Plamenka šídlovitá (Phlox subulata) je oblíbená stálezelená trvalka, která během dubna a května vytváří hustý květinový koberec. Nejčastěji dosahuje výšky jen kolem 15 cm a až pětinásobné šířky a využívá se proto zejména jako půdopokryvná rostlina. Pochází z východní a střední části Severní Ameriky, kde se přirozeně vyskytuje na suchých, skalnatých a písčitých místech. Roste poměrně bujně a rychle a její jehlicovité listy jsou na jaře zcela zakryty záplavou drobných hvězdicovitých květů v růžové, bílé, fialové nebo modré barvě.
Plamenka šídlovitá na zahradě
Jakožto nízká půdopokryvná skalnička je plamenka šídlovitá ideální pro výsadbu nejen do skalek, ale také na suché zídky, svahy a okraje cest a záhonů. Je to poměrně odolná rostlina, která dobře snáší občasný sešlap, proto ji můžete využít také jako výplňovou rostlinu do spár mezi nášlapy v zahradních cestičkách. Plamenky kvetou 3 až 4 týdny a i po odkvětu zůstávají atraktivní rostlinou. Jejich listy vzdáleně připomínají mech a zachovávají si svůj svěže zelený tón. Na záhonech plamenky vysazujte např. s iberkami, pryšci, bergéniemi, tařicemi skalními, krásnoočky, čistci, šantami nebo třapatkovkami.
Oblíbené kultivary plamenky šídlovité
- Plamenka šídlovitá ‚Emerald Cushion Blue‘ (Phlox subulata ‚Emerald Cushion Blue‘) – světle fialovo-modré květy
- Plamenka šídlovitá ‚Candy Stripes‘ (Phlox subulata ‚Candy Stripes‘) – růžové květy s bílým okrajem
- Plamenka šídlovitá ‚Fort Hill‘ – (Phlox subulata ‚Fort Hill‘) – růžové květy s tmavým okem uprostřed
- Plamenka šídlovitá ‚Mc Daniel’s Cushion‘ (Phlox subulata ‚Mc Daniel’s Cushion‘) – sytě růžové květy
Pěstování plamenky šídlovité
Plamenky jsou nenáročné, odolné a otužilé trvalky, kterým se nejlépe daří na slunných stanovištích. Preferují dobře propustné, neutrální až mírně kyselé, hlinitopísčité až písčité půdy. Při výsadbě proto myslete zejména na kvalitní drenážní vrstvu, která je opravdu důležitá. Jediné, co plamenky šídlaté velmi špatně snáší je totiž přemokření. Po uchytnutí jsou velmi odolné suchu a nevyžadují ani pravidelné přihnojování. Po odkvětu je vhodné plamenky sestřihnout, udržíte tak jejich kompaktní tvar, rostlina zhoustne a zabráníte prosychání starších dřevnatých stonků. Zimní ochrana není nutná, v našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné. Množit je můžeme jednoduše na jaře nebo na podzim dělením starších rostlin, nebo řízky po odkvětu.
Comments are closed.