Vánoční hvězda neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Jak ji správně pěstovat a pečovat o ni, abychom nemuseli pořizovat každý rok novou? Pěstování vánoční hvězdy není nijak náročné, je však třeba se vyvarovat nejčastějších chyb.

Vánoční hvězda neboli Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima, Poinsettie) je jednou z nejdekorativnějších pokojových rostlin. Pochází z Mexika a kromě klasické varianty s červenými listy jsou v nabídce i neméně krásné druhy s růžovými, žlutými, broskvovými, bílými i oranžovými listy. Její květy jsou sice nenápadné, ale právě její zabarvené listy z ní dělají opravdu atraktivní, slavnostně působící rostlinu.

Pěstování a péče o vánoční hvězdu

Díky svému původu se vánoční hvězdě bude nejlépe dařit při teplotě nad 20°C s dostatkem rozptýleného světla. Tato rostlina je choulostivá na chlad a průvan, proto ji neumisťujte na okenní parapet, od kterého táhne a při nákupu si ji nechte pečlivě zabalit do papíru, aby bez úhony přečkala cestu domů. Substrát bychom měli udržovat stále mírně vlhký, ale dejte pozor na přelití. Vánoční hvězdě postačí zálivka 2x týdně, při přelití nebo naopak přesušení reaguje opadáváním listů. V době květu 1x za 2 týdny rostlinu přihnojujeme tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Vánoční hvězda vám bude vděčná, pokud ji budete pravidelně rosit měkkou vlažnou vodou.

Reklama

Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Vánoční hvězdu po odkvětu nevyhazujte, může vám dělat radost několik let. Rostlinu seřízněte zhruba na 10 cm (použijte rukavice – vánoční hvězda pouští latexové mléko, které dráždí pokožku) a umístěte ji na světlé, chladnější místo. Do jara ji omezte zálivku, poté ji můžete pěstovat v interiéru jako pokojovou rostlinu, nebo ji po zmrlých umístěte ven. Pravidelně ji zalévejte a 1x za 2 týdny přihnojujte. Na podzim ji opět přeneste do interiéru. Aby vám vánoční hvězda opět na Vánoce krásně vykvetla a zabarvila své listy, je nutné ji přibližně od poloviny října pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin denně. V pozdním odpoledni tedy rostlinu až do následujícího rána zakryjte např. krabicí, tak aby byla rostlina zcela ve tmě.

Nejčastější chyby při pěstování vánoční hvězdy

Mezi nejčastější chyby při pěstování vánoční hvězdy patří vystavení chladu při převozu (nekupujte rostlinu, která je umístěná ve venkovních prostorách prodejny nebo v supermarketu, kde vám ji pro převoz nezabalí), nevystavujte ji přímým slunečním paprskům a průvanu a dbejte na to, aby byl substrát stále mírně vlhký, ale ne přelitý.

Nejčastější otázky ohledně pěstování vánoční hvězdy

Co dělat aby zčervenala vánoční hvězda?

Aby vám vánoční hvězda opět na Vánoce zčervenala, je nutné ji přibližně dva měsíce před Vánocemi, tedy od poloviny října, alespoň 12 až 14 hodin denně ponechat v absolutní tmě. Vánoční hvězdu proto zakrývejte například krabicí, nebo ji po tuto dobu umístěte do temné místnosti. Vánoční hvězdy preferují během doby, kdy kvetou chladnější teploty, ideálně kolem 15-18 °C, pokuste se pro ni tedy najít vhodné, chladnější místo. Vyhněte se však přímému průvanu, který vánoční hvězdy špatně snáší.

Jak často se má zalévat vánoční hvězda?

Vánoční hvězdy preferují půdu, která je dobře propustná a mírně vlhká. Substrát by proto měl být stále mírně vlhký, ovšem velký pozor musíme dát na přelití. To vede k hnilobě kořenů, proto je vhodné se před zaléváním ujistit, že vrchní část půdy již začíná schnout. Vánoční hvězdy by se z tohoto důvodu měly pěstovat vždy v květináči nebo nádobě s drenážními otvory, aby byl zajištěn odtok přebytečné vody. Zalévejte odstátou vodou o pokojové teplotě, dle podmínek cca 2 x týdně.

Proč opadávají listy u vánoční hvězdy?

Opadávání listů u vánoční hvězdy může být způsobeno několika faktory. Mezi nejčastější příčiny patří nadměrná, nebo naopak nedostatečná zálivka. Proto je nutné půdu udržovat stále mírně vlhkou, avšak nepřemokřenou, podle potřeby. Dalším důvodem opadávání listů vánoční hvězdy může být příliš suchý vzduch. Vánoční hvězda proto uvítá pravidelné rosení měkkou vlažnou vodou. Pomoci Vám může i zvlhčovač vzduchu nebo umístění nádoby s vodou poblíž rostliny. Vánoční hvězda může shazovat listy také pokud je vystavena přímému slunečnímu světlu, je vystavena náhlým teplotním změnám, nebo je napadena škůdci jako jsou např. molice nebo mšice.

Jak pečovat o vánoční hvězdu po odkvětu?

Po odkvětu vánoční hvězdu, která vám může přinášet radost ještě několik let, nevyhazujte. Seřízněte rostlinu na výšku přibližně 10 cm a umístěte ji na světlé a chladnější místo. Během jarního období omezte zálivku a následně ji můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu v interiéru nebo ji přemístit ven, jakmile odezní poslední mrazy. Pravidelně ji zalévejte a každé dva týdny ji přihnojujte. Na podzim ji přeneste zpět do interiéru. Aby vánoční hvězda znovu krásně rozkvetla a získala nádhernou barvu listů pro příští Vánoce, začněte ji pravidelně zatemňovat přibližně od poloviny října po dobu alespoň 12 hodin denně. Každý večer ji zakryjte, například pomocí krabice, a nechte ji v naprosté tmě až do následujícího rána.

Jak se množí vánoční hvězda?

Vánoční hvězda může být množena několika způsoby, ale množení řízky je jednou z nejběžnějších a nejjednodušších metod. Řízky odebírejte na jaře ze zdravé a vitální rostliny, vždy používejte ochranné rukavice. Nůžkami ustřihněte vrcholové řízky a na chvíli je umístěte do nádoby s vodou, aby se zastavilo vytékání mléka. Poté řízky zasaďte do dobře propustného, vlhkého, lehce kyselého substrátu, který vytvoříme smícháním rašeliny a písku. Řízky umístíme na světlé místo (ne však na přímé slunce) a substrát udržujeme vlhký. Po zakořenění můžeme rostlinky přesadit do směsi substrátu pro pokojové rostliny, do kterého přidáme trošku rašeliny.

Reklama

Comments are closed.