Jen velmi málo trvalek kvete brzy na jaře, proto je vhodné do trvalkového záhonu začlenit rovněž okrasné jarní cibuloviny, které nás budou těšit v době, kdy se většina ostatních rostlin teprve probouzí ze zimního spánku. Podzim je ideální dobou pro zasazení většiny jarních cibulovin, pojďme se tedy podívat, jak jarní cibuloviny vysadit, abychom se mohli těšit na bohatě rozkvetlé jaro.
Kdy sázet jarní cibuloviny
Jarní cibuloviny se sází na podzim, ovšem známá pomůcka, která říká “Děti do školy, cibulky do země” díky stále citelnějším klimatickým změnám již přestává platit. Výsadbu cibulovin v září je proto vhodnější posunout alespoň o měsíc později, klidně až na druhou polovinu října. Zamezíte tak předčasnému vyrašení a následnému zmrznutí cibulovin i možnému rozvoji chorob. Sázet můžete až do pozdního podzimu, dokud nezamrzne půda. Pokud je počasí příznivé, cibuloviny je možné sázet klidně až do poloviny prosince.
Kam vysadit jarní cibuloviny
Jarní cibuloviny potřebují pro bohaté kvetení projít fází chladu, proto je vysazujeme na podzim, obvykle během října až listopadu. Vybíráme stanoviště s humózní, dobře propustnou a dostatečně vlhkou půdou. Obecně jarní cibuloviny nejlépe prospívají na světlém, slunném stanovišti, drobnější cibuloviny jako jsou sněženky, ladoňky nebo bledule snesou i stín.
Jak sázet jarní cibuloviny
Po zakoupení cibulovin uchovávejte cibulky na chladnějším, suchém a tmavém místě a zasaďte je co nejdříve. Před výsadbou půdu důkladně prokypříme a cibulky vysazujeme do hloubky, která se rovná zhruba dvoj až trojnásobku velikosti cibule. Rozestupy by měly být zhruba ve vzdálenosti dvojnásobku jejich šířky. Cibulky se sázejí kořínky dolů, tzn. špičkou nahoru. S cibulkou manipulujte opatrně, abyste nepoškodili její obalové šupiny. Po zasazení důkladně zalijeme. Můžete zvážit také vysazení do speciálních košíčků pro cibuloviny, které vám usnadní práci při vyndavání cibulek z půdy po odkvětu a částečně je také chrání proti hlodavcům a jiným škůdcům.
Jarní cibuloviny v nádobách
Jarní cibuloviny jsou krásné nejen na zahradním záhonu, velmi dobře se jim bude dařit také v truhlících a květináčích, které zkrášlí vaši terasu, balkon, nebo okenní parapet. Pro výsadbu do nádob zvolte dostatečně velký květináč, ideální jsou hliněné květináče, které jednak lépe izolují a zároveň jsou více prodyšné než plastové. Výška květináče by měla být alespoň šestinásobná, než je výška cibulky. Cibuloviny mají rády propustnou půdu, proto se ujistěte, že nádoba má odtokové otvory pro přebytečnou vodu a zároveň vytvořte drenážní vrstvu pomocí štěrku, písku nebo keramzitu. Cibulky zasadíme do kvalitního substrátu do hloubky o trojnásobné výšce cibulky. V květináčích můžeme mezi jednotlivími cibulkami udržovat menší rozestupy nežli ve volné půdě. Po zasazení vydatně zalijeme. Nádobu je třeba ochránit před mrazem, zabalte ji proto do bublinkové fólie, juty nebo kartonu. Nádoby pravidelně mírně zaléváme, pokud teploty klesnou pod nulu, zálivku vynecháme.
Sázení jarních cibulovin metodou lasagne
Kromě jednodruhové výsadby je velmi pěkné sesadit více druhů jarních cibulovin do jedné nádoby, tzv. metodou lasagne. V tomto případě se řídíme pravidlem, že nejhlouběji sázíme cibuloviny, které kvetou nejpozději, např. tulipány. Ty zakryjeme vrstvou zeminy a následnou střední vrstvu mohou tvořit narcisy nebo hyacinty, které opět přikryjeme vrstvou zeminy. Horní vrstvu budou tvořit jarní cibuloviny, které kvetou jako první, tedy např. kosatec síťkový, modřenec nebo krokusy.
Foto: iBulb
Comments are closed.