Velký comeback zažívají okrasné africké kopřivy, které měly v oblibě už naše babičky. Jsou známé také jako koleus, kopřivěnka nebo pochvatec. Úspěšně je lze pěstovat venku na zahradě a na balkoně jako letničky, ale také v interiéru jako pokojovky. Jsou ceněné zejména pro své výjimečně pestrobarevné listy a vybarvení a díky své oblibě byly vyšlechtěny stovky různých kultivarů.

Okrasné kopřivy v zahradě

Africké kopřivy jsou v zahradě nejčastěji pěstovány v letničkových záhonech, i jako doplněk trvalkových záhonů. Skvěle se hodí zejména na okraje cestiček a smíšených trvalkových záhonů. Mohou vytvořit krásnou podsadbu pod stromy, kam by ovšem mělo dopadat dostatek světla. Nejlépe vyniknou ve skupinové výsadbě, opravdu efektní je sesazení více různobarevných kultivarů. Africké kopřivy je také možné pěstovat v nádobách, které doslova rozzáří vaši terasu, okenní parapet nebo balkon.

Pěstování okrasných kopřiv

Ať už pěstujete africké kopřivy venku na zahradě nebo jako pokojovou rostlinu, dopřejte jim dostatečné množství světla, avšak bez přímého letního úpalu, jedině tak se plně vybarví. Vždy dbejte na nároky daného kultivaru, některé kultivary dokonce lépe prospívají na stinných stanovištích. Tyto rostliny pochází z tropických oblastí Afriky a Asie, kromě dostatečného světla tak uvítají i vyšší vzdušnou vlhkost, které docílíte pravidelným rosením nebo podmiskou naplněnou vodou a kamínky. Africké kopřivy je třeba pravidelně zalévat a udržovat substrát stále vlhký, ne však přemokřený. Z interiéru můžeme kopřivy přemístit do venkovních prostor jakmile teploty nebudou klesat pod 12 stupňů Celsia, tedy přibližně v druhé polovině května. Africkým kopřivám prospívá pravidelné přihnojování tekutými hnojivy a to 1x za dva týdny. Pokud se na rostlinách objeví poupata květů, je vhodné je odstranit – okrasné kopřivy se pěstují pro ozdobné listy, které by se kvetením zbytečně vysilovaly. Napomůžete tím také bohatému rozvětvení rostliny, stejně tak je vhodné kopřivy často zaštipovat.

Reklama

Přezimování okrasných kopřiv

Pro úspěšné přezimování kopřiv je důležité snížení teploty na 12 – 15 stupňů Celsia, teploty by nikdy neměly klesnout pod 8 stupňů Celsia. Zálivku přes zimní období omezíme na minimum a umístíme je na světlé místo. Po zimě sice většina rostlin nevypadá příliš dobře, ale po sestřihnutí zhruba na 5 cm opět velmi brzy a bohatě obrazí.

Reklama

Comments are closed.