Pravidelné odstraňování odkvetlých květů trvalek a letniček v mnoha případech podporuje a prodlužuje kvetení rostlin o mnoho týdnů až měsíců. Jedná se o základní péči o trvalky a jiné kvetoucí rostliny, která nejen že zajistí delší kvetení, ale také napomůže zachování pěkného vzhledu rostliny a podpoří její vitálnost. V některých případech remontujícím trvalkám zajistíte druhou vlnu kvetení později v sezóně, zpravidla koncem léta.

Odstraňování odkvetlých květů se týká zejména těch květů trvalek a letniček, které již začaly stárnout a jsou méně atraktivní. Někdy je také nutné odstranit poškozené květy nebo poupata, proto je vhodné rostliny pravidelně kontrolovat. Některé rostliny potřebují odstraňovat odkvetlé květy aby si zachovaly čistý a svěží vzhled, u některých je to zároveň nezbytná součást péče o jejich celkové zdraví a vitalitu.

Proč odstraňovat odkvetlé květy 

Pro mnoho rostlin je pravidelné odstraňování odkvetlých květů důležité, a to nejen z estetického hlediska. Jak květy stárnou, začnou usychat a okvětní lístky opadávat. Odstraňováním odkvetlých květů docílíte toho, že rostliny si zachovají svěží vzhled a zároveň zabráníte tomu, aby spadlé okvětní lístky tvořily nadbytečné nečistoty. Rozkládající se rostlinná hmota, ať už na rostlině, nebo na půdě pod ní, vytváří ideální prostředí pro plísňové a bakteriální choroby. 

Odstraněním odkvetlých květů zároveň zamezíte zbytečnému vysilování rostliny, ke kterému dochází při tvorbě semen, kdy je většina síly rostliny směřována právě do vývoje semen a postupně dochází k útlumu tvorby nových květů. Výsledkem jsou zdravější rostliny, více květů a prodloužené vegetační období.

Přestože své krásné kvetoucí květiny jistě milujete, ne vždy je žádoucí, aby se v rámci záhonu nekontrolovatelně šířily mimo prostor, který jste jim vymezili. Odstraňování květů dříve, než mají rostliny příležitost vytvořit semena je obzvláště důležité u rostlin, které jsou známé svou schopností samovýsevu, jako je např. mavuň, violky, orlíčky, slunečnice nebo krásnoočka.

Reklama

Jak odstraňovat odkvetlé květy

Odkvetlé květy můžete odstraňovat dvěma způsoby, a to ručně, nebo nůžkami. Mnoho druhů rostlin, zejména ty s tenkými stonky a měkkými listy, jsou vhodné pro ruční vyštipování. Jakmile rostliny odkvetou, zaštípněte stonek květu nad nejvyšším párem zdravých listů, případně nad místem rozvětvení. Zahradnické nůžky použijte na odumřelé květy dřevitých trvalek nebo polokeřů. Nůžky by měly být ostré tak, aby bylo snadné provést čistý řez, aniž by došlo k poškození stonků rostliny.Zatímco květy vytvořené na vysokých stoncích mohou být odstraněny jednotlivě a poměrně snadno, odstraňování květů, které jsou příliš malé nebo jsou tvořené ve shlucích, může být obtížné a zdlouhavé. V těchto případech může být nejlepším řešením zpětný řez rostliny. V těchto případech je možné odstranit přibližně jednu třetinu rostliny dříve, než vybledlé květy začnou produkovat semena. Než ustřihnete vršek rostliny, vždy nejprve zkontrolujte, že se mezi odumírajícími květy neskrývají žádná poupata. Pokud náhodou nějaká objevíte, seřízněte stonek těsně nad nimi.

Kterým rostlinám odstraňovat odkvetlé květy

Většina jednoletých rostlin, které rostou, kvetou a produkují semena během jediné sezóny a reprodukce je tak nezbytná pro jejich přežití, reagují na pravidelné odstraňování odkvetlých květů pozitivně. Patří sem například aksamitníky, pelargonie, petunie a surfinie, které nemají samočistící schopnost, macešky, hledíky nebo jednoleté šalvěje.

Oproti tomu trvalky reagují na odstraňování odkvetlých květů podle jednotlivých druhů. Nejlépe samozřejmě remontující trvalky, tedy ty, které mají schopnost kvést dvakrát za sezonu, nebo ty trvalky, které přirozeně kvetou po celou vegetační sezónu. Odkvetlé květy odstraňujte např. krásnoočkům, třapatkovkám nachovým (stonek však zachovejte), hlaváčům, hvězdnicím keříčkovitým, záplevákům, třapatkám zářivým, mavuním a jenebám. Mezi remontující trvalky patří např. šalvěje hajní, ostrožky, lupiny, kopretiny nebo šanty. Ty po odkvětu seřízneme těsně u země, vyšší trvalky o něco výše. Rostliny brzy znovu a rychle obrostou a zpravidla koncem léta remontují dalším kvetením.

Reklama

Comments are closed.