Perovskie si poslední dobou získala oblibu mnoha zahrádkářů a není se co divit. Je to velmi nenáročný a odolný krásně kvetoucí polokeř, který vyžaduje jen minimum naší péče. Perovskie bohatě kvetou modrofialovými kvítky, které připomínají levanduli a co víc, svou intenzivní vůní připomínají šalvěj. Odtud je odvozený i její anglický název “Ruská šalvěj”. Květy perovskie se objevují během července a rostlinu mohou zdobit až do října, v trvalkovém záhonu tak mohou vhodně nahradit již odkvetlé levandule. I když perovskie zrovna nekvete, je velmi pěkná, její modrozelené stonky se štíhlými listy jsou samy o sobě velmi dekorativní.

Perovskie v zahradě

Díky svému kompaktnímu tvaru a výšce od 50 cm až do 1,5 metru dle daného kultivaru se perovskie v trvalkových záhonech skvěle kombinuje. Velmi pěkně vypadá ve společnosti růží, třapatek nachových i zářivých, nebo s vyššími druhy pryšců. Krásného kontrastu docílíte, pokud před perovskie vysadíte okrasnou trávu Rákosník japonský Aureola. Kromě trvalkových záhonů se perovskie uplatní také ve skupinách jehličnatých i listnatých keřů, je vhodná do skalek a krásně vynikne i na terase v nádobách. Díky své nenáročnosti je vhodná pro výsadbu v parcích a městských zahradách.

Pěstování perovskie

Perovskie je opravdu velmi nenáročná a pokud jí vysadíte na slunné stanoviště se sušší propustnou půdou, brzy získáte opravdu krásný, bohatě kvetoucí polokeř. Máte-li vlhčí půdu, doporučujeme perovskii vytvořit kvalitní drenáž tak, aby jí neuhnívaly kořeny. Během suchého horkého léta stačí perovskie zalévat jednou týdně, jinak si sama vystačí s občasnými dešti. Perovskii se daří v chudčích půdách, hnojení proto není třeba. Menší kultivary sázíme přibližně 30 cm od sebe, vyšším kultivarům dopřejte rozestup alespoň 50 – 60 cm. Perovskie jsou plně mrazuvzdorné, přesto je vhodné je před zimou ochránit přihrnutím mulčovací kůry nebo chvojím.

Reklama

Řez perovskie

Kromě slunného stanoviště perovskie vyžaduje každoroční hluboký řez. Dosáhnete tak toho, že perovskie se bohatě rozvětví a bohatě pokvete. Jakmile tedy na jaře začnou na bázi rašit nové pupeny, stonky z minulého roku hluboce seřízněte. Mladé rostliny zkraťte jen o 5, maximálně 10 cm, starší rostliny pak zkrátíme na výšku 20 cm.

Oblíbené kultivary perovskie

  • Perovskia atriplicifolia ‚Blue Spire‘ – nejrozšířenější kultivar, výška 1 metr
  • Perovskia atriplicifolia ‚Little Spire‘ – nižší kompaktní kultivar o výšce 50 cm
  • Perovskia atriplicifolia ‚Lacey Blue‘ – výška 1 metr, velmi krásný anglický kultivar 
Reklama