Vánoční hvězda neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Jak ji správně pěstovat a pečovat o ni, abychom nemuseli pořizovat každý rok novou? Pěstování vánoční hvězdy není nijak náročné, je však třeba se vyvarovat nejčastějších chyb.

Vánoční hvězda neboli Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima, Poinsettie) je jednou z nejdekorativnějších pokojových rostlin. Pochází z Mexika a kromě klasické varianty s červenými listy jsou v nabídce i neméně krásné druhy s růžovými, žlutými, broskvovými, bílými i oranžovými listy. Její květy jsou sice nenápadné, ale právě její zabarvené listy z ní dělají opravdu atraktivní, slavnostně působící rostlinu.

Pěstování a péče o vánoční hvězdu

Díky svému původu se vánoční hvězdě bude nejlépe dařit při teplotě nad 20°C s dostatkem rozptýleného světla. Tato rostlina je choulostivá na chlad a průvan, proto ji neumisťujte na okenní parapet, od kterého táhne a při nákupu si ji nechte pečlivě zabalit do papíru, aby bez úhony přečkala cestu domů. Substrát bychom měli udržovat stále mírně vlhký, ale dejte pozor na přelití. Vánoční hvězdě postačí zálivka 2x týdně, při přelití nebo naopak přesušení reaguje opadáváním listů. V době květu 1x za 2 týdny rostlinu přihnojujeme tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Vánoční hvězda vám bude vděčná, pokud ji budete pravidelně rosit měkkou vlažnou vodou.

Reklama

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Vánoční hvězdu po odkvětu nevyhazujte, může vám dělat radost několik let. Rostlinu seřízněte zhruba na 10 cm (použijte rukavice – vánoční hvězda pouští latexové mléko, které dráždí pokožku) a umístěte ji na světlé, chladnější místo. Do jara ji omezte zálivku, poté ji můžete pěstovat v interiéru jako pokojovou rostlinu, nebo ji po zmrlých umístěte ven. Pravidelně ji zalévejte a 1x za 2 týdny přihnojujte. Na podzim ji opět přeneste do interiéru. Aby vám vánoční hvězda opět na Vánoce krásně vykvetla a zabarvila své listy, je nutné ji přibližně od poloviny října pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin denně. V pozdním odpoledni tedy rostlinu až do následujícího rána zakryjte např. krabicí, tak aby byla rostlina zcela ve tmě.

Nejčastější chyby při pěstování vánoční hvězdy

Mezi nejčastější chyby při pěstování vánoční hvězdy patří vystavení chladu při převozu (nekupujte rostlinu, která je umístěná ve venkovních prostorách prodejny nebo v supermarketu, kde vám ji pro převoz nezabalí), nevystavujte ji přímým slunečním paprskům a průvanu a dbejte na to, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale ne přelitý.

Reklama

Comments are closed.