebo draslík. Díky rozšíření kořenového systému rostlina mnohem lépe přečká nepříznivé klimatické podmínky, například sucho.

Soužití s houbami také mění v rostlině poměr růstových hormonů, což se často projevuje vyšším počtem kvetoucích stonků u květin, většími plody nebo vyšším obsahem silic, cukru atp. Vědci dokonce prokázali, že rostliny s mykorhizou vykazují menší riziko napadení kořenovými škůdci.

Mykorhizní houby se vyskytují hojně pouze ve volné přírodě. V umělých a člověkem udržovaných ekosystémech je kvůli nadměrným dávkám chemických hnojiv a necitlivé údržbě najdeme jen zřídka. Běžně používaná rozpustná chemická hnojiva znehodnocují půdu, při srážkách se vyplavují a znečisťují spodní vodu. Když však ošetříme rostlinu mykorhizou, přinášíme zpět to, co je v přírodě běžné. Navíc houby podporují rostlinu po celý její život, nemohou být odplaveny srážkami. Dokáží zajistit mnohem efektivnější a úplnější využití půdních zdrojů než samotná rostlina.

Jak ale tyto houby dnes k rostlinám na naší zahrádce a do truhlíků dostat? Snadno. Objevte produkty společnosti Symbiom www.symbiom.cz, která se produkcí mykorhizních hub zabývá již 20 let.  Ve svém portfoliu má několik druhů mykorhizních produktů.

Pokud se v blízkých dnech chystáte přemístit truhlíky s muškáty na okna, nezapomeňte do substrátu přimíchat právě mykorhizní houby a třeba i organické hnojivo. Věřte, že rozdíl v kvetení brzy poznáte. Možná Vám dokonce soused zaklepe na dveře, aby Vám truhlíky pochválil. Rozdíly mezi ošetřenými a neošetřenými rostlinami jsou totiž patrné již po pár týdnech růstu.

Tato přirozená technologie je alternativou chemického hnojení a cestou kvalitnějšího pěstování rostlin. Ošetření mykorhizou je totiž velmi snadné a navíc můžete ušetřit část hnojiva i závlahové vody, což je žádoucí zejména v obdobích velkého sucha. Jednorázová aplikace symbiotických hub při výsadbě tak může nejenom nahradit, ale i významně předčit přihnojování běžnými hnojivy.

Tak zkuste letos pěstovat s mykorhizou nejen balkónové květiny a využijte právě probíhající akci společnosti https://eshop.symbiom.cz/symbivit-kvet-750-g-conavit-750-g-vyhodny-balicek/ Budete určitě spokojeni.

Promotion

Comments are closed.