Právě nyní na podzim je nejvhodnější doba pro sázení okrasných česneků. Jsou to krásné dekorativní cibuloviny, jejichž kulovitá nebo polokulovitá květenství zpestří každý typ zahrady a zaručeně přitáhnou pozornost. Sází se podobně jako tulipány nebo hyacinty od září až do listopadu a květy, které jsou nejčastěji fialové, růžové nebo bílé se objevují během května až června.

Okrasné česneky v zahradě

Česnek je velmi univerzální cibulovina, která se výborně hodí do moderní i tradiční venkovské zahrady. Nádherné květy česneků se zelenými středy vyrůstají na konci dlouhých stonků, které mohou být i přes metr vysoké, v nabídce jsou však i nižší kultivary. Zelené listy vyšších druhů začínají žloutnout ještě v době květu, proto je vhodné okrasné česneky umisťovat spíše do středu trvalkových záhonů, v případě skupinové výsadby více kusů je pak předsazujeme nižšími druhy trvalek. Obecně se česneky vhodně doplňují jinými druhy cibulovin, letničkami nebo okrasnými trávami. Pokud Vám nebudou vadit žloutnoucí listy, okrasné česneky můžete použít i jako krásný lem záhonů. Z trvalek jim to nejvíce sluší s šalvějemi, hostami, vysokými rozchodníky, kontryhelem, šantami, levandulemi nebo denivkami. Mimo to jsou okrasné česneky vhodné pro pěstování v nádobách, které zkrášlí váš balkon nebo terasu. Jsou vhodné k řezu i sušení, česneky sušíme pomalu ve váze, aby květenství nezplihla.

Druhy okrasných česneků

Existuje mnoho krásných kultivarů okrasných česneků. Od nízkých, které se nejlépe hodí např. do skalek, okrajů záhonů nebo nádob, až po velké, přesahující jeden metr. Liší se také tvarem a barvou svých květů a částečně také dobou kvetení. Zkuste v zahradě nakombinovat více druhů česneků, uvidíte, jak krásně vaši zahradu oživí! Zde je přehled nejoblíbenějších kultivarů:

Reklama

Allium ‚Ambassador‘ – fialové květenství o průměru až 15 cm, výška 120 cm, doba květu červen

Allium karataviense ‚Ivory Queen‘ – česnek karatavský, bílé květenství, modrozelené listy, výška 20 cm, doba květu červen

Allium ‚Gladiator‘ – fialové květenství o průměru až 15 cm, výška 100 cm, doba květu červen

Allium ‚Mount Everest‘ – bílé květenství, výška 80 cm, doba květu červen

Allium ‚Globemaster‘ – fialové květenství, výška 80 cm, doba květu červen

Allium aflatunense ‚Purple Sensation‘ – růžovo fialové květenství, výška 80 cm, doba květu květen – červen

Allium sphaerocephalon – okrasný česnek kulatohlavý, purpurové květenství, výška 60 cm, doba květu červen – červenec

Allium siculumčesnek sicilský, zvonkovité květy, výška 60 – 120 cm, doba květu květen – červen

Allium ursinum – česnek medvědí, není klasickým zástupcem okrasných česneků, je však také velmi dekorativní, listy a nať se používají k dochucování pokrmů,  bílé květenství, výška 30 cm, doba květu duben – květen

Pěstování okrasných česneků

Okrasné česneky sázíme nejlépe od konce září do listopadu. Jak sázet jarní cibuloviny jsme si představili v minulém článku. Pro česneky zvolíme slunná stanoviště, která budou chráněna před silným větrem. Půdu preferují dobře odvodněnou, propustnou, nejlépe hlinitopísčitou a bohatou na živiny. 

Po odkvětu je možné květy česneků odstranit, nebo je na zahradě nechat dozrát. Suché květy tak vytvoří zajímavé aranžmá přímo v záhonu a zároveň rostlině umožníte samovolné rozmnožení semeny. Výhodou okrasných česneků je, že je na rozdíl od jiných cibulovin nemusíte po odkvětu vyndavat ze země. Cibulky se v zemi sami množí a na jednom stanovišti tak vydrží mnoho let. Pěstování okrasných česneků bývá zpravidla zcela bezproblémové, nejsou náchylné k chorobám, ani škůdcům a ani na zimu nevyžadují extra ochranu. 

Reklama

Comments are closed.