Dominantou tohoto osazovacího plánu pro slunná až polostinná stanoviště je hortenzie stromečkovitá, nenáročný druh hortenzie, který vás spolehlivě každý rok potěší záplavou impozantních květů. Zadní část záhonu je osázena vysokou hvězdnicí novoanglickou, která je od září doslova obsypána záplavou fialovo modrých květů a rozrazilem viržinským, který od července vytváří dlouhé klasy se světle růžovými květy. Jako podsadba hortenzie byl zvolen elegantní rákosník japonský, jedna z nejkrásnějších okrasných trav. V květnu vykvétá plnokvětá pivoňka lékařská, kterou během června vystřídá pohádková půdopokryvná růže ‚The Fairy‘, jejíž růžové květy krásně kontrastují s fialovomodrými květu kakostu, kterým je obklopena. Pokud záhon na podzim dosadíte jarními cibulovinami jako jsou narcisy nebo tulipány, získáte krásně rozkvetlý záhon od jara až do prvních mrazů.

Tento osazovací plán má rozměr přibližně 4,5 x 2 metry a je vhodný pro slunná až polostinná stanoviště s dobře propustnou, běžnou zahradní půdou, kam alespoň část dne svítí slunce. Je koncipován jako  záhon s jednou pohledovou stranou, tedy počítá s tím, že záhon bude umístěn např. před plotem nebo zdí. Pro lepší představu je záhon na ilustraci vyobrazen v kvetoucím stavu všech rostlin, ačkoliv použité rostliny kvetou v různou dobu.

Přehled rostlin a schéma výsadby

1 – Hortenzie stromečkovitá ‚Annabelle‘
2 – Rákosník japonský ‚Aureola‘
3 – Hvězdnice novoanglická ‚Barr’s Blue‘
4 – Růže půdopokryvná ‚The Fairy‘

5 – Pivoňka lékařská ‚Rosea Plena‘
6 – Rozrazil viržinský ‚Erica‘
7 – Kakost ‚Rozanne‘

Základní charakteristika rostlin osazovacího plánu

 • Hortenzie stromečkovitá ‚Annabelle‘ – velmi oblíbená odrůda s velkými (až 25 cm) bílými květy, kvete spolehlivě a bohatě, během horkých dnů vyžaduje častější zálivku.
 • Rákosník japonský ‚Aureola‘ – velmi elegantní okrasná tráva, která tvoří až 60 cm široké bohaté trsy s panašovanými převislými listy. Preferuje vlhčí půdu.
 • Hvězdnice novoanglická ‚Barr’s Blue‘ – až 160 cm vysoká podzimní astra, od září je obsypána krásnými fialovo-modrými květy se žlutým terčem.
 • Růže půdopokryvná ‚The Fairy‘ – velmi nenáročná půdopokryvná růže. Od června až do prvních mrazů kvete bez přestávky nádhernými růžovými květy.
 • Pivoňka lékařská ‚Rosea Plena‘ – bylinná plnokvětá pivoňka, která během května jako z prvních vykvétá výraznými růžovými květy.
 • Rozrazil viržinský ‚Erica‘ – na jaře raší vínovými listy, během července tvoří dlouhé klasy s růžovo-červenými poupaty. Kvete růžovými až růžovo-bílými květy.
 • Kakost ‚Rozanne‘ – oblíbená velkokvětá odrůda kakostu. Od června až do října kvete modro-fialovými nápadnými květy s fialovým žilkováním. Vytváří hustý rozložitý keřík s dekorativními listy.

Tipy k osazovacímu plánu

 • Pokud se Vám nepodaří sehnat uvedené kultivary z našeho osazovacího plánu, nahraďte je jinými kultivary s podobnou barvou květu, výškou a šířkou. Jedná se však o běžné, osvědčené kultivary, které byste během jara a léta měli bez problémů sehnat v každém větším zahradnictví.
 • Mezi trvalky na podzim vysaďte jarní cibuloviny, jako jsou narcisy nebo tulipány. Doporučujeme např. oblíbený narcis trubkovitý ‚Dutch Master‘, bílý narcis Actaea‘ nebo nenáročné botanické tulipány.
 • Zejména po výsadbě a během první sezóny rostliny pravidelně zalévejte.
 • Podívejte se na naše další osazovací plány a tipy, jak vytvořit vlastní osazovací plán. Na webu Kreslení zahrad najdete mnoho užitečných návodů, jak si nakreslit Váš vysněný záhon nebo zahradu.

Ilustrace osazovacího plánu: kresleni_zahrad

Reklama

Reklama

Comments are closed.