Pokud plánujete zahradu, nebo třeba jen nový záhon, vždy se vyplatí plánovat dopředu. Ujasníte si tak rozložení zahrady, jejích částí a prvků a naplánujete si výsadbu rostlin v přesném měřítku. K plánování můžete použít větší papír a tužku, nebo využít sofistikovanějšího řešení v podobě zahradního softwaru, tedy plánovače zahrad, který vám může práci s návrhem zahrady značně usnadnit a přinést i její vizualizaci, dnes již mnohdy ve 3D zobrazení.

Nástroje zahradních plánovačů jsou sice rozdílné, ty základní nástroje jsou však shodné. Umožní vám určit rozměry, tvar i terén zahrady, umístit základní zahradní prvky jako je např. bazén, terasa nebo třeba ohniště, naplánovat výsadbu stromů, keřů a dalších rostlin. Většina zahradních plánovačů vám na začátku nabídne výběr přednastavených šablon návrhů, které si můžete libovolně upravit, nebo můžete začít se zcela novým návrhem úplně od začátku. Po vytvoření plánu si svůj návrh můžete vytisknout, nebo uložit, většinou včetně kompletního seznamu použitých prvků a rostlin.

myGarden od Gardeny

Jedním z nejznámějších plánovačů zahrad, které jsou zdarma, je aplikace myGarden od Gardeny. Jedná se o jednoduchou a kreativní online aplikaci, která vám umožní navrhnout si a nakreslit svou vlastní zahradu. Aplikace se snadno používá a používá grafiku ručně malované kresby. Obsahuje sadu standardních vzorových zahrad, které můžete využít jako výchozí model pro návrh vlastní vysněné zahrady. Stačí zahradu vybrat a začít upravovat. Využít jí můžete také k naplánování zavlažovacího systému.

Reklama

TurboFloorPlan Dům & Interiér & Zahrada

Díky programu TurboFloorPlan Dům & Interiér & Zahrada si snadno navrhnete nejen svou zahradu, ale můžete se pustit i do navrhování domu a jeho interiéru. Program obsahuje ohromnou databázi stavebních, interiérových a zahradních symbolů, které lze navíc doplňovat nebo si vlastní symboly dokonce vytvářet pomocí modeláře. Jen knihovna rostlin obsahuje více než 7 500 rostlin a dřevin, které můžete vybírat např. podle stanovištních podmínek, můžete si je jednoduše zobrazit v různých ročních obdobích a zobrazit si jejich vizualizaci růstu podle let. Snadno zde vytvoříte jak 2D půdorys tak 3D pohled. Cena tohoto programu je 2 990 Kč, zkušební verze je zdarma.

Garden Planner

Výhodou aplikace Garden Planner je zejména její přehlednost a snadné používání při navrhování zahrady. Stejně jako u jiných programů můžete vybírat z knihovny rostlin a zahradních prvků. Snadno zde vytvoříte zahradní cesty, ploty a chodníčky, tento program je ideální i pro tvorbu plánů zeleninových a bylinných záhonů. Pokud vám stačí návrh plánu ve 2D, je to aprávná volba. Stojí 979 Kč, ale využít můžete i zkušební verzi zdarma. Její funkce nejsou nijak omezené a používat ji můžete 15 dní.

Garden Puzzle

Pro jednoduché plánování zahrad a zejména vizualizaci ve 3D můžete využít program Garden Puzzle. Do programu jednoduše nahrajete vaši fotografii zahrady a vkládáte do ní rostliny, zahradní prvky a stavby. Databáze rostlin tohoto plánovače je poměrně široká, obsahuje přes 1200 druhů, které můžete filtrovat na základě klimatické zóny, půdních i světelných podmínek.  Základní verze (bez knihovny zeleniny a bylinek) stojí 19 USD na 6 měsíců, zkušební verze je zdarma, avšak neumožní vám přístup do celé databáze rostlin. 

Realtime Landscaping Architect

K profesionálním programům, které jsou využitelné i pro laiky bez odborných znalostí patří program Realtime Landscaping Architect, který sice stojí 400 USD, ale má i bezplatnou zkušební verzi. Ta sice disponuje pouze základní knihovnou objektů, přesto je i tak skvělá a její anglická verze navíc časově neomezená. Po vytvoření 2D návrhu je možné zvolit Statickou 3D vizualizaci, video 3D vizualizaci i interaktivní 3D vizualizaci. Samozřejmostí je 2D výstup s přehledem objektů a rostlin.

Návrhy od odborníků

Plánování zahrady vyžaduje alespoň základní odborné znalosti, zejména s ohledem na vhodný výběr rostlin vzhledem k půdním a klimatickým podmínkám stanoviště. Stejně tak je zásadní správně navržené prostorové a funkční řešení zahrady tak, aby byl vytvořen harmonický celek, který splní Vaše potřeby a přání. Pokud si s návrhem zahrady, nebo jejích části nevíte rady, poraďte se raději s odborníky. Ušetříte tak mnoho času, práce, financí a vyhnete se případnému zklamání z nepovedeného výsledku. V našem studiu Terra Design Vám rádi pomůžeme s návrhem zahrady, předzahrádky nebo třeba jen nového záhonu přesně podle Vašich potřeb a přání.

Reklama

Comments are closed.